Процедура и документи

Компетентни органи

Съгласно чл. 2, ал. 3 от Наредбата за условията и реда за издаване на европейска професионална карта органът, който отговаря за заявленията за ЕПК (т.е. който обработва приложените документи и препраща обработеното заявление към приемащата държава-членка) за професиите „медицинска сестра“, „магистър-фармацевт“, „рехабилитатор“ и „кинезитерапевт“, е министърът на здравеопазването. Като компетентен орган, отговарящ за заявленията за ЕПК по посочените професии, министърът на здравеопазването обработва съотносими документи на заявители, придобили в Република България професионална квалификация по професиите „медицинска сестра“, „магистър-фармацевт“, „рехабилитатор“ или „кинезитерапевт“ в случаите, когато тези заявители желаят да се установят в друга държава-членка или когато желаят да предоставят услуги на временен или случаен принцип в друга държава-членка, която изисква предварителна проверка на професионалните им квалификации.

Процедурата по обработка на заявления за ЕПК в случаите на лица с придобита в Република България професионална квалификация по професиите „медицинска сестра“, „магистър-фармацевт“, „рехабилитатор“ или „кинезитерапевт“, които желаят да се установят в друга държава-членка или да предоставят услуги на временен или случаен принцип в друга държава-членка, която изисква предварителна проверка на професионалните квалификации, се организира и осъществява от Дирекция „Лечебни дейности“ съгласно чл. 33, т. 14 от Устройствения правилник на Министерството на здравеопазването.

Заявител

Лица с професионална квалификация по професиите: „медицинска сестра“, „магистър-фармацевт“, „рехабилитатор“ или „кинезитерапевт“, придобита Република България, които желаят обработка на заявлението им за ЕПК, с цел да се установят на територията на приемаща  държава-членка или да предоставят услуги на временен или случаен принцип в тази държава-членка, когато тя изисква предварителна проверка на професионалните квалификации

Нормативно установени изисквания, които трябва да бъдат изпълнени, за да бъде издаден съответният административен акт

В настоящата административна услуга не е включено издаване на административен акт от министъра на здравеопазването. За да може да бъде предоставена услугата, заявителите следва да са подали заявление за издаване на ЕПК (дали ще бъде издадена ЕПК е преценка на компетентния орган на приемащата държава-членка) по електронен път чрез създаване на защитен личен профил в онлайн инструмента на Европейската комисия за автентификационни услуги (ECAS), който автоматично генерира досие на заявителя в ИСВП и да са прикачили в досието си копия на документите, които се изискват от приемащата държава-членка. Обработването на заявлението (и на прикачените документи) от страна на Министерството на здравеопазването и препращането на обработеното заявление към приемащата държава-членка се извършва изцяло по електронен път в ИСВП.

Такси

За обработка на заявление за ЕПК в случаите на лица с придобита в Република България професионална квалификация по професиите „медицинска сестра“, „магистър-фармацевт“, „рехабилитатор“ или „кинезитерапевт“, които желаят да се установят в друга държава-членка или да предоставят услуги на временен или случаен принцип в друга държава-членка, която изисква предварителна проверка на професионалните квалификации, се събира такса 60 лв. За обработка на заявление за ЕПК в посочените случаи на заявители, придобили в Република България професионална квалификация (по някоя от посочените професии) и специалност в системата на здравеопазването, се събира такса 90 лв.

Резултат от процедурата

Резултатът от процедурата е обработка в ИСВП на заявлението (и съотносимите документи, прикачени в него) на лица, придобили в Република България професионална квалификация по професиите „медицинска сестра“, „магистър-фармацевт“, „рехабилитатор“ или „кинезитерапевт“ в случаите, когато тези лица желаят да се установят в друга държава-членка или да предоставят услуги на временен или случаен принцип в друга държава-членка, която изисква предварителна проверка на професионалните им квалификации, и препращане посредством ИСВП на заявлението към компетентния орган на приемащата държава-членка.

Необходими документи

Заявителят сам отбелязва в онлайн заявлението си за ЕПК целта на планираната професионална дейност в приемащата държава-членка, която цел може да бъде „Установяване“ или „Временно предоставяне на услуги“ в зависимост от това дали желае установяване (т.е. неограничено във времето признаване) или временно предоставяне на услуги в приемащата държава-членка. Когато целта е установяване, заявителят сам отбелязва в системата един от двата режима за признаване: „Автоматично“ или „Обща система за признаване“ (в зависимост от вида на признаване на професионалната му квалификация).

Всяка приемаща държава-членка е определила документите, които изисква от заявителите за издаване на ЕПК (и в случаите на установяване, и в случаите на временно предоставяне на услуги с предварителна проверка). Заявителите се информират сами за изискваните от приемащата държава-членка документи, които са публикувани онлайн в ИСВП от компетентния орган на приемащата държава-членка и ги прикачват в онлайн заявлението си. В допълнение е необходимо заявителят да прикачи към онлайн заявлението си и документ за платена държавна такса.

Държавите-членки имат право да изискват всички или част от документите, посочени в чл. 10 и Приложение II на Регламент за изпълнение 2015/983 на Комисията от 24.06.2015г. относно процедурата за издаване на ЕПК и прилагането на механизма за предупреждение съгласно Директива 2005/36/ЕО на Европейския парламент и на Съвета. Важно е се има предвид, че при изискване на някои от следните документи: удостоверение за съответствие (за професиите „медицинска сестра“ и „магистър-фармацевт“); удостоверение за придобити права (за професиите „медицинска сестра“ и „магистър-фармацевт“); доказателство за липса на наказания, свързани с правото да се упражнява професията; доказателство за законно установяване; доказателство за добър характер; информация за равно третиране на квалификация; удостоверение за промяна на наименованието на професионална квалификация е необходимо към онлайн заявлението за ЕПК да се прикачи актуално удостоверение от Министерството на здравеопазването (издадено в срок до три месеца преди генерирането на заявление за ЕПК) за придобита професионална квалификация в Република България с цел упражняване на регулирана медицинска професия на територията на други държави-членки.

Държавите-членки са публикували изискванията си относно представянето на преводи на чужд език на издадени в Република България документи и необходимостта от заверка на тези преводи. Заявителят следва сам да се информира за техните изисквания относно превод на документите и да прикачи, ако е необходимо, съответните заверени преводи.