Обща информация

Наименование на административната услуга 

Допускане до изпит на граждани на трети държави, придобили професионална квалификация по медицинска професия в трета държава, които желаят да упражняват медицинска професия в Република България.

Правно основание 

  1. Наредба № 4 от 27.05.2011г. за условията и реда за допускане и явяване на изпит по чл. 186, ал. 3, т. 3 от Закона за здравето на граждани на трети държави, придобили професионална квалификация по медицинска професия и/или специалност в областта на здравеопазването в трета държава;
  2. Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „медицина“ и „дентална медицина“ за образователно-квалификационна степен „магистър“;
  3. Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Фармация” за образователно-квалификационна степен „магистър”;
  4. Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „медицинска сестра“, „акушерка“ и „лекарски асистент“ за образователно-квалификационна степен „бакалавър“;
  5. Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите от професионално направление „Здравни грижи“ за образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър по ...“;
  6. Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Управление на здравните грижи“ за образователно-квалификационните степени „магистър“ и „бакалавър“ от професионално направление „Обществено здраве“;
  7. Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Кинезитерапия“ за образователно-квалификационните степени „бакалавър“ и „магистър“ от професионално направление „Обществено здраве“.

Характеристика

Цел 
Административната услуга има за цел да установи дали са изпълнени условията за допускане до изпит по чл. 186, ал. 3, т. 3, буква „а” от Закона за здравето. По този начин се гарантира сигурността и безопасността на пациентите и равнопоставеност на специалистите, упражняващи медицинска професия в Република България.

Предмет 
С издаването на заповед за допускане до изпит се дава право на заявителя да се яви на изпит по чл. 186, ал. 3, т. 3, буква „а” от Закона за здравето в избрано от него висше училище.

Дефиниция на основни понятия и институти

Заповед за допускане до изпит по чл. 186, ал. 3, т. 3, буква „а” от Закона за здравето се издава само за регулирани медицински професии. 

Съгласно Списъка на регулираните професии в Република България, регулираните медицински професии в Република България са: лекар, лекар по дентална медицина, фармацевт, медицинска сестра, акушерка, медицински лаборант, рентгенов лаборант, рехабилитатор, инспектор по обществено здраве, фелдшер, зъботехник, помощник-фармацевт, масажист (за лица с увредено зрение), ортопедичен техник, преподавател по практика по специалностите от професионално направление „Здравни грижи”, „лекарски асистент“ и регулираната професия „кинезитерапевт”.

Понятието „регулирана професия” е дефинирано в § 1, т. 1 от Допълнителните разпоредби на Закона за признаване на професионални квалификации: 
"Регулирана професия" е професионална дейност или съвкупност от професионални дейности, включена в Списъка на регулираните професии в Република България, която е от обществена значимост и/или е от съществено значение за живота и здравето на хората и достъпът до която е подчинен на законови, подзаконови или административни разпоредби относно: 
а) притежаването на специфична професионална квалификация, или 
б) правоспособност, или 
в) членство в професионална организация, работеща за поддържане на високо равнище в съответната професионална област, за осъществяването на което е получила специфично признаване от държавата. 

Това определение за “регулирана професия” съответства на дефиницията, заложена в Директива 2005/36/ЕО за признаването на професионални квалификации, която е в сила от 20.10.2007г.

 

Линк към Административен регистър