Процедура и документи
Компетентни органи
Съгласно чл. 13 във връзка с чл. 4, ал. 1, т. 1 от Закона за признаване на професионална квалификация (ЗППК), гражданин на държава-членка, желаещ да се ползва от правото на временно предоставяне на медицински услуги и установен на територията на държава-членка, различна от България подава пред министъра на здравеопазването на Република България писмена декларация.
Процедурите във връзка с временно упражняване на медицински дейности се организират и осъществяват от Дирекция „Лечебни дейности” съгласно чл. 33, т. 26 от Устройствения правилник на Министерството на здравеопазването.
Заявител
Граждани на държави-членки от ЕС, ЕИП и Швейцария, които имат правото да упражняват съответната медицинска професия в някоя от тези страни, и желаят еднократно или временно да предоставят медицински услуги в Република България.
Такси
Не се заплаща такса.
Резултат от процедурата
Еднократно или временно предоставяне на медицински услуги в Република България от граждани на Европейския съюз, Европейското икономическо пространство и Швейцария.
Необходими документи
Съгласно чл. 13 от ЗППК при предоставянето на услуги за първи път в Република България гражданинът на държава-членка на ЕС, ЕИП или Швейцария (или упълномощено от него лице) подава пред министъра на здравеопазването писмена декларация (по образец), съдържаща данни за наличието на застраховка за съответната година за вредите, които могат да настъпят вследствие на виновно неизпълнение на професионалните му задължения.
Към декларацията се прилагат:
- Документ за гражданство;
- Удостоверение, издадено от компетентния орган на съответната държава-членка на ЕС, ЕИП или Швейцария, че деклараторът е законно установен на територията й с цел упражняване на съответните дейности, както и че към момента на издаване на удостоверението не му е наложена забрана, включително временна, за упражняване на тези дейности;
- Доказателства за професионални квалификации (дипломи, свидетелства и други документи, които удостоверяват успешно завършване на професионално обучение, проведено в по-голямата си част на територията на Европейската общност, и са издадени от компетентен орган в държава членка);
- удостоверение, че лицето не е осъждано и че не му е отнето временно или постоянно правото да упражнява съответната професия;
- Доказателства, потвърждаващи упражняването на съответната дейност в продължение най-малко на две през последните десет години – когато професията не е регулирана в държавата-членка.
- декларация за владеене на български език – при професии, които имат последици за безопасността на пациентите.
- заявление в свободен текст, в което лицето посочва на територията на коя област в Република България ще предоставя медицински услуги.
Декларацията се подновява веднъж годишно, ако деклараторът ще предоставя услуги еднократно или временно в Република България през съответната календарна година. При промяна в обстоятелствата деклараторът подава до министъра на здравеопазването документи, доказващи промяната, в едномесечен срок от настъпването й.