Списък на телефони на регионалните здравни инспекции за въпроси, свързани с COVID-19 (по области)
PDF файл, 187,3 KB, качен на 17.08.2021
ВЪПРОСИ ЗА ВАКСИНИТЕ И ВАКСИНАЦИЯТА СРЕЩУ COVID-19
Безопасни ли са ваксините?
Ваксините, които България е осигурила за гражданите си, се използват по цял свят. Те са преминали успешно клинични изпитвания. Доказано е, че отговарят на всички изисквания за качество, безопасност и ефикасност, като другите лекарства. Проведени са проучвания сред голям брой доброволци от различни държави, на различна възраст, с или без придружаващи заболявания.
Преди одобрение всички ваксини в ЕС се оценяват по същите високи стандарти като всяко друго лекарство. Това, което е различно за ваксините срещу COVID-19, е, че скоростта на развитие и потенциалното одобрение са много по-бързи поради спешната ситуация, свързана с общественото здраве. За целта Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) създаде специална експертна работна група и процедури за бърз преглед, за да оцени висококачествените предложения на компаниите във възможно най-кратки срокове, като същевременно гарантира солидни научни доказателства за ползата от ваксините.
Защо е важно да се ваксинирам?
Ваксините предпазват от тежко протичане на заболяването. Най-важно е ваксина да получат възрастните хора и тези с хронични заболявания, защото рискът от тежко боледуване, влизане в болница и летален край при тях е най-висок. Боледуват обаче всички! Важно е да не забравяме, че ваксините дават индивидуална защита. Затова колкото повече хора се имунизират, толкова по-бързо ще преодолеем пандемията.
Безплатна ли е ваксината?
Да, ваксините са безплатни за всички. Няма значение дали сте здравноосигурен/а или не.
Вярно ли е, че ваксините имат сериозни странични ефекти?
Не, това не е вярно. Хората не трябва да се притесняват, защото страничните реакции са нормални и преминават бързо. Такива са отпадналост, болка в мускулите, главоболие и зачервяване на мястото на инжекцията. Обикновено те се появяват веднага след ваксинацията и преминават за часове. Симптомите показват, че имунната система отговаря на ваксината и създава антитела срещу вируса. Такива реакции обаче не са задължителни – голяма част от ваксинираните не проявяват никакви симптоми.
В случай на проява на неочаквана странична реакция сигнал може да подадете чрез online формуляра на интернет страницата на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ): https://www.bda.bg/bg/формуляр-за-съобщаване-на-нежелани-лекарствени-реакции-от-медицински-специалисти , както и на телефон 02 8903417.
Каква е разликата между ваксините срещу COVID-19?
Ваксините срещу COVID-19 са разработени на базата на различни технологии:
Мога ли да се ваксинирам, ако вече съм преболедувал?
Да. Дори да сте преболедували, съществува риск от повторна инфекция. Този риск е значително по-висок при заразяване с новия вариант Омикрон на SARS-CoV-2. Ваксините предпазват от тежко протичане на заболяването, хоспитализация и летален край. Препоръката на Министерството на здравеопазването и на Експертния консултативен съвет по надзор на имунопрофилактиката е:
Трябва ли да се изследвам за COVID-19 преди да се ваксинирам?
Не, ако нямате симптоми, не е необходимо да се изследвате преди ваксинация.
Ще имам ли имунитет веднага след имунизацията?
Изследванията показват, че след поставяне на втората доза от двудозовата ваксината обикновено са нужни около две седмици за изграждането на имунитет срещу COVID-19. За еднодозовата ваксина периодът е същият.
Какво влияние имат вариантите на SARS-CoV-2 върху ефикасността на ваксините срещу COVID-19?
При хората, получили първа доза от ваксината срещу COVID-19, имунизационният цикъл трябва да бъде завършен, за да се предизвика силен имунен отговор. По този начин, освен че ще сме предпазени от тежко протичане на заболяването, ще спомогнем да се избегне появата на нови мутации на вирусните варианти, които имат нови способности (пр. по-голяма заразност, по-тежко протичане и т.н.).
Но! При незавършен ваксинационен цикъл (с поставена една доза от ваксините с двудозов прием) ефикасността на ваксините значително намалява. Ето защо завършената ваксинация е от съществено значение за постигане на добър защитен ефект!
Ваксините срещу COVID-19 предизвикват създаването на неутрализиращи антитела, както и на Т-клетъчен имунитет срещу различни дялове на spike-протеина на вируса. По този начин се предизвиква адекватен имунен отговор. В резултат на това различните мутации не оказват голямо влияние върху ефективността на ваксините. Тъй като всички одобрени в ЕС ваксини срещу COVID-19 са кодирани за spike-протеина на базовия вирус, може да се предположи, че въздействието на мутациите върху ефикасността на ваксините е сходно.
Мога ли да се заразя с COVID-19 след като съм ваксиниран/а?
За двудозовите ваксини: Нужно е време за изграждане на имунитет и ефективен имунен отговор. Защитният отговор започва да се проявява след около 2 седмици от прилагането на първата доза при ваксините с двудозов прием, след което за определен период от време продължава да се усилва. След няколко седмици защитният отговор започва да избледнява. Затова се прилага втора доза, която консолидира имунния отговор за много по-продължителен период. Усилващият ефект на втората апликация се проявява също след около 1-2 седмици. Накратко, нужно е време за изграждане на имунитет. В този период, ако вирусът циркулира в популацията, ваксинираният се намира в риск от инфектиране и разболяване.
При първата среща с антигена (в резултат на първата апликация на ваксината) около 50% от ваксинираните изграждат достатъчно добър имунитет, който да ги предпази от разболяване. След втората апликация този процент значително се повишава и достига 80-90%.
При еднодозовата ваксина: имунитет се изгражда 14 дни след поставянето на ваксината. Това е посочено и в кратката характеристика на лекарствения продукт.
Положителен PCR резултат за SARS-CoV-2 означава инфекция с вируса, но все още не и разболяване. В резултат на инфекцията само някои ще развият и симптоми на COVID-19.
Какво е известно за COVID-19 при деца?
COVID-19 по принцип протича леко при деца от всички възрасти. Рядко настъпват тежки случаи, водещи до хоспитализация. При децата с продължителни и хронични заболявания вероятността да постъпят в болница е по-голяма, отколкото при останалите деца.
Последните данни показват, че циркулиращият понастоящем вариант Омикрон причинява заболяване с по-леко протичане в сравнение с другите варианти, но е по-силно заразен.
Разрешени ли са ваксините за деца?
На децата във възрастовата група от 5 до 11 г. може да бъде приложена педиатричната ваксина на Pfizer/BioNTech. Ваксината е с променен състав на съдържанието на антиген - дозата съдържа 3 пъти по-малко активно вещество. Изследванията, направени от Европейската агенция по лекарствата показаха, че при трикратно по-малко съдържание, ваксината дава същия ефект както тази за възрастни.
От март 2022 г. при деца на възраст от 6 до 11 г., включително, е разрешена за употреба иРНК ваксината Spikevax (на Moderna). Ваксината съдържа 2 пъти по-малко иРНК от ваксината за лица на и над 12 г. – 50 микрограма/доза, спрямо 100 микрограма/доза, като схемата на прилагане е същата – 2 дози, през най-малко 28 дни.
Преди прилагането на ваксината медицинско лице извършва преглед, а след това ваксинацията се вписва в регистъра за ваксини. На детето се издава цифров COVID сертификат за ваксинация.
Децата над 12-годишна възраст могат да бъдат ваксинирани срещу COVID-19 с ваксините на производителите Pfizer/BioNTech и Moderna. Ваксинирането се осъществява по общия ред.
От март 2022 г. за деца на възраст от 12 до 17 г., включително, е разрешена за употреба бустерна доза от ваксината Comirnaty (на Pfizer/BioNTech), не по-рано от 6 месеца след завършен ваксинационен курс.
С кратките характеристики на разрешени за употреба при деца ваксини - Comirnaty и Spikevax – можете да се запознаете на сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата: https://bda.bg/bg/
Ефективни ли са ваксините за предотвратяване на COVID-19 при деца?
Последните данни показват, че ваксините срещу COVID-19 са толкова ефективни при деца, колкото и при възрастни.
В хода на оценката във връзка с употребата на Comirnaty при деца от 5-годишна възраст и на Spikevax при деца от 6-годишна възраст EMA установява, че титрите на антителата срещу SARS-CoV-2 при деца след ваксинация са сравними с тези при възрастни.
Освен това наличните данни показват, че имунният отговор към бустер доза Comirnaty при юноши от 12-годишна възраст е най-малко равен на този при възрастни.
Все още се получават данни за ефективност по отношение на варианта Омикрон при деца. Предварителните данни, получени при възрастни, обаче показват, че ваксините срещу COVID-19 остават ефективни срещу тежко протичане на заболяването и хоспитализация по причина на варианта Омикрон.
Понастоящем има ограничени данни за продължителността на защитата при деца.
Доколко са безопасни ваксините срещу COVID-19 при деца?
Клиничните изпитвания, проведени при деца, също показват, че нежеланите реакции на тези ваксини обикновено са леки или умерени по тежест и отминават за няколко дни. Най-честите нежелани реакции, наблюдавани по време на изпитванията, са реакции на мястото на инжектиране, гадене и повръщане.
Много редки случаи на миокардит и перикардит (възпалителни заболявания, засягащи сърцето) са възниквали при юноши и възрастни след ваксинация с иРНК ваксини. Що се отнася до миокардит или перикардит, несвързани с ваксинация, обикновено възстановяване настъпва след приложено лечение.
ЕМА ще продължи да наблюдава данните по отношение на безопасността при деца, докато ваксинациите продължават.
Как ЕМА осъществява оценката на ваксините срещу COVID-19 за деца?
Фирмата, която разработва ваксина срещу COVID-19, трябва да има План за педиатрично изследване (Paediatric Investigation Plan, PIP) преди ваксината да получи разрешение за употреба при възрастни. В плана са изложени всички проучвания, които фирмата е необходимо да проведе, за да осигури необходимите данни в подкрепа на разрешаване за употреба при деца.
ЕМА е направила оценка на данните от проведените проучвания, които са част от PIP. Те включват проучвания, които изследват до каква степен ваксината предизвиква имунен отговор при деца в сравнение с възрастни, както и проучвания за безопасност и ефикасност при деца, включващи до 3 000 участници.
EMA също е взела предвид данните, получени от мащабни проучвания при възрастни, такива които включват до 44 000 участници, както и съобщенията за нежелани реакции при възрастни. Те могат да се отнасят и за децата поради подобието в отговора на децата и възрастните към ваксините.
ЕМА ще продължи да оценява данните за тези ваксини, включително големия обем от данни, получен от употребата при деца в реални условия по цял свят.
Защо е важно поставянето на бустерна доза от ваксините срещу COVID-19?
Ваксинацията срещу COVID-19 ефективно предпазва от тежкo и фаталнo протичанe на заболяването. Освен че допринася за значително намаляване броя на случаите на COVID-19, при които се налага хоспитализация, ваксинацията е и механизъм за ограничаване разпространението на коронавирусната инфекция в популацията.
Наличните към момента научни данни сочат, че имунният отговор към ваксините срещу COVID-19 намалява с времето. За да продължат да са предпазени от тежко прекарване на COVID-19, е важно гражданите да си поставят бустерна, или „подсилваща“, доза ваксина срещу SARS-CoV-2. Бустерната ваксинация служи за ефективно поддържане на ваксиналната защита във всеки случай - независимо от възрастта и предишните заболявания.
Чрез нея повторно се стимулира отслабеният имунен отговор. Същото е известно от ваксинацията на определени интервали от време срещу други патогени, например тетанус или полиомиелит.
Освен това „подсилващата“ ваксинация кореспондира с по-нисък вирусен товар, т.е. с по-ниска инфекциозност. По този начин в значителна степен се намалява и предаването на SARS-CoV-2 сред населението. Ето защо бустерната ваксинация е изключително важна за възрастните хора и страдащите от хронични заболявания, за работещите в системата на здравеопазването и в домовете за възрастни хора, както и за всички, чиито професии предполагат по-висок риск от заразяване.
Кога може да ми бъде поставена бустерна доза ваксина срещу COVID-19?
- Spikevax (Moderna): Една бустер доза (0,25 ml, съдържаща 50 микрограма иРНК - половината от първичната доза) Spikevax, може да се приложи интрамускулно най-малко 3 месеца след втората доза на лица на 18 и повече години.
- Comirnaty(Pfizer/BioNTech): Бустер доза (трета доза) може да се приложи интрамускулно най-малко 3 месеца след втората доза на лица на възраст 18 и повече години. Във възрастовата група 12-17 г. може да се приложи бустерна доза от ваксината Comirnaty, не по-рано от 6 месеца след завършен ваксинационен курс.
Накратко за бустерната доза при иРНК ваксините Comirnaty и Spikevax (съответно на производителя Pfizer/BioNTech или на производителя Moderna): при лица на възраст 18 и повече години бустерна доза ваксина след завършен ваксинационен курс се прилага не по-рано от 3 месеца от датата на поставяне на втората доза (при двудозовите ваксини) и първа доза (при еднодозовите ваксини). При лица на възраст 18 и повече години иРНК ваксина може да се поставя като бустерна доза след завършен ваксинационен курс с иРНК или векторна ваксина (такива са ваксините на Janssen и AstraZeneca), не по-рано от 3 месеца след завършения ваксинационен курс. Бустерна доза от ваксината Comirnaty може да се прилага във възрастовата група 12-17 г., не по-рано от 6 месеца след завършен ваксинационен курс.
- Бустерна доза от ваксината на Janssen срещу COVID-19 може да бъде приложена 2 месеца след първа ваксинация със същата ваксина. Бустер доза от ваксината на Janssen може да бъде приложена и след завършван ваксинационен курс срещу COVID-19 с иРНК ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna. В тези случаи интервалът за прилагане на бустерната доза е 3 месеца.
- Ваксината на AstraZeneca не се поставя като бустерна доза, съгласно кратката характеристика на лекарствения продукт.
Възможно ли е чрез ваксината да се заразя с COVID-19?
Не е възможно ваксината да Ви зарази с COVID-19. Тя не съдържа жив вирус.
Променят ли ваксините човешката ДНК?
Ваксините нямат никакво отношение към ДНК на човека и са безвредни. Ваксините не влизат в ядрото на клетката, където се съхранява човешката ДНК! Това означава, че ваксината по никакъв начин не влияе и не взаимодейства с яйцеклетките и сперматозоидите.
Водят ли ваксините до безплодие?
Не. Ваксините срещу COVID-19 не оказват влияние върху репродуктивното здраве на мъжа и жената.
Какво означава „ваксинален пробив“?
Случаите на разболяване след завършен имунизационен курс се обозначават с термина “пробив в защитата на ваксината” (breakthrough cases). Появата на пробиви зависи от три основни фактора:
От вируса – пандемичният вирус SARS-CoV-2, продължавайки да циркулира сред човешката популация, мутира до значими за общественото здраве варианти (Алфа, Бета, Гама, Делта и т.н.), които са както по-заразни, така и по-добре адаптирани да избягват имунния отговор.
От приложената ваксина - за да се прояви напълно защитният ефект на ваксините, е нужно време за развитие на протективен имунен отговор. Това става обикновено след около 2 седмици след завършен ваксинационен курс.
От индивидуалния имунен отговор – в човешката популация съществуват здрави хора, които не изграждат достатъчно напрегнат имунитет след ваксиниране. Има и клинично здрави хора, които не изграждат качествен имунен отговор. Продължителният прием на някои медикаменти, като поддържаща терапия при определени заболявания, също може да отслаби развитието на пълноценен имунен отговор.
Ако съм български гражданин и съм ваксиниран с първа доза ваксина срещу COVID-19 в друга държава, мога ли да си поставя втора доза ваксина в България?
В случай че имате приложена първа доза или имате завършен ваксинационен курс в чужбина и искате в България да Ви бъде поставена втора или бустерна доза, можете да будете ваксинирани в страната, след като представен документ, от който е виден видът на ваксината, датата на приложението ѝ, имената на ваксинираното лице и са налице данни за лицето, приложило ваксината. След ваксинацията ще бъдете вписан/а в регистъра за ваксинация и ще получите европейски цифров COVID сертификат.
Какви са дългосрочни последици от прекаран COVID-19?
➡Най-често срещаните симптоми, за които съобщават хората след прекарана коронавирусна инфекция или които са наблюдавани при проучвания, включват умора и изтощение, главоболие, затруднено дишане, нарушение на обоняние и вкус, когнитивни нарушения (т. нар. мозъчна мъгла), депресивни настроения, нарушения на съня и тревожност.
➡Други споменати симптоми са палпитация (самовъзприемане на засилен или ускорен сърдечен ритъм или дори допълнителни сърдечни удари), болка в гърдите и косопад.
➡Някои хора се оплакват само от умора и изтощение или от затруднено дишане, докато други посочват комбинация от симптоми и оплаквания.
➡Има и случаи, когато преболедувалите развиват комплекс от симптоми, наподобяващи тези при синдрома на хроничната умора.
➡За да се предпазим от COVID-19 и дългосрочните последици на коронавирусната инфекция върху здравето ни е важно да се ваксинираме. Ваксините предпазват от тежко протичане на инфекцията.
Могат ли чужди граждани да бъдат ваксинирани срещу COVID-19 в България?
Съгласно разпоредбите на чл. 83, ал. 1 и 3 от Закона за здравето и § 21б от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13.03.2020 г., и за преодоляване на последиците през 2021 г. ваксини срещу COVID-19 могат да бъдат прилагани единствено и само на чужденци, които попадат в посочените по-долу групи:
- чужденци, на които е разрешено дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България;
- чуждестранни студенти и докторанти, приети за обучение във висши училища и научни организации у нас по реда на Постановление № 103 на Министерския съвет от 1993 г. за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина (обн., ДВ, бр. 48 от 1993 г.) и Постановление № 228 на Министерския съвет от 1997 г. за приемане на граждани на Република Македония за студенти в държавните висши училища на Република България (обн., ДВ, бр. 42 от 1997 г.);
- лица, пребиваващи продължително в Република България;
- членове на дипломатически и консулски представителства и на представителства на международни организации, акредитирани в Република България, както и членове на техния административно-технически и обслужващ персонал, и членове на техните семействата, които живеят с посочените лица в едно домакинство в Република България.
!Министерството на здравеопазването призовава гражданите да бъдат вниматилни и критични към източниците си на информация за ваксините. Обръщаме внимание, че не рядко пъти в социалните мрежи и интернет пространството се разпространява невярна, подвеждаща, а често пъти и умишлено манипулативна информация за ваксините.
За да направите своя информиран избор, използвайте достоверни източници на информация. По въпроси относно ваксините и ваксинацията срещу COVID-19 препоръчваме да се консултирате с Вашия личен или наблюдаващ лекар, или със специалистите в регионалната здравна инспекция, която отговаря за населеното Ви място!
! Достоверна информация за ваксините можете да намерите на страницата https://plusmen.bg/
Какъв е редът за коригиране на сгрешени данни в сертификатите за ваксинация?
В случаите, когато граждани установят несъответствия в издадените сертификати (сгрешено име, дата на поставяне на ваксина, ЕГН, адрес или др.), трябва да подадат сигнал до имунизационния пункт, в който е поставена ваксината или до съответната регионална здравна инспекция на територията, на която се намира пунктът. Сигналът е в свободен текст, съдържащ трите имена на лицето, данни за контакт, за поставените ваксини и описани подробно констатираните несъответствия. При необходимост към сигнала се прилагат копия на документи.
В случаите, когато лице подаде сигнал до имунизационния пункт, в който му е поставена ваксината, след положително становище на РЗИ заявката се подава за изпълнение в МЗ.
Министерството на здравеопазването създаде и възможността при несъответствия в имената, изписани в сертификат за ваксинация, гражданите да сигнализират и директно МЗ, като изпратят имейл на следната електронна поща: mhcallcenter@mh.government.bg. В имейла трябва да бъдат приложени копие на сгрешения сертификат и посочени вярно изписаните имена на лицето.
Подкрепа за рехабилитация: самоуправление след заболяване, свързано с COVID-19
PDF файл, 2,6 MB, качен на 02.12.2021
Моят герой си ти! Как децата могат да се борят с COVID-19
PDF файл, 3,7 MB, качен на 07.05.2020
Препоръки към гражданите за правилно използване на предпазни маски за лице
PDF файл, 247,2 KB, качен на 13.04.2020
Препоръки за потребителите при покупка на продукти за лична хигиена, в. т.ч. и дезинфекция
PDF файл, 256,5 KB, качен на 25.03.2020
Алгоритъм за дезинфекционни мероприятия в обекти с обществено предназначение
PDF файл, 550,7 KB, качен на 25.03.2020
Препоръки за поведение при пациенти с COVID-19, налагащи интензивно лечение
PDF файл, 6,6 MB, качен на 21.01.2022
Становище на експертния съвет по „Вирусология“
PDF файл, 139,1 KB, качен на 21.01.2022
Становище на експертния съвет по „Вътрешни болести“
PDF файл, 536,7 KB, качен на 21.01.2022
Становище на експертния съвет по „Гастроентерология“
PDF файл, 56,7 KB, качен на 21.01.2022
Становище на експертния съвет по „Инфекциозни болести“
PDF файл, 220,2 KB, качен на 21.01.2022
Становище на експертния съвет по „Клинична хематология“
PDF файл, 238,7 KB, качен на 21.01.2022
Становище на експертния съвет по „Педиатрия“
PDF файл, 712,2 KB, качен на 21.01.2022
Становище на експертния съвет по „Пневмология и фтизиатрия“
PDF файл, 131,3 KB, качен на 21.01.2022
Дефиниция за случай на COVID-19
PDF файл, 222,2 KB, качен на 17.08.2020
Основни стъпки и поведение при идентифициране на пациенти със съмнение за COVID-19
PDF файл, 367,7 KB, качен на 25.03.2020
Препоръки за здравните власти за управление на контактни на COVID-19 лица, вкл. здравни работници в ЕС
PDF файл, 447,7 KB, качен на 09.03.2020
Становище на експертния съвет по „Ендокринология“
PDF файл, 517,5 KB, качен на 21.01.2022