Обща информация

Наименование на административната услуга

2962 Издаване на европейска професионална карта на лица, придобили професионална квалификация по регулирана професия „медицинска сестра“, „магистър-фармацевт“, „рехабилитатор“ или „кинезитерапевт“ в друга държава-членка или придобили такава професионална квалификация в случаите, когато притежателят й има три години професионален опит по съответната професия на територията на държавата-членка, признала професионалната квалификация и които желаят да упражняват професията си на територията на Република България

В Министерството на здравеопазването се разглеждат постъпилите посредством Информационната система на вътрешния пазар на Европейската комисия (ИСВП) онлайн генерирани заявления за издаване на европейска професионална карта (ЕПК) на лица, придобили професионална квалификация по регулирана професия „медицинска сестра“, „магистър-фармацевт“, „рехабилитатор“ или „кинезитерапевт“ в друга държава-членка или придобили такава професионална квалификация в случаите, когато притежателят й има три години професионален опит по съответната професия на територията на държавата-членка, признала професионалната квалификация и които желаят да упражняват професията си на територията на Република България.

 

Правно основание

  1. Регламент за изпълнение 2015/983 на Комисията от 24.06.2015г. относно процедурата за издаване на ЕПК и прилагането на механизма за предупреждение съгласно Директива 2005/36/ЕО на Европейския парламент и на Съвета
  2. Закон за признаване на професионални квалификации
  3. Наредба за условията и реда за издаване на европейска професионална карта
  4. Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Фармация“ за образователно-квалификационна степен „магистър“;
  5. Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „медицинска сестра“, „акушерка“ и „лекарски асистент“ за образователно-квалификационна степен „бакалавър“
  6. Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите от професионално направление „Здравни грижи“ за образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър по ...“
  7. Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Кинезитерапия“ за образователно-квалификационните степени „бакалавър“ и „магистър“ от професионално направление „Обществено здраве“
  8. Наредба № 12 от 2009г. за условията и реда за провеждане и оценяване на стажа за приспособяване и на изпита за правоспособност
  9. Решение № 619 на МС от 20.07.2009г. за приемане Списък на регулираните професии в Република България

Характеристика

Цел

Административната услуга има за цел да бъде издадена ЕПК с цел установяване на територията на Република България на лица, придобили в друга държава-членка професионална квалификация по регулираната професия „медицинска сестра“, „магистър-фармацевт“, „рехабилитатор“ или „кинезитерапевт“ (или придобили такава в случаите, когато притежателят й има три години професионален опит по съответната професия на територията на държавата-членка, признала професионалната квалификация – за граждани на държави-членки на ЕС, държавите от ЕИП (Норвегия, Исландия и Лихтенщайн) и Швейцария) в случаите, когато заявителят отговаря на условията за издаване на ЕПК.

Предмет

Предмет на услугата е издаването на ЕПК от Министерството на здравеопазването, с което се дава право за упражняване на съответната придобита в чужбина професия на територията на Република България.

Дефиниция на основни понятия и институти

Разглеждане на заявления за издаване на ЕПК от Министерството на здравеопазването се извършва само за някои регулирани професии (придобити в чужбина), за които министърът на здравеопазването е орган по признаване на професионални квалификации, а именно: „медицинска сестра“, „магистър-фармацевт“, „рехабилитатор“ и „кинезитерапевт“.

Терминът „регулирана професия“ е дефиниран в § 1, т. 1 от Допълнителните разпоредби на Закона за признаване на професионални квалификации (ЗППК):

„Регулирана професия“ е професионална дейност или съвкупност от професионални дейности, включена в Списъка на регулираните професии в Република България, която е от обществена значимост и/или е от съществено значение за живота и здравето на хората и достъпът до която е подчинен на законови, подзаконови или административни разпоредби относно:

а) притежаването на специфична професионална квалификация, или

б) правоспособност, или

в) членство в професионална организация, работеща за поддържане на високо равнище в съответната професионална област, за осъществяването на което е получила специфично признаване от държавата.

Това определение за „регулирана професия“ съответства на дефиницията, заложена в Директива 2005/36/ЕО за признаването на професионални квалификации.

Понятието „Европейска професионална карта“ е дефинирано в § 1, т. 18 от Допълнителните разпоредби на ЗППК. Съгласно посочената разпоредба Европейска професионална карта е електронно удостоверение за доказване на признаването, че специалистът отговаря на всички необходими условия да предоставя услуги в приемащата държава-членка на временен или случаен принцип, или за доказване на признаването на професионални квалификации с цел установяване на територията на друга държава-членка.