Процедура и документи

Компетентни органи

Съгласно чл. 3, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за издаване на удостоверения, свързани с придобита професионална квалификация на територията на Република България, необходими за достъп или за упражняване на регулирана професия на територията на друга държава членка, когато придобитата професионална квалификация е по регулирана на територията на Република България професия, удостоверенията се издават от органа по признаване по смисъла на чл. 4 от Закона за признаване на професионални квалификации (министърът на здравеопазването).

Министърът на здравеопазването издава удостоверения съгласно разпоредбите на ЗППК и Наредбата за условията и реда за издаване на удостоверения, свързани с придобита професионална квалификация на територията на Република България, необходими за достъп или за упражняване на регулирана професия на територията на друга държава-членка.

Процедурите по издаване на удостоверенията се организират и осъществяват от Дирекция “Лечебни дейности”- съгласно чл. 29, т. 13 от Устройствения правилник на Министерството на здравеопазването (Приет с ПМС № 67 от 23.03.2015 г., обн., ДВ, бр. 23 от 27.03.2015 г., в сила от 27.03.2015г.).

Заявител

Лица с професионална квалификация по регулирана медицинска професия или професията кинезитерапевт и/или специалност в системата на здравеопазването, придобити в Република България, които желаят да упражняват регулирана професия в друга държава.

Нормативно установени изисквания, които трябва да бъдат изпълнени, за да бъде издаден съответният административен акт
Изискванията за издаване на удостоверение за упражняване на регулирана медицинска професията на територията на друга държава се съдържат в Наредбата за условията и реда за издаване на удостоверения, свързани с придобита професионална квалификация на територията на Република България, необходими за достъп или за упражняване на регулирана професия на територията на друга държава членка (приета с ПМС № 74 от 28.03.2011 г., обн., ДВ, бр. 28 от 5.04.2011 г., изм. и доп., бр. 9 от 1.02.2013 г., изм., бр. 62 от 12.07.2013 г., в сила от 3.07.2013 г., изм. и доп., бр. 24 от 18.03.2014 г., в сила от 18.03.2014 г.).

Такси

За издаване на удостоверения, свързани с придобита или призната професионална квалификация по регулирана медицинска професия и с придобита или призната специалност в системата на здравеопазването на територията на Република България с цел упражняването им на територията на друга държава членка по смисъла на § 1, т. 12 от Закона за признаване на професионални квалификации, се събират следните такси:

1. За удостоверение, свързано с придобита или призната на територията на Република България професионална квалификация по регулирана медицинска професия:

  • Стандартна услуга - 60 лв.;
  • Бърза услуга - 120 лв.;

2. За удостоверение, свързано с придобита или призната на територията на Република България специалност в системата на здравеопазването:

  • Стандартна услуга - 60 лв.;
  • Бърза услуга - 120 лв.;

3. За удостоверение, свързано с придобита или призната на територията на Република България професионална квалификация по регулирана медицинска професия и с придобита или призната на територията на Република България специалност в системата на здравеопазването от едно и също лице:

  • Стандартна услуга - 90 лв.;
  • Бърза услуга - 180 лв.

За повторно издаване на удостоверение в тримесечен срок от издаването на първоначалното удостоверение се събират такси в половин размер.

За издаване на заверен препис на удостоверение се събира такса 10 лв.

За издаване на допълнителен екземпляр на удостоверение се събира такса 10 лв.

Резултат от процедурата

Лицата, получили удостоверение, следва да го представят в тримесечен срок пред компетентния орган по признаване в приемащата държава, наред с доказателството за професионална квалификация и/или специалност, което притежават (изисква се задължително от държави-членки на ЕС, държавите от ЕИП и Швейцария).

Необходими документи

Съгласно чл. 6, ал. 1 и 2 от Наредбата за условията и реда за издаване на удостоверения, свързани с придобита професионална квалификация на територията на Република България, необходими за достъп или за упражняване на регулирана професия на територията на друга държава-членка (Наредбата) заявителят подава заявление по образец до министъра на здравеопазването. Съгласно чл. 6, ал. 6 от Наредбата към заявлението се прилагат:

  1. Копие на официален документ, от който да е видно гражданството, датата и мястото на раждане на заявителя (без нотариална заверка);
  2. Нотариално заверено копие на диплома за придобита в Република България професионална квалификация, когато дипломата е издадена преди 01.01.2012г. Когато дипломата е издадена след 01.01.2012г., се представя обикновено копие на дипломата (не важи в случаите на издаден дубликат на диплома).

В случаите когато професионалната квалификация не е придобита в Република България, но заявителят е придобил в Република България специалност в системата на здравеопазването:

- и квалификацията е призната преди 01.01.2007г., се прилага нотариално заверено копие на документа за признаване от компетентен орган и копие на дипломата от чужбина (без нотариална заверка);

- и квалификацията е призната след 01.01.2007г. от Министерството на здравеопазването, се посочва № и датата на удостоверението за призната професионална квалификация;

  1. Нотариално заверено копие на приложението към дипломата, издадена преди 01.01.2012г., в случаите, когато приложението съдържа информация за хорариума (часовете) на изучаваните учебни дисциплини или нотариално заверено копие (или оригинал) на академична справка за придобитата квалификация, в случаите, когато приложението към дипломата не съдържа информация за хорариума (часовете) на изучаваните учебни дисциплини.

Когато дипломата е издадена след 01.01.2012г., се представя обикновено копие на приложението към дипломата;

  1. Нотариално заверено копие на свидетелство/диплома за придобита специалност в системата на здравеопазването в случаите, когато заявителят е придобил специалност в системата на здравеопазването в Република България преди 01.01.2009г. Когато свидетелството за придобита специалност е издадено след 01.01.2009г., се представя обикновено копие на свидетелство за придобита специалност;
  2. Нотариално заверено копие на академична справка (или удостоверение) за придобитата специалност в системата на здравеопазването, в случаите когато заявителят е придобил специалност в системата на здравеопазването в Република България. Документът се издава от висшето училище, издало свидетелството за придобита специалност.
  3. Документ от съответната съсловна организация за наличие или липса на наложени наказания, свързани с упражняването на медицинската професия, издаден до 3 (три) месеца преди подаване на заявлението (приема се и нотариално заверено копие), в случаите когато за съответната професия има създадена със закон съсловна организация и задължително членство в нея.

Законово регламентираните съсловни организации, които следва да издадат документ за наличие или липса на наложени наказания, свързани с упражняването на медицинската професия са следните:

Български лекарски съюз – за лекарите;

Български зъболекарски съюз -  за лекарите по дентална медицина;

Български фармацевтичен съюз – за магистър-фармацевтите;

Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи (Управителен съвет) – за медицинските сестри, акушерките, рехабилитаторите, фелдшерите, медицинските лаборанти, рентгеновите лаборанти, масажистите (с увредено зрение), лекарските асистенти и ортопедичните техници;

Българска асоциация на помощник-фармацевтите – за помощник-фармацевтите;

Българската асоциация на зъботехниците – за зъботехниците.

Представеният документ следва да е актуален, т.е. да се представи в Министерството на здравеопазването не по-късно от 3 месеца от датата на издаването му от съответната съсловна организация.

- В случай че заявителят не е упражнявал професията си в Република България през последните 3 (три) години (а само за лекари и лекари по дентална медицина – през последната 1 (една) година), е достатъчно да се представи нотариално заверена декларация, подписана лично от заявителя в срок до 3 (три) месеца преди подаване на заявлението, в която се декларира от коя дата заявителят не упражнява съответната професия на територията на Република България. Посочената декларация е в свободен текст, но трябва да съдържа задължително изискуемата информация – конкретната професия и конкретната дата, от която тя не е упражнявана в Република България. В съответствие с българското законодателство за деклариране на неверни данни се носи наказателна отговорност.

- В случай че заявителят изобщо не е упражнявал професията си на територията на Република България и не членува в законово регламентираната съсловна организация, е достатъчно да се представи нотариално заверена декларация, подписана лично от заявителя в срок до 3 (три) месеца преди подаване на заявлението, че съответната регулирана професия изобщо не е упражнявана до момента в Република България. Посочената декларация е в свободен текст, но трябва да съдържа задължително изискуемата информация – конкретната професия и деклариране, че тя не е упражнявана изобщо до момента в Република България. В съответствие с българското законодателство за деклариране на неверни данни се носи наказателна отговорност.

  1. Документ за идентичност на имената на лице с различни имена – документът се подава само от заявители, които фигурират с различни имена на подадените от тях документи;
  1. Документ за трудов стаж за последните 5 (пет) години към датата на подаване на заявлението – такъв документ подават само лицата с професионална квалификация: „лекар“, „лекар по дентална медицина“, „магистър-фармацевт“, „медицинска сестра“ или „акушерка“, завършили преди 01.01.2007г. и само ако са упражнявали професията поне 3 (три) последователни години (в които няма прекъсване повече от 3 (три) месеца) през последните 5 (пет) години:

Документите, с които следва да се удостовери трудов стаж (професионален опит) са:

- за лица, работещи или работили по трудово правоотношение - актуално препис-извлечение от трудова книжка или друг документ, издаден от работодателя/работодателите през последните 5 (пет) години в Република България, от което са видни:

  • заеманата длъжност на всяка месторабота;
  • дати на постъпване и напускане на всяка месторабота;
  • в каква структура на лечебното заведение е упражнявана професията – пълното наименование на клиника/отделение/лаборатория/аптека/кабинет или др. (без абревиатури);
  • периодите (с дати от - до), през които заявителят е ползвал отпуск или последователни отпуски с продължителност повече от 3 (три) месеца – неплатен отпуск, отпуск поради бременност, раждане, осиновяване, отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, отпуск поради временна неработоспособност или друг вид отпуск. В случай че не е ползван отпуск или последователни отпуски с продължителност повече от 3 (три) месеца, това изрично следва да е отбелязано;

за самонаети – документ от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, от който е видна:

  • датата на регистрация на лечебното заведение по чл. 40 на Закона за лечебните заведения и
  • периода/периодите, през който/които е осъществявана (съответно отчитана) дейност през последните 5 години.

- В случаите, когато заявителят има призната професионална квалификация (по посочените по-горе професии) в друга държава-членка и е упражнявал професията си поне 3 (три) последователни години през последните 5 (пет) години, се представят следните документи:

1) документ, удостоверяващ признаването на професионалната квалификация;

2) документ за професионален стаж по съответната професия за последните 5 години в държавата-членка, признала професионалната квалификация, в който задължително се съдържа информация и за това дали заявителят е ползвал или не отпуск с продължителност повече от 3 месеца. В случай че не е ползван отпуск или последователни отпуски с продължителност повече от 3 месеца, това изрично следва да е отбелязано.

ВАЖНО: посочените документи в т. 1) и т. 2) трябва да са заверени по един от следните начини:

  • с „апостил“ или
  • от дипломатическото или консулското представителство на съответната държава в Република България или
  • от Министерството на външните работи на държавата, която е издала съответния документ.

Документите, посочени в т. 1) и т. 2) трябва да са придружени с превод на български език. Преводите на документите на български език също се заверяват надлежно по един от следните начини:

  • Ако чуждестранният документ е преведен на български език на територията на Република България, е необходимо подписът на преводача, положен в извършения от него превод, да бъде нотариално удостоверен в Република България.
  • Ако чуждестранният документ е преведен в друга държава, подписът на преводача се заверява от дипломатическото или консулското представителство на Република България в съответната държава.

- В случаите когато заявителят е работил по-малко от 3 последователни години през последните 5 години, се представя декларация (без нотариална заверка), че съответната регулирана професия е упражнявана по-малко от 3 последователни години през последните 5 години.

  1. В случаите на придобити права по смисъла на чл. 30 от Директива 2005/36/ЕО – а именно заявителят има разкрита практика за първична медицинска помощ и няма придобита специалност „Обща медицина“, но желае да работи като общопрактикуващ лекар в друга държава-членка, заявителят следва да представи документ от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, от който е видна датата на регистрация на лечебното заведение по чл. 40 на Закона за лечебните заведения и периода/периодите, през който/които е осъществявана (съответно отчитана) дейност

Документ за платена държавна такса за удостоверение.