Вътрешен ход

  1. Заявленията за откриване на процедура по акредитация се приемат в Звеното за административно обслужане на Министерство на здравеопазването на адрес пл. „Света Неделя” № 5 всеки работен ден между 9.00ч. и 17.30 ч.
  2. Всяко заявление се регистрира от служителите в Звеното за административно обслужане в Единната информационна система за документооборота.
  3. Заведените заявления с приложените документи се предават на председателя на Акредитационния съвет, който ги разпределя на Звеното за административно-техническо обслужване в Министерството на здравеопазването за проверка на заявлението и приложените към него документи и изготвяне на доклад относно изправността на подадените документи.
  4. Докладът на звеното се внася за разглеждане в Акредитационния съвет заедно с предложение за варианти на проектосъстав на експертна комисия.
  5. Акредитационният съвет прави предложение до министъра на здравеопазването за назначаване на експертната комисия, след като е приел окончателния състав.
  6. Министърът на здравеопазването издава заповед за назначаване на експертна комисия и сключва договор с председателя и членовете на експертна комисия, в който се определят конкретните задачи, сроковете за изпълнението и размерът на възнаграждението.
  7. Заповедта се съобщава в 5-дневен срок от издаването й на управителя (директора) на кандидатстващото за акредитация лечебно заведение.
  8. Преди посещението в лечебното заведение експертната комисия се запознава с доклада за самооценяване.
  9. Звеното за административно-техническо обслужване провежда инструктаж на председателя на експертната комисия и управителя, съответно директора на лечебното заведение, на който се уточняват:
    • графикът за срещи на експертната комисия с комисията за самооценяване, с отделни специалисти, с пациенти и граждани и за провеждане на социологически анкети;
    • графикът за проверките на експертната комисия в диагностично-лечебните, административните, обслужващите и спомагателните структури на лечебното заведение по дни и часове;
    • условията, които лечебното заведение трябва да осигури на експертната комисия за нормална работа (работни места, компютърна техника, достъп до допълнителна информация и др.).
  10. Експертната комисия извършва в срок до 5 работни дни външна оценка, отчитайки изпълнението на критериите и показателите в обема дейности, заявен от лечебното заведение.
  11. Оценяването се извършва по методиката съгласно приложение № 10 от Наредба № 18/20.06.2005 г.
  12. Експертната комисия може да направи предложение до Акредитационния съвет за прекратяване на акредитационната процедура при липса на доказателства към доклада за самооценка, както и при отказ от страна на лечебното заведение да й предостави доказателства.
  13. Експертната комисия за оценка мотивира всяка от експертните си оценки, съставя обобщен доклад и проект на решение за акредитация в определения в договора срок. В мотивите към всяка оценка експертната комисия посочва кои показатели са оценявани, както и кои от тях са приети за изпълнени и кои не. В обобщения доклад експертната комисия задължително отчита изпълнението на препоръките от предходната акредитация на лечебното заведение и препоръките, дадени на лечебното заведение от Националната здравноосигурителна каса, регионалните здравни инспекции, Изпълнителна агенция "Медицински одит", Българския лекарски съюз, Българския зъболекарски съюз, Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи и други контролни органи.
  14. В 5-дневен срок от приключване работата на комисията копие от доклада се изпраща от ръководителя на звеното за административно-техническо обслужване на управителя, съответно директора, на акредитираното лечебно заведение.
  15. Управителят, съответно директорът, може да направи възражение по доклада на експертната комисия в тридневен срок от получаването му. С възражението може да бъде направено искане за откриване на контролно производство. Управителят, съответно директорът, представя писмено становище по доклада на експертната комисия, по оценките, определени от експертната комисия, и по работата й.
  16. Възражението и становището се подават до Акредитационния съвет чрез ръководителя на звеното за административно-техническо обслужване. Към тях се прилага копие от писмото, с което докладът на експертната комисия е изпратен на управителя, съответно директора на лечебното заведение.
  17. След изтичане на сроковете по т. 14 и т. 15 председателят на експертна комисия внася доклада и проекта за решение в Акредитационния съвет на хартиен и електронен носител и кратко резюме на доклада.
  18. След внасяне на доклада и проекта за решение Акредитационният съвет излъчва от своя състав до трима рецензенти, които се произнасят писмено за съответствието на проведената процедура по външното оценяване с изискванията на наредбата, за изчерпателността на доклада на експертна комисия и за основателността на предлаганите от нея оценки.
  19. Акредитационният съвет изслушва доклада в присъствието на целия състав на експертна комисия и управителя, съответно изпълнителния директор на акредитираното лечебно заведение. Обсъждането на доклада и рецензиите се извършва в закрито заседание.
  20. В срок до един месец след представяне от доклада на експертната комисия Акредитационният съвет се произнася с решение, с което присъжда:
    • оценка на цялостната медицинска дейност на лечебното заведение и срок, за който тя се присъжда и/или
    • оценка на отделните медицински и други дейности на лечебното заведение и срок, за който тя се присъжда и/или
    • оценка на обучението на студенти и/или специализанти в лечебното заведение и срок, за който тя се присъжда.
  21. Решението се вписва в стандартен протокол, който се представя на министъра на здравеопазването за утвърждаване.
  22. На основание решението на Акредитационния съвет министърът на здравеопазването в 15-дневен срок издава заповед за определяне на акредитационната оценка на лечебното заведение и срока, за който тя се присъжда. В заповедта за определяне на акредитационна оценка за обучение на студенти и/или специализанти се вписват видът на обучението и специалностите.
  23. При първоначалната акредитация оценките, които се присъждат, са отлична или лоша. Те се присъждат за срок 1 година за нови лечебни заведения, съответно за срок 6 месеца за нови структури на лечебни заведения.
  24. Заповедта се връчва на управителят, съответно директорът на лечебното заведение лични или по пощата с обратна разписка.
  25. Цялата служебна преписка, се съхранява от ръководителя на звеното заадминистративно-техническо обслужване.