Обща информация
Наименование на административната услуга
Акредитация на лечебните заведения за болнична помощ, диализните центрове, центровете за трансфузионна хематология, центровете за спешна медицинска помощ, центровете за психично здраве, центровете за кожно-венерически заболявания, комплексните онкологични центрове, домовете за медико-социални грижи, медико-диагностичните и медико-техническите лаборатории, медицинските центрове, денталните центрове, медико-денталните центрове и диагностично-консултативните центрове и тъканните банки
Правно основание
- Чл. 90, ал. 2 от Закона за лечебните заведения;
- Наредба № 8 от 13 ноември 2019 г. за изискванията към лечебните заведения, които извършват обучение на студенти и специализанти;
- Тарифа за таксите, които се събират по Закона за лечебните заведения (Обн. ДВ. бр.35 от 30 април 2019г., изм. и доп. ДВ. бр.71 от 27 август 2021 г.).
Характеристика
Цел: Осигуряване на качеството на здравните услуги, оценка на базовите възможности за обучение на студенти и специализанти, за постигане на по-добри резултати и информиране на медицинските професионалисти и гражданите
Предмет: Лечебните заведения за болнична помощ, диализните центрове, центровете за трансфузионна хематология, центровете за спешна медицинска помощ, центровете за психично здраве, центровете за кожно-венерически заболявания, комплексните онкологични центрове, домовете за медико-социални грижи, медико-диагностичните и медико-техническите лаборатории, медицинските центрове, денталните центрове, медико-денталните центрове и диагностично-консултативните центрове и тъканните банки подлежат на доброволна акредитация за:
- Цялостната медицинска дейност на лечебното заведение;
- Отделните медицински дейности;
- Възможностите за обучение на студенти и специализанти.
Лечебните заведения, които искат да провеждат обучение на студенти и специализанти, задължително се акредитират за посочените дейности.
Лечебните заведения, извън горепосочените, подлежат на доброволна акредитация за оценка на базовите им възможности за обучение на студенти и специализанти и лекари за целите на продължаващото медицинско обучение.
Акредитацията е:
- първоначална
- последваща
Първоначална акредитация се извършва на лечебни заведения или структури, които са осъществявали дейност по-малко от една година, съответно по-малко от 6 месеца.
Последваща акредитация се извършва след изтичане на срока на присъдената акредитационна оценка или при промяна на получената акредитационна оценка по искане на лечебното заведение.
Първоначална акредитация се осъществява чрез извършването на:
- самооценяване
- външна оценка
- присъждане на оценка
Последваща акредитация се осъществява чрез извършването на:
- самооценяване
- външна оценка
- присъждане на оценка
- междинен одит
Първоначална акредитация не се извършва на центровете и отделенията за трансфузионна хематология, центровете за спешна медицинска помощ, центровете за психично здраве, центровете за кожно-венерически заболявания, комплексните онкологични центрове, домовете за медико-социални грижи за деца и тъканните банки.
Акредитацията може да се провежда в следния обем:
- едновременно оценяване на цялостната медицинска дейност, на отделните медицински и други дейности и на обучението на студенти и специализанти.
- самостоятелно оценяване на:
а) цялостната медицинска дейност;
б) отделните медицински и други дейности;
в) обучението на студенти и специализанти.
Самостоятелно оценяване на отделни медицински и други дейности и самостоятелно оценяване на обучението на студенти и специализанти се извършва само в случай, че е извършено оценяване за цялостна медицинска дейност.
При оценяването на лечебните заведения за първична извънболнична медицинска помощ на базовите им възможности за обучение на студенти и специализанти и обучение за целите на продължаващото медицинско обучение не се извършва оценяване на цялостната медицинска дейност и на отделни видове медицински дейности.
Първоначална акредитация не се извършва на центровете и отделенията за трансфузионна хематология, центровете за спешна медицинска помощ, центровете за психично здраве, центровете за кожно-венерически заболявания, комплексните онкологични центрове, домовете за медико-социални грижи за деца и тъканните банки.
Дефиниция на основни понятия и институти
Акредитацията е процес, насочен към осигуряване на качеството на здравните услуги, оценка на базовите възможности за обучение на студенти и специализанти, за постигане на по-добри резултати и информиране на медицинските професионалисти и гражданите.
Лечебни заведения по смисъла на Закона за лечебните заведения са организационно обособени структури на функционален принцип, в които лекари или лекари по дентална медицина самостоятелно или с помощта на други медицински и немедицински специалисти осъществяват всички или някои от следните дейности:
- Диагностика, лечение и рехабилитация на болни;
- Наблюдение на бременни жени и оказване на родилна помощ;
- Наблюдение на хронично болни и застрашени от заболяване лица;
- Профилактика на болести и ранно откриване на заболявания;
- Мерки за укрепване и опазване на здравето;
- (нова - ДВ, бр. 83 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) Трансплантация на органи, тъкани и клетки.
Видове лечебни заведения:
Лечебни заведения за извънболнична помощ са:
1. Амбулатории за първична медицинска помощ, които могат да бъдат:
а) индивидуална практика за първична медицинска помощ;
б) групова практика за първична медицинска помощ;
2. Амбулатории за специализирана медицинска помощ, които могат да бъдат:
а) индивидуална практика за специализирана медицинска помощ;
б) групова практика за специализирана медицинска помощ;
в) медицински център и медико-дентален център;
г) диагностично-консултативен център;
3. Самостоятелни медико-диагностични и медико-технически лаборатории;
4. Дентални центрове.
Лечебни заведения за болнична помощ са:
1. Болница за активно лечение;
2. Болница за долекуване и продължително лечение;
3. Болница за рехабилитация;
4. Болница за долекуване, продължително лечение и рехабилитация.
Лечебни заведения са и:
1. Център за спешна медицинска помощ;
2. Център за трансфузионна хематология;
3. Център за психично здраве;
4. Център за кожно-венерически заболявания;
5. Комплексен онкологичен център;
6. Дом за медико-социални грижи;
7. Хоспис;
8. Диализен център;
9. Тъканна банка.
Акредитационен съвет - специализиран орган по акредитация към министъра на здравеопазването. Акредитационният съвет се състои от 13 членове, в т. ч. председател и заместник-председател. В състава на Акредитационния съвет се включват 5 представители на Министерството на здравеопазването, двама представители на Националната здравноосигурителна каса, трима представители на Българския лекарски съюз и по един представител на Българския зъболекарски съюз, Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи и на представителните организации за защита правата на пациентите.