Върни се горе

10 октомври 2010 г., "Опасно близо"

 



Водеща Диана Найденова:

Г-н министър, здравейте! На едно интервю на чайче в Министерство на здравеопазването.

Стефан Константинов:

И без цигара.

Водеща:

Да, без цигара. Важна уговорка.

Ст. Константинов:

Да, забраних да се пуши.

Водеща:

Впрочем, съпругата и детето Ви дойдоха ли в София с Вас или Ви чакат след пет месеца Вие да се приберете в Кюстендил?

Ст. Константинов:

Да, чакат. Не са дошли. Чакат да видят какво ще се случи, както, между другото и повечето политици, които ми предрекоха много кратък мандат, но аз ще работя, пък да видим какво ще стане.

Водеща:

Медиите интерпретираха Вашите думи от парламентарната трибуна по следния начин: 120 болници от национално значение, в които плащането ще е забранено.

Ст. Константинов:

В никакъв случай няма да стане днес, те са 350 с договор с Касата, следващия месец ще останат 100. Това е ужасяващо. Поднесено по този начин разстройва обществото...

Водеща:

Ама как? Казвайте тогава как…

Ст. Константинов:

Начинът е следният: Ние никога една болница няма да я закрием, но трябва да се помъчим да пренасочим средствата в определени болници, които ще гарантират това безплатно лечение, защото сега то е гарантирано на хартия навсякъде. Нито една болница, работеща със Здравната каса, не може да използва доплащането, освен за някакви консумативи. Всъщност дали е така?

Водеща:

Как ще изберем тези, да кажем 100-120? На какъв принцип?

Ст. Константинов:

На принципа: Колко пациенти могат да обслужват? Каква територия покриват, за да може човек да има достъп близо до нея? Не, както вчера казват: ще пътуваме 100 км, за да ни лекуват. Дали имат специалисти? Дали имат оборудване? Това са критерии, по които могат да бъдат отсяти болниците и като се сложи някакъв разграничител, ще се получи числото. Никога не съм казвал, че 120 ми е виждането. Те може да са 200… да се окаже, че са, пък след години да се намали…

Водеща:

Може да се окажат и 300…

Ст. Константинов:

Няма такъв вариант. Просто стряскащо е… Нека да сравним държави, които са на нашия хал. Били в социалистическия лагер. Примерно Полша. Ние имаме близо три пъти повече болници на глава от населението спрямо тях. Не е нормална тази работа и ще Ви кажа защо. Ние намаляваме леглата, но когато оставиш една болница с малко легла, тя съществува. Тя трябва да има счетоводство…

Водеща:

Тя трябва да плаща ток…

Ст. Константинов:

Тя трябва да плаща разходи и трябва да дадем на хората алтернатива…

Водеща:

Това ясно, обаче… това трябва да е моя реплика, това трябва аз да го кажа…

Ст. Константинов:

Е нали сме си много опасно близки, може да…

Водеща:

Може да разменяме ролите…

Ст. Константинов:

Добре…

Водеща:

Добре, тогава кажете… Само, заради това да укротите лекарските протести, ще се дадат до януари идната година 200 млн., ако не греша…

Ст. Константинов:

Не…

Водеща:

В една нереформирана система…

Ст. Константинов:

Това не е вярно. На болниците ще се дадат 65 млн. лв. за тези дългове, които има Касата към тях по представени фактури…

Водеща:

И още 65 преди това…

Ст. Константинов:

Да, значи станаха 100 и… е, не, това беше… ама Вие знаете ли какъв беше бюджетът за тази година?

Водеща:

Чакайте сега…

Ст. Константинов:

Той беше нереалистичен.

Водеща:

Към болниците до 3 януари следващата година според г-н Райчинов ще дойдат с 15 млн. по-малко от предварително исканите от тях, а те искаха малко над 200, т. е. в този нереформиран сектор, в който премиерът не спира да повтаря, че се надписват клинични пътеки, Вие изливате още пари. Защо?

Ст. Константинов:

Здравеопазването, колкото пари човек му даде, толкова ще погълне. В това няма никакво съмнение…

Водеща:

Въпросът е защо давате? Защо давате?

Ст. Константинов:

Защото имаше социално напрежение и защото така са решили финансистите и премиерът. Аз, като министър на здравеопазването, съм ултра доволен, когато в здравеопазването влизат пари…

Водеща:

А, не…

Ст. Константинов:

Това е моята позиция…

Водеща:

Министърът на здравеопазването трябва да бъде ултра доволен, когато…

Ст. Константинов:

… и успоредно с това…

Водеща:

… резултатите в здравеопазването са добри…

Ст. Константинов:

… и успоредно с това казвам, че реформи трябва да има, защото парите ще се дадат, напрежението ще спадне и то ще е за една година, че може и по-малко и след това хората ще кажат: ама има инфлация, ние защо така, трябва да продължим и тук наистина има логика в това, което казвате. Аз също донякъде се притесних, че даването на едни по-сериозни средства на болниците не би мотивирало по никакъв начин реформите…

Водеща:

Да, да…

Ст. Константинов:

… и хората биха резистирали по всякакъв начин и казвали: ама, от какъв… ние имаме пари да финансираме тези 350 болници. Защо трябва да правим това…

Водеща:

Ама, не, освен това ще излезем на улицата пак. Съсловието пак ще ревне. Ще кажат: спираме плановите операции, нямаме бинт и Правителството пак ще отвори кесията.

Ст. Константинов:

Кесията обаче всъщност е отворена пак, замислете се за какво. Затова, че са давани някакви пари за здравеопазване, но те не са се използвали за това…

Водеща:

Тук дълго ще споря с Вас. Не ми се искаше на първото интервю да спорим. Помислете…

Ст. Константинов:

Аз съм готов…

Водеща:

Аз съм абсолютно съгласна, че не беше честно 2 % от увеличената вноска да стоят в резерва на БНБ, а не да отидат в системата. Съгласни сме и двамата за това, нали?

Ст. Константинов:

Абсолютно.

Водеща:

Но Вие съгласен ли сте да плащаме за нереализирано здравеопазване? За надписани клинични пътеки? Да изтичат пари в джобовете на едни хора без това да носи качествено нова здравна услуга за пациентите? Аз не съм съгласна.

Ст. Константинов:

Защото робувате на мита, че има хора, които не влизат в болница, а просто някъде ги записват…

Водеща:

О, не, те влизат. Те влизат…

Ст. Константинов:

… и те лекуват…

Водеща:

Те влизат, без да е потребно…

Ст. Константинов:

А, ето това е големият въпрос, че те неефикасно влизат в болниците и поради тая причина аз смятам да засилим малко доболничната помощ, извънболничната…

Водеща:

Как я засилваме?

Ст. Константинов:

Нея я засилваме по начина, като дадем правото на избор на пациента къде да ходи и моята идея е постепенно да започнем да разрешаваме на хората, особено тези, които имат някакви средства и нямат много време да се редят на опашка при общопрактикуващия лекар… заети човечета… Вие работите по цял ден, знаете къде е специалистът, отивате, доплащате една малка част, другото го доплаща Касата…

Водеща:

Тоест Вие предлагате да избираме дали да отидем при джипито или директно при специалист…

Ст. Константинов:

Подлагам на дискусия като един много разумен вариант. Аз лично го подкрепям.

Водеща:

А критерии, например, каквито бяха въведени в образованието, колкото и абстрактно да Ви прозвучи… външно оценяване да стимулира действително общопрактикуващия лекар да прави необходимата превенция, та да не се разболяваме, защото тези свръх хоспитализации тежат на всички, които плащат здравни осигуровки…

Ст. Константинов:

В България не само икономическото развитие е ниско, но и в много други отношения сме доста назад. В по-напредналите държави европейски има ресертификация. На всеки определени години се минава на изпити. Това го въвеждат сега в момента в Англия. Там се занимават с тези неща активно лекарските камари. Виждате тук, Лекарският съюз при нас се занимава с бюджета на държавата…

Водеща:

Ами тогава…

Ст. Константинов:

Но това е израз на…

Водеща:

Поискайте и това…

Ст. Константинов:

Аз мога да го поискам, но какви са реалностите? Когато икономическите неща са движещи, виждате, че…

Водеща:

Защо икономическите неща?

Ст. Константинов:

Защото здравеопазването в един момент беше сведено до една проста икономика, а те са много по-сложни нещата…

Водеща:

Дори, дори и когато ползваме икономическите показатели, трябва да кажем, че в мнозинството общински болници специалисти, хирурзи вземат  по-малко, отколкото едно джипи.

Ст. Константинов:

Това е моята идея…Ако само дадем примерно… Сега ще се дадат 30 % повече, от които може би 20 ще отидат повече за болнична помощ, но тези 20 %, те няма да стигнат до джобовете на лекарите, сестрите, санитарите и т. н. Те отиват за дългове, за какво ли не… директори… управлението на болниците пък да не го говорим, но в крайна сметка идеята ми е да се набави допълнителен ресурс, когато се концентрира в определени болници, където заплатите да са доста по-високи. Тогава ще си кажем: този човек… Преди години знаете ли какво беше да отиде човек да работи в областна болница, ми то връзки трябваше. Аз, потомствен лекар съм. Завърших с отличие и като казах, че искам да бъда акушер-гинеколог в Кюстендил, те ми се изсмяха и казаха: Какъв? Ти не си…

Водеща:

Връзки? Връзки…

Ст. Константинов:

Връзки… Майка ми, нали, лекар там, работеща в болницата. Казахме: искаме, търсим тук в министерството, кабинети, чудесии…

Водеща:

Не успяхте да се уредите по втория начин…

Ст. Константинов:

Нищо не се уредих, разпределиха ме в Дулово. Нали, участъков педиатър, защото не бях и комсомолски активист…

Водеща:

Обаче Вие пак болниците дърпате. Аз Ви питам какво е съотношението сега, което отива от парите за здравеопазване в болниците? Ако не ме лъже паметта, в Европа е: 38 % от парите за здраве отиват в болниците, при нас е над 50 и няколко. Защо парите за доболнична помощ, например, не се увеличат, за да се намалят онези хора, които влизат в болница?

Ст. Константинов:

Добре, ние ще увеличим парите за извънболнична помощ, но ето пак… по какъв начин ще ги стимулираме? На общопрактикуващите ще дадем на…

Водеща:

Кого?

Ст. Константинов:

… на калпак. На специалистите ще увеличим прегледа и смятате ли, че хоспитализациите ще намалеят…

Водеща:

Не… ама ние имаме…

Ст. Константинов:

 … а в същия момент

Водеща:

… имаме листа на пациентите… Ние, като пациенти имаме отговорности. На всеки шест месеца ходим на преглед. На този човек се проверява какъв процент от пациентите на общопрактикуващия лекар са влезли в болница. Това е, това е вече критерий за оценка на неговата работа или греша…

Ст. Константинов:

Да, това го мисля също. Трябва да има и такива показатели и сме ги дискутирали, но самият факт… Това не променя нищо, че ние ще имаме 350 болници, които непрекъснато ще протестират и ще създават напрежение…

Водеща:

А, и ще се върнем и на болниците… Аз, защото не мога да разбера как единствената …

Ст. Константинов:

… а в момента…

Водеща:

…най-бедната страна в Европейския съюз продължава да харчи огромен ресурс от парите си за здраве, за болнична помощ, вместо да се занимава с профилактика.

Ст. Константинов:

Не е, не е вярно, че харчим толкова огромен… Като съпоставим нашия процент с това, което се харчи в Европа, разбираме, че и там сме най-бедните и това са…

Водеща:

Пак спекулирате…

Ст. Константинов:

Защо да спекулирам?

Водеща:

Почвате да ставате политик. 38…

Ст. Константинов:

Аз трябва да съм политик. Това е политически пост…

Водеща:

Да, де, ама, защото сте от два дни. Много бързо.

Ст. Константинов:

Ами, понеже всичките… между другото опозицията, като гласува множеството от хората, казаха: Той не е политик и как така на този пост?

Водеща:

И Вие за два дни станахте?

Ст. Константинов:

Ми, аз сега ще им покажа, че и за политик ставам…

Водеща:

Добре, Вие казвате… аз съм съгласна, че парите за здравеопазване са малко спрямо процент от брутния вътрешен продукт. Съгласен? Съгласен. Но, парите от общите пари за здравеопазване, които отиват за болниците, при нас са с 14 % повече от Европа.

Ст. Константинов:

Съгласен.

Водеща:

Разбрахме се. Сега да се върнем на болниците. По-радикално предложение приемате ли?

Ст. Константинов:

Готов съм да …

Водеща:

Една Австрия има 70 болници, такива от национално значение, обаче има изключително добра доболнична и спешна помощ…

Ст. Константинов:

Ама това изобщо не е радикално предложение. Съвсем нормално и това е идеята. Значи на тези болници, за които казваме, че са малки, че там са просто… възрастни хора, хронично болни или лежат или така, отчитат пътеки, пътеки… нормалният им живот на тях е преминаване към подобни структури, където, примерно, ще има да се постави диагнозата… ако се види, че не е за тях, с една хубава линейка да бъдат транспортирани, ако се сметне, че могат да бъдат отпратени към личния лекар, могат да бъдат насочени или към специалист или, ако трябва просто да се проследят в рамките на един ден…

Водеща:

Обещавате ли, г-н министър, че при тази реформа ще се намали броят на болниците, ще се намали броят на хоспитализациите, ще се увеличи качеството на здравеопазването и ще се увеличат заплатите на лекарите?

Ст. Константинов:

Обещавам, че ще направя всичко, което зависи от мен…

Водеща:

А, не…ако от 300 болници ще останат 150, защо да не се увеличат заплатите на лекарите?

Ст. Константинов:

Аз казвам, че ще направя всичко възможно. Това не е по силите само на един министър.

Водеща:

С Дянков как сте? На „ти” или на „Вие”?

Ст. Константинов:

На „ти”…

Водеща:

На „ти”?

Ст. Константинов:

…когато сме извън… камерите…

Водеща:

Не, не, аз не говоря за формалния начин на общуване, а за това, като кажете - трябват пари – той…

Ст. Константинов:

Аз няма да развенчавам министъра за лошия, мита за лошия министър Дянков, който не дава пари. Нека да… в обществото, нали трябва да има лоши, трябва да има добри…

Водеща:

Накрая, защото трябва да приключваме. Кажете, Вие здрав ли сте?

Ст. Константинов:

Да, да чукна на дърво и си ходя при личния лекар на профилактичен преглед.

Водеща:

Вие, като доктор сте изкарвал, мога да се хвана на бас, повече пари, отколкото сега, като министър. За какво Ви беше да дойдете в София и то за кратко, както се очертава… при всички Ваши предшественици?

Ст. Константинов:

Може пък да не се остане за кратко. Нека да видим. Вие пак всичките сте толкова убедени, че много кратко ще се задържа, пък аз не мисля въобще на тази тема.

Водеща:

Богат ли сте? Защото за лекарите се говори – пък вили, пък къщи…

Ст. Константинов:

Не, не, нямам вили. Имам два апартамента. Част от…

Водеща:

Къде?

Ст. Константинов:

В Кюстендил. Част от наследствен имот в Сливен, къща… какво друго имам? Имам земеделска земя…

Водеща:

В София нищо?

Ст. Константинов:

В София нямам нищо.

Водеща:

А заплатката?

Ст. Константинов:

Заплатата ми като министър, като цяло е от доходите ми, защото в Кюстендил имах кабинет, ходех на работа и бях член на Съвета на директорите на болницата, т. е. от три места получавах някакви…

Водеща:

… над 3000…

Ст. Константинов:

… което е по-високо от парите, които ще имам като министър, че трябва да си плащам сега наема на кабинета, защото, така или иначе, не се знае колко време ще остана, нали? Какво, какво може да бъде загубено от една личност, като мен, която, да речем, е имала определени позиции, но аз не съм политик. Ако аз изчезна, нито политическа партия е зад мен, нито нещо, което съм градил с години, ще се срине. Затова аз съм много спокоен да си върша работата.

Водеща:

Добре, благодаря Ви за това интервю.

Ст. Константинов:

И аз благодаря.

 

 

Сподели в: