Процедура и документи
Компетентни органи
Съгласно чл. 4, ал. 1, т. 1 от ЗППК, професионална квалификация по медицинска професия се признава от министъра на здравеопазването.
Министърът на здравеопазването признава професионална квалификация по медицинска професия съгласно разпоредбите на Закона за признаване на професионални квалификации.
Процедурите по признаване на професионална квалификация се организират и осъществяват от комисия по чл. 79 от ЗППК и от Дирекция „Лечебни дейности” съгласно чл. 33, т. 18 от Устройствения правилник на Министерството на здравеопазването.
Заявител
Граждани на държави-членки на ЕС, държавите от ЕИП и Швейцария, както и граждани на трети страни с професионална квалификация по регулирана медицинска професия, придобита в държава-членка на ЕС, държавите от ЕИП и Швейцария, и граждани на България с професионална квалификация по регулирана медицинска професия, придобита в държава-членка на ЕС, държавите от ЕИП и Швейцария или трета за Европейския съюз страна, която желаят да я упражняват в Република България.
Нормативно установени изисквания, които трябва да бъдат изпълнени, за да бъде издаден съответният административен акт
Изискванията за признаване на професионални квалификации по медицински професии, по-специално за граждани на ЕС, ЕИП и Швейцария, се съдържат в горепосоченото национално законодателство, което е приведено в съответствие с разпоредбите на Директива 2005/36/ЕО за признаването на професионални квалификации.
• За гражданите на държави-членки на ЕС, държавите от ЕИП и Швейцария се прилагат разпоредбите на Част трета, Глава първа и трета от ЗППК;
• За гражданите на трети страни се прилагат разпоредбите на чл. 8, ал. 1 от ЗППК;
• За граждани на държава-членка от ЕС, ЕИП и Швейцария, придобили квалификация в трета държава се прилагат разпоредбите на § 3, § 3а и § 3б от ЗППК.
Такси
За разглеждане на заявление за издаване на удостоверение за признаване на професионална квалификация по регулирана професия, придобита в друга държава-членка или в трета държава с цел достъп и упражняването й на територията на Република България, се събира такса в размер на 260.00 лв.
За издаване на заверен препис на удостоверение се събира такса в размер на 10.00 лв.
Сумата може да бъде внесена на място в Министерството на здравеопазването на адрес пл. „Света Неделя” № 5 или преведена по банков път на сметка с титуляр "Министерство на здравеопазването" и IBAN:
BG83 BNBG 9661 3000 1293 01
Резултат от процедурата
Признаването на професионалната квалификация предоставя на гражданите достъп до съответната регулирана професия в Република България, за която са придобили квалификация в други държава, и правото да упражняват тази професия при същите условия, както българските граждани.
Необходими документи
Съгласно чл. 77 от ЗППК лицето подава заявление по образец до министъра на здравеопазването. В съответствие с чл. 77, ал. 2 от ЗППК и Приложение № 25 към Решение на МС № 619 към заявлението се прилагат:
1. Копие на документ за самоличност.
Представя се в обикновено ксерокопие на документ за самоличност, което не следва да се заверява.
2. Копие на диплома, удостоверение или друго доказателство за професионална квалификация по медицинска професия и съответните приложения към нея.
Копията на диплома, удостоверение или друго доказателство за професионална квалификация по медицинска професия и съответните приложения към нея следва да са заверени или с „апостил“ или от дипломатическото или консулското представителство на съответната държава в Република България, или от Министерството на външните работи на държавата, издала съответния документ. Копията на посочените документи се представят заедно с превод на български език. Преводът на документа на български език също се заверява надлежно по един от следните начини: Ако чуждестранният документ е преведен на български език на територията на Република България, е необходимо подписът на преводача, положен в извършения от него превод, да бъде нотариално удостоверен в Република България. Ако чуждестранният документ е преведен в друга държава, подписът на преводача се заверява от дипломатическото или консулското представителство на Република България в съответната държава.
3. Актуален (до три месеца от момента на издаването) документ за наличие или липса на наложени административни или дисциплинарни наказания, потвърждаващ липсата на временно или окончателно отнемане на правото на упражняване на професията.
Представя се оригинал на документ за наличие или липса на наложени административни или дисциплинарни наказания, потвърждаващ липсата на временно или окончателно отнемане на правото на упражняване на професията не по-късно от 3 месеца от издаването му.
В случай че заявителят изобщо не е упражнявал професията си на територията на нито една държава, се представя нотариално заверена декларация, подписана в срок до 3 (три) месеца преди подаване на заявлението, че професията изобщо не е упражнявана до момента в нито една държава.
Документът за наличие или липса на наложени административни или дисциплинарни наказания, свързани с упражняването на медицинската професия следва да е заверен или с „апостил“ или от дипломатическото или консулското представителство на съответната държава в Република България, или от Министерството на външните работи на държава, която е издала съответния документ. Документът се представя заедно с превод на български език. Преводът на документа на български език също се заверява надлежно по един от следните начини: Ако чуждестранният документ е преведен на български език на територията на Република България, е необходимо подписът на преводача, положен в извършения от него превод, да бъде нотариално удостоверен в Република България. Ако чуждестранният документ е преведен в друга държава, подписът на преводача се заверява от дипломатическото или консулското представителство на Република България в съответната държава.
4. Актуален (до три месеца от момента на издаване) документ за чисто съдебно минало.
Важно! Българските граждани не предоставят свидетелство за съдимост, тъй като данните за тях се установяват служебно от Министерството на здравеопазването.
Гражданите на другите държави, извън гражданите на Република България, предоставят документ за чисто съдебно минало в оригинал, не по-късно от 3 месеца от издаването му.
Документът следва да е заверен или с „апостил“ или от дипломатическото или консулското представителство на съответната държава в Република България, или от Министерството на външните работи на държава, която е издала съответния документ. Документът се представя заедно с превод на български език. Преводът на документа на български език също се заверява надлежно по един от следните начини: Ако чуждестранният документ е преведен на български език на територията на Република България, е необходимо подписът на преводача, положен в извършения от него превод, да бъде нотариално удостоверен в Република България. Ако чуждестранният документ е преведен в друга държава, подписът на преводача се заверява от дипломатическото или консулското представителство на Република България в съответната държава.
5. Актуален (до три месеца от момента на издаване) документ, в който се посочва, че заявителят е в добро физическо и психическо здраве.
Документът, в който се посочва, че заявителят е в добро физическо и психическо здраве се представя се оригинал, не по-късно от 3 месеца от издаването му.
Когато не е издаден в Република България, документът следва да е заверен или с „апостил“ или от дипломатическото или консулското представителство на съответната държава в Република България, или от Министерството на външните работи на държава, която е издала съответния документ. Документът се представя заедно с превод на български език. Преводът на документа на български език също се заверява надлежно по един от следните начини: Ако чуждестранният документ е преведен на български език на територията на Република България, е необходимо подписът на преводача, положен в извършения от него превод, да бъде нотариално удостоверен в Република България. Ако чуждестранният документ е преведен в друга държава, подписът на преводача се заверява от дипломатическото или консулското представителство на Република България в съответната държава.
6. Академична справка и/или учебен план (програма), когато професионалната квалификация по медицинска професия не е придобита в държава-членка.
Академичната справка се представя в оригинал.
Академичната справка следва да е заверена или с „апостил“ или от дипломатическото или консулското представителство на съответната държава в Република България, или от Министерството на външните работи на държава, която е издала съответния документ. Академичната справка се представя заедно с превод на български език. Преводът на документа на български език също се заверява надлежно по един от следните начини: Ако чуждестранният документ е преведен на български език на територията на Република България, е необходимо подписът на преводача, положен в извършения от него превод, да бъде нотариално удостоверен в Република България. Ако чуждестранният документ е преведен в друга държава, подписът на преводача се заверява от дипломатическото или консулското представителство на Република България в съответната държава.
7. Документ за идентичност на имената (на лице с различни имена).
Документът за идентичност на имена се представя се оригинал.
Когато не е издаден в Република България, документът следва да е заверен или с „апостил“ или от дипломатическото или консулското представителство на съответната държава в Република България, или от Министерството на външните работи на държава, която е издала съответния документ. Документът се представя заедно с превод на български език. Преводът на документа на български език също се заверява надлежно по един от следните начини: Ако чуждестранният документ е преведен на български език на територията на Република България, е необходимо подписът на преводача, положен в извършения от него превод, да бъде нотариално удостоверен в Република България. Ако чуждестранният документ е преведен в друга държава, подписът на преводача се заверява от дипломатическото или консулското представителство на Република България в съответната държава.
8. Документ за платена държавна такса.
Документът за платена държавна такса се представя в оригинал.
Министерството на здравеопазването гарантира поверителния характер на информацията, която получава.