От 1988 г. отбелязваме 26 юни като Международен ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества. За такъв той е определен с резолюция на Общото събрание на ООН от 7 декември 1987 г. Идеята на инициативата е всички хора по света да изразят своята активна позиция и съпричастност с усилията за ограничаване разпространението на наркотиците.
Тази година мотото на кампанията, определено от Комисията по наркотични вещества към ООН, е: „Споделяйте факти за наркотиците. Спасявайте животи." По този начин се поставя акцент върху ролята на информираността за наркотиците в две направления:
У нас, по данни на Националния фокусен център по наркотици и наркомании към Националния център по обществено здраве и анализи, след направено проучване през 2020 г. сред общото население на страната, 9,5% от българите на възраст 15-64 г. посочват, че някога в живота си са употребявали някакво наркотично вещество. Най-голям дял от тях са употребявали марихуана (8,6%), амфетамини (2,2%), кокаин (2,0%), хашиш (1,9%), екстази (1,3%), хероин (1,0%) и метамфетамини (0,7%). За употреба на комбинация на две и повече наркотични вещества съобщават 0,9% от анкетираните.
Ето защо една от целите на кампанията у нас е да се повиши активността на организациите, работещи на местно ниво по проблемите на злоупотребата и нелегалния трафик на наркотици. Така, чрез предоставянето на гражданите на статистически данни, здравно-образователни и информационни материали по темата за наркотиците, посланията на инициативата ще достигнат до широката общественост.
В България на местно ниво функционират 27 Общински съвети по наркотични вещества и Превантивно-информационни центрове към тях, които осъществяват дейности по Националната стратегия за борба с наркотиците (2020 – 2024 г.).
По повод 26 юни те организират и провеждат тематични събития, включващи:
Ето някои от основните факти, върху които се фокусира Международният ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества през 2021 г.:
COVID-19 доведе до безпрецедентно обществено съзнание за защитни мерки за запазване на здравето и за отговорността хората да се защитават взаимно.
Значението на общността и солидарността (между хората, поколенията, страните) стана по-очевидно от всякога, както и необходимостта от здравни грижи за всички.
В същото време станахме свидетели на безпрецедентни научни иновации и напредък в областта на ваксините и ваксинациите. Убедихме се в значението на науката и доколко светът разчита на нея. Необходимостта от популяризиране на научна информация и противодействие на „пандемията с дезинформация“ стана инструмент за способността ни да победим вируса.