Свързани новини

Двете държави ще излязат с отворено писмо – апел за солидарност и към акционерите в Pfizer/BioNTech
„Водим преговори за осигуряване на допълнителни количества ваксина от типа информационна РНК, с оглед сигналите за евентуално намаляване на количествата от аденовирусната ваксина, които очакваме. Удовлетворени сме от постигнатото в устните преговори, но повече ще съобщим, когато договореното стане факт.“ Това съобщи министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов по време на редовния брифинг за разпространението на COVID-19 у нас.
Той обясни, че в кратката характеристика на ваксината на Oxford University/AstraZeneca срещу COVID-19 е отбелязано, че тя не е забранена за приложение при лица на и над 55 г. Проф. Ангелов поясни още, че няма достатъчно данни от проведени клинични проучвания в тази възрастова група. Допълни и за предстоящо приключване на няколко клинични проучвания, провеждани в САЩ. Очакванията са след тях кратката характеристика на лекарствения продукт да бъде актуализирана. „На този етап няма основания да забраняваме или да не прилагаме оксфордската ваксина във възрастовата група на и над 55 г. Ще излезем със становище преди да стартираме имунизацията с нея. В момента текат експертни обсъждания, защото искаме да вземем информирано решение“, посочи проф. Ангелов.
Доставени у нас са общо 94 920 дози от ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna, съобщи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. От тях приложени са 50 124 дози, като с две дози са обхванати 16 433 лица. „Разполагаме с около 33 хил. дози, като 21 150 от тях са получените в последните дни количества, чиято дистрибуция в страната вече започна. Пристигането на дози от третата одобрена ваксина ще ни даде възможност още този месец, паралелно с втора фаза, да започнем имунизирането на включените в третата фаза на Националния ваксинационен план граждани“, заяви доц. Кунчев.
Изследвани с антигенни тестове за COVID-19 са 22 251 учители. От тях положителен резултат е доказан при 45 души. 6291 са тестовете при непедагогическия персонал, като положителни са 16 души. Министър Ангелов съобщи още, че министерствата на здравеопазването и на образованието и науката обсъждат предстоящо проучване на нагласите на родителите за изследване на ученици с антигенни тестове. „Целта е да гарантираме по-голяма сигурност в училищата, за да продължи присъственото обучение и учениците да постигат по-добри образователни резултати“, аргументира се здравният министър.
14-дневната заболяемост в България е 90 на 100 хил. души население, което ни нарежда на 26-то място в Европейския съюз и на 6-то място на Балканите. Смъртността е 9,9 на 100 хил. души население. По този показател се нареждаме на 13-то място в ЕС. В т.нар. „червена зона“, със заболяемост над 120 на 100 хил. души население, вече са осем области в страната - Кюстендил, Бургас, Враца, Пазарджик, Плевен, Сливен, София-град и Хасково. Най-висока заболяемост е регистрирана в Област Кюстендил – 245 на 100 хил., а най-ниска - в Област Търговище - 31,6 на 100 хил. души население. Държавите в Европа с най-ниски нива на разпространение на инфекцията са: България, Гърция, Финландия, Норвегия и Исландия.
В отговор на журналистически въпрос за въведените противоепидемични мерки, засягащи различните сектори, здравният министър посочи: „В тези дни границата между справедливо и несправедливо много се размива. Искам да знаете, че ние се опитваме да минимализираме щетите и да намалим цената, която плащат българските граждани. Със сигурност ресторантите са най-потърпевши от цялата ситуация. В този бранш са 400 хил. български граждани, но не страдат в момента само 400 хил. български граждани. Страдат 7 млн. души. Страдаме всички ние. Мерките, които предприемаме, са здравни. Те имат за цел да опазят живота и здравето на хората.“
Според министър Ангелов текущите данни за разпространението на коронавирусната инфекция ни дават право да проявим разумна доза оптимизъм, но не и лекомислие.
Двете държави ще излязат с отворено писмо – апел за солидарност и към акционерите в Pfizer/BioNTech
За оптималната работа на интернет страницата, порталът на МЗ и нашите партньори използваме технологии, за да съхраняваме и/или да имаме достъп до информация за устройството Ви – бисквитки или cookies. Приемайки тези технологии, Вие позволявате на МЗ и на партньорите ни да обработваме лични данни на този сайт, като поведението Ви или уникални идентификатори за Вашето устройство. Несъгласието или отмяната на съгласие може да се отрази неблагоприятно върху някои характеристики или функции.
Кликнете долу, за да се съгласите с гореспоменатото или да направите конкретен избор, включително да упражните правото си на несъгласие с това компании да обработват лична информация, базирана на легитимен интерес, а не съгласие. Можете да промените избора си по всяко време, като кликнете върху „Настройки“ по-долу.
Използваме данните ви за: