„Вече имаме утвърден план за структура и капацитет на бъдещата Национална детска болница. В него са добавени нови клиники и отделения – Детска психиатрия, Физикална и рехабилитационна медицина, както и Генетична лаборатория. Предвиждаме най-високо ниво на компетентност на болничните структури“. Това заяви министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева, която заедно с премиера Димитър Главчев посетиха терена за изграждане на детската болница в кв. Горна Баня.
На място те се увериха в значителния напредък, който е постигнат през изминалите месеци. Предсрочно са изпълнени дейностите по подготовка на мястото, като двете постройки са съборени изцяло. Остава само разчистването на подземните нива на едната сграда.
„На 1-ви юни, в Деня на детето дадохме старт на дейностите, а днес на 19 октомври – Деня на българския лекар, отчитаме постигнатите резултати. За 4 години ще бъде преодолян застрой от 40 години и началото на това беше дадено от служебното правителство“, изтъкна министър-председателят.
Приетата структура предвижда Националната детска болница да разполага с 26 клиники и отделения, 440 легла, операционен блок с 18 зали, профилирано педиатрично спешно отделение с 27 места, дневен стационар с 60 места, 38 кабинети за консултации по отделни специалности, болнична аптека с 24-часов режим на работа. Сред новите дейности, които ще предлага детската болница са нуклеарната медицина и палиативните грижи. В доклада на консултантите се препоръчва наемането на около 1500 души, включително 342 лекари, 577 медицински сестри, санитари, физиотерапевти, помощен и административен персонал.
По думите на министър Кондева паралелно със строежа на лечебното заведение, през следващите 4 години ще бъде в ход и проекта на Министерството на здравеопазването за насърчаване на специализациите в специалности и области с недостиг. „Този проект приключва през 2028 г., когато се очаква да бъде изградена и детската болница. По него са осигурени 15 млн. лв., които ще бъдат разпределени като финансови стимули за лекари, лекари по дентална медицина, медицински сестри и акушерки, записали някоя от определените дефицитни специалности. До момента имаме около 100 кандидатури“, посочи д-р Кондева и уточни, че в акцент в проекта са именно педиатричните специалности.
„Предстои изготвянето на функционален доклад, в който ще има заложени предпроектни документи, които да влязат в проектирането и строителството на болницата, както и доклад за медицинско и немедицинско обзавеждане“, каза д-р Влатко Глигоров, директор на Здравна инвестиционна компания за бъдеща детска болница ЕАД. По думите му след средата на януари следващата година ще бъдат обявени и обществените поръчки по проекта.