Министър Кондева: Увеличението на средствата за предсрочно издадени ТЕЛК-решения е добър стимул
12 ноември 2024Водещ: Здравейте. Започва разговор, в който най-важният въпрос е „Защо?“. Мой гост сега е служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева . Добър вечер, здравейте.
Д-р Галя Кондева: Добре вечер.
Водещ: Министър Кондева, през лятото направихте промени в начина на работа в ТЕЛК. Имаше необходимост от това. Беше въведено разпределение на случаен принцип на заявленията за освидетелстване, като решенията се издават вече почти изцяло по документи. Статистиката обаче показва, че макар и с малко, броят на пациентите, които обжалват решенията на ТЕЛК, се увеличава. Защо, госпожо министър?
Д-р Галя Кондева: Тези промени наистина бяха необходими и вече започват да дават резултати, но истинският резултат, положителният, ще го видим след няколко месеца. Целият проблем идва от това, че имаме над 30 000 решения, които не са взети през последните 4 години. Това е причината за недоволството. В момента имаме 121 ТЕЛК-а, за сравнение, преди са били 70. Разпределението им е на случаен принцип, електронно, само по документи, което значително улеснява нуждаещите се и създава предпоставка за по-бързо решение.
Водещ: Сега директно ви питам: разбира се, това случайно разпределение на казусите е в името на по-голяма обективност, така премахваме субективния фактор, но не премахваме ли и човещината при взимането на подобни решения?
Д-р Галя Кондева: Не мисля. Наборът от документи се разглежда, ако има някакви въпроси, които възникват по време на експертизата, може да се осъществи връзка, може да се направят необходимите допълнителни искания. В крайна сметка експертизата е документална и тя се основава на обективни данни. Другото, което направихме и бих искала да кажа е, че все пак тези комисии са много натоварени. Стимулираме тях чрез промяна в наредбата и осигурени средства за предсрочно изпълнение на издаване на експертиза, като повишихме стойността на тази услуга от 60 на 100 лева.
Водещ: Тези 40 лева панацея ли са обаче?
Д-р Галя Кондева: Ами, като начало това е един много добър стимул. За октомври месец тази година имаме над 4000 решения, издадени по-рано от предвидения нормативен срок, докато за сравнение, през същия период на 2023 г. те са били 2700, което означава, че все пак това има значение и за експертните комисии и е добре за пациентите.
Водещ: И още един важен казус, по-скоро минус на промените – документите биха могли да попаднат в комисия, в която няма необходимия специалист. Тогава това решение може да се забави безкрайно дълго във времето или дори просто пациентът да не получи решение. Какво да правят тогава хората?
Д-р Галя Кондева: Експертният състав на ТЕЛК-овете е много широк. Ако все пак има ситуация, в която има нужда от експерт със специални познания и специалности, тогава има възможност да се върне, да се намери подходящия специалист и да се осъществи. За да работи този процес добре, в една постоянна връзка са всички ангажирани с него, т.е. ТЕЛК-овете, Националната експертна лекарска комисия, Министерство на здравеопазването и „Информационно обслужване“, така че нещата се движат добре.
Водещ: Моля ви на финал на тази тема, обърнете се към всички тези, разбирам, близо 5000 пациенти, които обжалват решенията, получени от ТЕЛК. Какво ще им кажете?
Д-р Галя Кондева: Бих казала: още малко търпение! До 2-3 месеца системата ще заработи в пълен обем и ще можем да отчетем резултата. Натоварено е, но работи вече доста по-добре.
Водещ: Добре, да сменим темата. Защо болниците се разкъсват между нови и стари проблеми? В петък кметът на София Васил Терзиев направи едни шокиращи за мен разкрития, свързани с това, че софийският завод за отпадъци приема голямо количество биологични отпадъци. Какво показва вашата проверка? Изхвърлят ли биологичен отпадък болниците там, където очевидно не му е мястото?
Д-р Галя Кондева: На 30 октомври ние получихме писмо от директора на Столично предприятие за третиране на отпадъци, в което ни уведомяваше за открити опасни отпадъци, съответно маркирани в някои от лечебните заведения. Веднага разпоредихме нарочни проверки към Столично РЗИ и към РЗИ София-област, тъй като една от болниците попада в София-област. Всичките тези шест лечебни заведения са проверени и на 8 октомври дойде констатацията от тези проверки, че няма нарушения. И ви уверявам, че е така и ще ви кажа защо.
Водещ: Моля ясно да кажете какво значи „няма нарушения“. Кметът на София директно казва, че биологичен отпадък, който е опасен, се изхвърля заедно с битовия. А вие казвате „няма нарушения“.
Д-р Галя Кондева: Няма нарушения на територията на лечебните заведения. Тъй като правомощията на районните здравни инспекции са само в рамките на лечебните заведения, те извършват проверки по изпълнението на събирането, третирането, разделянето на отпадъците в рамките на лечебното заведение. Във всички болници има създадени системи и програми по отношение на това как да се събират, как да се разделят, как да се транспортират съответно към площадката, която е обозначена в лечебното заведение. И от този момент нататък вече те се поемат от фирми, с които лечебните заведения имат договори за транспортиране.
Водещ: Т.е. от контейнера, в който болницата изхвърля отпадъците, до завода за боклук, кой извършва контрола на това кое къде се сметоизвозва и сметосъбира?
Д-р Галя Кондева: Точно затова искам да обърна внимание, че тези системи на територията на лечебното заведение са от години. Протоколите са от години. Във всяка лаборатория, във всяко отделение има създадени условия за разделно събиране. Опасните отпадъци са маркирани съответно с международния знак за опасни отпадъци и това се контролира чрез нарочно определено от директорите на лечебните заведения лица и се проследява. След това, обаче, наистина започва друг процес – качването на тези контейнери в съответните камиони или там, където трябва да се извозват, траснпортирането и съответно унищожаването.
Водещ: Коя е институцията, която трябва да провери какво се случва там?
Д-р Галя Кондева: Министерството на здравеопазването няма отношение към разрешителните и сертификатите, които се издават на тези фирми, с които те се представят пред лечебните заведения, така че там би следвало водещи да са Министерство на околна среда и водите, а и Столична община, защото има включително столични фирми, които осъществяват извозване на опасни отпадъци. Има лечебни заведения, които...
Водещ: Т.е. да обобщим от казаното ви дотук: няма риск за жителите на София, след като казвате, че всичко е наред?
Д-р Галя Кондева: Аз мога да кажа само, че по отношение на лечебните заведения няма пропуски и нарушения в разделното събиране на отпадъци.
Водещ: Т.е. няма да има и санкционирани?
Д-р Галя Кондева: Ние не установяваме нарушения, и няма причина да налагаме санкции. Извършват се и планови проверки. Вижте, медицинските работници са научени от години как да разпределят опасните от неопасните отпадъци. Години наред се работи по този начин и те не биха допуснали такива груби нарушения. А трябва да отбележа, че това е първи подобен сигнал, който получаваме от Столичното предприятие за третиране на отпадъци…
Водещ: И Столична община казва, че сте отговорили „незадоволително“, каза кметът Васил Терзиев в „120 минути“.
Д-р Галя Кондева: В това писмо, което беше изпратено от директора на предприятието – то беше адресирано и до нас, и до районните инспекции, и до районните инспекции по околната среда и водите, и до общината, бяха описани констатации за нередност. Ние започнахме извънредни проверки и на 8 октомври получихме доклади от РЗИ. Истината е, че добре е, че се поставя този въпрос, защото явно има проблем, и е хубаво с общи усилия, съвместно с общината, а не срещу общината, както апелираме и от другата страна, да видим къде точно има проблем, защото...
Водещ: Се къса връзката в контрола.
Д-р Галя Кондева: Да, защото ние имаме две наредби на двете министерства – може и там да има пропуски.
Водещ: Добре. Да погледнем към един също огромен проблем – водната криза, която освен че засяга хората, разбира се, естествено, засяга и болниците. Такъв пример е Университетската многопрофилна болница в Плевен, която по 16 часа е без вода и лекарите, колегите ви, напълно естествено се опасяват от възникване на вътреболнични инфекции. Ясно е, че дългосрочното решение на проблема ще отнеме дълго време. Краткосрочното какво е обаче?
Д-р Галя Кондева: В петък говорих с директора на Университетската болница в Плевен и той ме увери, че са направили такава организация, че не е застрашен приемът, нито пък има опасност от възникване на инфекции. Същевременно контролният ни орган – районната здравна инспекция, посети лечебното заведение, представи ни доклад. В момента във втора клинична база няма никакъв проблем, защото те имат хидрофор с резервоар около 40 тона. Проблемът в първа клинична база е, че там е хемодиализата, но пък имат два резервоара с обеми, с филтриращи системи и докато няма вода, те ползват тях. При наличието на вода те се запълват, така че е създадена организация. Няма проблем в осъществяване на процеса, плановите операции се правят в периодите, в които има подаване на вода, в останалото време има достатъчно в резервоарите.
Водещ: Моля да адресирате и страховете на шуменци, на хората, които живеят в Шумен. Протестираха преди дни. „Не искаме да къпем децата с тиня и зарази“ – видях такъв плакат на един от техните протести. Там водата е мътна, доколкото разбирам, от вчера я нямат. Какво да правят? Докога ще е така?
Д-р Галя Кондева: Там също Районната здравна инспекция се е сезирала, взела е проби. Да, наистина се установява тази мътнина, направени са съответните предписания. Но по отношение на лечебното заведение проблем няма. Те имат два собствени водоизточника. По отношение на самите аварии и проблеми с тръбопровода няма как да коментираме. това е свързано с дългосрочни профилактики и ремонти.
Водещ: Добре, да поговорим за проекта за Национална детска болница в „Горна Баня“. Премахнахте двете сгради, които бяха отгоре на терена. Сега, доколкото разбирам, ще се заемете с изчистването на подземните етажи. Но отвъд бетона, арматурата, тухлите, откъде ще дойдат лекарите за тази болница, г-жо министър?
Д-р Галя Кондева: Да, този въпрос постоянно се поставя и една от мерките, които сме предприели и по която вече работим, това е този проект за насърчаване на специализацията в области, в които има недостиг, и в специалности, в които има такъв. Това е един проект, който също ще приключи 2028 г. Сегашната стойност е около 15 милиона и дава възможност за специализиращи точно в дефицитни специалности. Педиатрията съответно е там, има много педиатрични специалности. Те получават месечно възнаграждение по време на специализациите си от 2,5 минимални работни...
Водещ: Да разбирам, че 2028 г. се очаква лентата на тази болница да бъде прерязана?
Д-р Галя Кондева: Така е по план-график, да.
Водещ: Ако всичко е наред.
Д-р Галя Кондева: Да.
Водещ: Ще се случи ли това? Реалистичен ли е срокът?
Д-р Галя Кондева: Смятам, че вървим доста добре във всички процеси – освен строителните, и в организационните, в консултантските. Така че ако всичко е наред, би трябвало да се случи. В момента по проекта за специализантите вече имаме над 100 участници, с педиатричната общност работим много усилено, сестрите също се насърчават в момента да участват в проекта, да специализират.
Водещ: Към един много важен въпрос. Утре ще е първото тържествено заседание на Народното събрание. Очаквате ли от 51-ия парламент в най-кратки срокове да направи това, което вече 10 години не прави – да промени закона така, че частните болници да започнат да провеждат и те обществени поръчки за лекарства, за консумативи, за медицински изделия?
Д-р Галя Кондева: Министерството на здравеопазването винаги е изразявало позицията и становището да се премахне тази забрана, това ограничение по-скоро, в Закона за обществените поръчки. Израз на това негово становище беше внесеният през август 2024 г. проект за промяна в Закона за обществените поръчки.
Водещ: А не ви ли притеснява, че депутатите се ослушват?
Д-р Галя Кондева: Депутатите не го гласуваха, така че ние ще продължим да поддържаме това становище, тъй като знаете, търпим и санкции от Европейската комисия.
Водещ: Какви санкции ще търпим, защото Европейската комисия готви наказателна процедура срещу България заради това?
Д-р Галя Кондева: В момента Европейската комисия, доколкото ми е известно, е изразила становище, в което сочи, че собствеността не би трябвало да бъде критерий за излизане от обществените поръчки. Така че ние ще внесем отново предложение за промяна в Закона за обществените поръчки и се надявам 51-то Народно събрание и народните представители да дискутират и да приемат това.
Водещ: Ще следим и ние като медия какво ще се случи. Сменяме темата. Кога ще е пикът на грипа и имаме ли достатъчно ваксини? Кога очаквате да е пикът на грипната вълна тази година? И повече COVID или повече грип ще има?
Д-р Галя Кондева: В момента данните сочат, че имаме само 5 позитивни проби за грип, 2 от които са при деца под 5-годишна възраст. Но съвсем нормално, сезонът сега започва. При COVID информацията се обобщава вече на седмична база, като има около 500-600 регистрирани положителни проби. И за двете заболявания – и за грип, и за COVID, има достатъчно осигурени ваксини. За COVID ваксините пристигнаха през септември – около 85 000 дози.
Водещ: Колко струваха тези ваксини?
Д-р Галя Кондева: Около 2 милиона, мисля, че беше тази поръчка. Но тя е предвидена, ние имаме задължение.
Водещ: Знаете ли, бях искрено впечатлена от статистиката, че страната ни е унищожила или дарила над 5,5 милиона ваксини срещу COVID. Колко милиона изхвърлихме на вятъра?
Д-р Галя Кондева: За съжаление, ваксините имат сравнително кратък срок на годност. Знаете, бяхме в условия на пандемия и...
Водещ: И поръчвахме, и поръчвахме, и поръчвахме...
Д-р Галя Кондева: Всички тогава трябваше да осигурят на обществото...
Водещ: И плащахме, и плащахме...
Д-р Галя Кондева: Поръчването е свързано с плащане.
Водещ: Колко милиона отидоха на вятъра?
Д-р Галя Кондева: Много.
Водещ: Отговорност за това?
Д-р Галя Кондева: Такава е била обстановката. Знаете ли, в условията на пандемия много трудно се планират нещата, а пък ваксините бяха, едва ли не, нашето единствено спасение, за да ограничим този процес. Така че...
Водещ: Противогрипни ваксини има ли сега?
Д-р Галя Кондева: Има, да.
Водещ: Достатъчно?
Д-р Галя Кондева: Има достатъчно противогрипни по програмата за лица на и над 65-годишна възраст. Около 80% от осигурените вече са поставени. На свободния пазар също има, с 10 000 дози повече, мисля, че тази година има.
Водещ: Да поговорим на финала за медицинския ни хеликоптер, за съжаление, засега единствен. Защо се забави пристигането и на втория, и на третия медицински хеликоптер?
Д-р Галя Кондева: Аз си спомням, че бях във вашето студио, когато ме попитахте „Кога ще литне хеликоптерът, първият?“. Първият хеликоптер стартира на 4 юни и има вече над 40 мисии. Почти ежеседмично имаме мисии. Другите хеликоптери, втори и трети, по договорните отношения трябваше да пристигнат сега, октомври и ноември, но съжаление сме уведомени от фирмата „Леонардо“, че имат проблеми с доставките, които са...
Водещ: И кога ще дойдат?
Д-р Галя Кондева: По тяхна и писмена, и устна информация втори хеликоптер трябва да пристигне януари, до края на януари, а трети хеликоптер – до края на февруари.
Водещ: Какви санкции, по-скоро какви неустойки ще претърпят „Леонардо“ заради това забавяне?
Д-р Галя Кондева: Те и в момента търпят неустойки във връзка със забавянето и на първия, но ако доставят до края на януари третия хеликоптер – около 330 хиляди е неустойката, защото има значителна забава, и още 140 – за забавата на третия хеликоптер. Така че около 440-470 хиляди лева са неустойките, които търпят поради тази забавеност в доставката.
Водещ: Питам ви директно, тъй като парламент все още нямаме, но и бюджет нямаме, което е доста притеснително, но така или иначе и времето за този разговор ще настъпи съвсем скоро – обсъжда ли сте на ниво Министерски съвет, имали ли сте разговори с финансовия министър темата за увеличение на здравните вноски от догодина, от 2025 г.?
Д-р Галя Кондева: Въпросът със здравните вноски изобщо не е поставян пред мен и мисля, че и пред финансовия министър, така че на този етап, по отношение на здравните вноски, няма поставен такъв въпрос и не мисля, че ще се постави.
Водещ: Ще имаме ли редовен кабинет този път?
Д-р Галя Кондева: Искрено се надявам да имаме редовен кабинет, тъй като много от въпросите, които не търпят отлагане, влекат и политическа отговорност, искат и политически ангажимент. Искрено се надявам.
Водещ: Кой е най-важният въпрос, който има нужда от политически ангажимент и вече ножът е опрял до кокала?
Д-р Галя Кондева: Единият от тях като законодателство, това е Законът за лечебните заведения, тъй като знаете, всички сме критикувани и атакувани за броя на лечебните заведения, за постоянното желание на лечебните заведения да развиват нови и нови дейности. Това би трябвало по някакъв начин да се регламентира така, че да са задоволени нуждите и потребностите, съответно и броят да отговаря на тези нужди и потребности.
Водещ: Бихте ли останали отново здравен министър в служебен или редовен кабинет? Моля ви с „Да“ или „Не“.
Д-р Галя Кондева: Трудно ми е да отговоря, защото по-важно е не дали ще съм аз, а по-важно е да има приемственост. Аз съм експерт, екип сме създали, така че...
Водещ: Добре. Благодаря ви за този разговор. Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева – гост на „Защо, господин министър?“.