Обща информация
ВАЖНО СЪОБЩЕНИЕ
ЗА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ НА АДМИНИСТРАТИВНАТА УСЛУГА
„Издаване на удостоверение за придобита професионална квалификация и специалност в Република България с цел упражняване на регулирана медицинска професия на територията на държави-членки на Европейския съюз, държавите от Европейското икономическо пространство и Швейцария“
Министерството на здравеопазването уведомява заявителите на административната услуга „Издаване на удостоверение за придобита професионална квалификация и специалност в Република България с цел упражняване на регулирана медицинска професия на територията на държави-членки на Европейския съюз, държавите от Европейското икономическо пространство и Швейцария“ (издаване на удостоверения за работа в чужбина), че считано от 20.01.2021г. Министерството на здравеопазването ще издава само електронно подписани удостоверения.
Електронно подписаните удостоверения ще бъдат изпращани на електронната поща, посочена в заявлението. При заявено изрично желание, хартиено копие на електронно подписаното удостоверение може да бъде получено в Министерството на здравеопазването или да бъде изпратено по пощата на посочен точен адрес.
ВАЖНО ЗА ЗАЯВИТЕЛИТЕ, КОИТО ЩЕ ПОЛЗВАТ УДОСТОВЕРЕНИЕТО В ДЪРЖАВА, КОЯТО ИЗИСКВА ТО ДА Е ЗАВЕРЕНО С АПОСТИЛ:
Министерството на външните работи удостоверява с „апостил“ предназначените за чужбина документи, включително и електронно подписаните. За да бъде удостоверено с „апостил“ от Министерството на външните работи, хартиеното копие на издаденото удостоверение следва да бъде заверено с подпис и печат от Министерството на здравеопазването (тази заверка на Министерството на здравеопазването е различна от „апостил“ и е необходимо условие за поставяне на „апостил“ от Министерството на външните работи).
За да получите на място в Министерството на здравеопазването или по пощата заверено от Министерството на здравеопазването хартиено копие на удостоверението, е необходимо да ползвате и административната услуга на Министерството на здравеопазването „Заверка на документи, които ще се ползват в чужбина“. Информация за посочената административна услуга може да бъде намерена на интернет страницата на Министерството на здравеопазването, рубрика „Административни услуги“, на следния линк:
https://www.mh.government.bg/bg/administrativni-uslugi/zaverka-na-dokumenti-za-polzvane-v-chuzhbina/.
Наименование на административната услуга
Издаване на удостоверение за придобита професионална квалификация и специалност в Република България с цел упражняване на регулирана медицинска професия на територията на държави-членки на Европейския съюз, държавите от Европейското икономическо пространство и Швейцария.
Правно основание
- Закон за признаване на професионални квалификации;
- Наредба за условията и реда за издаване на удостоверения, свързани с придобита професионална квалификация на територията на Република България, необходими за достъп или за упражняване на регулирана професия на територията на друга държава-членка;
- Тарифа за таксите, които се събират по Закона за признаване на професионални квалификации, приета с Постановление № 178 от 10 юли 2009г.
Характеристика
Цел
Административната услуга има за цел да удостовери придобитата в Република България професионална квалификация по регулирана медицинска професия и/или специалност в системата на здравеопазването или професионална квалификация по регулираната професия кинезитерапевт. В случаите когато лицето желае да упражнява регулирана медицинска професия или професията кинезитерапевт на територията на държавите-членки на ЕС, държавите от ЕИП и Швейцария, удостоверението потвърждава наличието на една от следните възможности: съответствие на преминатото обучение с изискванията на Директива 2005/36/ЕО относно признаването на професионалните квалификации или наличието на придобити права по смисъла на чл. 23, ал. 1 или чл. 30 от същата директива, или прилагането на общата система за признаване на доказателства за обучение съгласно дял ІІІ, глава І от Директива 2005/36/ЕО.
Предмет
Удостоверението следва да се представи в тримесечен срок след издаването му пред компетентния орган в чужбина, заедно с доказателствата за придобита професионална квалификация и/или специалност (диплома и/или свидетелство), с цел признаване на придобитата в Република България професионална квалификация и/или специалност в системата на здравеопазването. Последното е необходима предпоставка за упражняване на съответната регулирана медицинска професия или професията кинезитерапевт на територията на държавите-членки на ЕС, държавите от ЕИП и Швейцария, или трета страна.
Дефиниция на основни понятия и институти
Удостоверения, необходими за упражняване на регулирана медицинска професия, специалност в системата на здравеопазването или професията кинезитерапевт в друга държава, се издават с цел признаване на придобитата в Република България професионална квалификация в държавите-членки на ЕС, държавите от ЕИП и Швейцария, или трета страна.
Съгласно Списъка на регулираните професии в Република България регулираните медицински професии в Република България са: лекар, лекар по дентална медицина, магистър-фармацевт, медицинска сестра, акушерка, рехабилитатор, фелдшер, медицински лаборант, рентгенов лаборант, зъботехник, помощник-фармацевт, масажист (за лица с увредено зрение), лекарски асистент, ортопедичен техник, инспектор по обществено здраве и преподавател по практика по специалностите от професионално направление „Здравни грижи”. Министърът на здравеопазването е компетентен орган за издаването на удостоверения и за регулираната професия кинезитерапевт.
Терминът „регулирана професия“ е дефиниран в § 1, т. 1 от Допълнителните разпоредби на Закона за признаване на професионални квалификации. Съгласно посочената разпоредба „регулирана професия“ е професионална дейност или съвкупност от професионални дейности, включена в Списъка на регулираните професии в Република България, която е от обществена значимост и/или е от съществено значение за живота и здравето на хората и достъпът, до която е подчинен на законови, подзаконови или административни разпоредби относно:
а) притежаването на специфична професионална квалификация, или
б) правоспособност, или
в) членство в професионална организация, работеща за поддържане на високо равнище в съответната професионална област, за осъществяването на което е получила специфично признаване от държавата.
Това определение за „регулирана професия“ съответства на дефиницията, заложена в Директива 2005/36/ЕО относно признаването на професионални квалификации.