Свързани новини

Кампанията на Министерството на здравеопазването за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве продължава.
Международният ден на неонаталния скрининг е посветен на ранната диагностика, която може да промени съдбата на едно дете още от първите му дни.
Датата 28 юни не е случайна. Избрана е, защото тогава е роден д-р Робърт Гътри – човекът, променил живота на хиляди деца. Той е американски микробиолог, който през 60-те години на миналия век разработва прост, но гениален метод за откриване на някои редки заболявания още при раждането на бебето.
Често наричан „тест на Гътри“ или „тест с убождане на петичката“, днес се смята за една от най-ефективните и животоспасяващи програми в общественото здравеопазване за последното столетие.
Здравето на приблизително 1 на 1000 новородени е застрашено от редки вродени заболявания, които обикновено нямат външни характерни признаци. Ранната диагноза, единствено въз основа на клиничната проява, при тези заболявания, е невъзможна. В същото време закъснялото лечение е свързано със сериозни рискове за детето. Ето защо в първите дни след раждането се правят профилактични изследвания, сред които е и неонаталният скрининг – тест, който дава на всяко дете по-добър старт в живота.
Началото на неонаталния скрининг в България се полага от проф. Калайджиева и проф. Кременски през 1978 г., въвели неонаталния скрининг за фенилкетонурия. Към съществуващия скриниг през 1993 г. се включва масовият скрининг за първичен вроден хипотиреоидизъм и скрининг за вродена надбъбречнокорова хиперплазия.
Изследванията се извършват в 2 скринингови лаборатории.
Едната лаборатория се намира в СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“, гр. София и в нея се изпращат проби за:
Другата лаборатория се намира в СБАЛАГ „Майчин дом“, гр. София и в нея се изпращат проби за:
Съвсем скоро предстои стартирането на скрининг, с който всички новородени ще бъдат изледвани за още три заболявания:
Средствата за закупуване на диагностичните реактиви се осигуряват от Министерство на здравеопазването.
Диагнозата – при всяко от тези заболявания диагнозата може да бъде поставена с помощта на няколко капчици капилярна кръв, взета от петичката на бебето. Това се случва още в неонатологичното отделение на болницата, в която е родено бебето, между 48-мия и 120-тия час от раждането му. Капчиците кръв се нанасят върху специална бланка.
На бланката е важно е да бъде написан адреса, на който ще бъдат бебето и неговите родители, както и актуален телефонен номер за връзка с тях. Бланката се изпраща в съответните специализирани лаборатории, където се извършва скринингът.
Резултатите – важно е да се знае, че резултатите от скрининга не са диагноза!
Биохимичните показатели при новородените варират значително. Има определени прагови стойности, при които се установява съмнение за заболяване.
Родителите не се уведомяват, ако резултатите са в норма.
А когато има отклонения родителите се канят за повторен преглед, но това не означава, че детето задължително има заболяване!
Причините за отклонен скрининг-резултат понякога могат да се дължат на неправилно взета или замърсена проба, на медикаменти, прилагани около раждането, а също на стрес, адаптационни проблеми на новороденото и др. В определени случаи е необходимо проследяване на резултатите в динамика.
Потвърдителните изследвания изискват време!
публикуван на 27.06.2025
Кампанията на Министерството на здравеопазването за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве продължава.
За оптималната работа на интернет страницата, порталът на МЗ и нашите партньори използваме технологии, за да съхраняваме и/или да имаме достъп до информация за устройството Ви – бисквитки или cookies. Приемайки тези технологии, Вие позволявате на МЗ и на партньорите ни да обработваме лични данни на този сайт, като поведението Ви или уникални идентификатори за Вашето устройство. Несъгласието или отмяната на съгласие може да се отрази неблагоприятно върху някои характеристики или функции.
Кликнете долу, за да се съгласите с гореспоменатото или да направите конкретен избор, включително да упражните правото си на несъгласие с това компании да обработват лична информация, базирана на легитимен интерес, а не съгласие. Можете да промените избора си по всяко време, като кликнете върху „Настройки“ по-долу.
Използваме данните ви за: