Трета многогодишна програма на Европейския съюз в областта на здравето 2014-2020

Обща информация

Третата многогодишна програма за действие на Европейския съюз в областта на здравето е основният инструмент, чрез който Европейската комисия осъществява здравната стратегия на Съюза и цели да подобри здравето в Европа, като насърчава сътрудничеството между държавите-членки за подобряване на политиките в областта на здравето, които са в полза на гражданите. Програмата има за цел да подпомага и допълва инициативите на държавите-членки в областта на здравето и се изпълнява на база годишни работни планове, определящи конкретни действия в приоритетните области, утвърдени в нея.

Третата многогодишна програма за действие на Европейския съюз в областта на здравето за периода 1 януари 2014 г. - 31 декември 2020 г. е създадена с Регламент (ЕС) № 282/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 г. Общият ѝ бюджет е в размер на 449,4 млн. евро.

Програмата има 4 общи цели:

  1. Промоция на здравето, профилактика на болестите и създаване на среда, благоприятстваща здравословен начин на живот, при отчитане на принципа "здраве във всички политики".
  2. Защита на гражданите на Съюза от сериозни трансгранични заплахи за здравето.
  3. Принос за новаторски, ефикасни и устойчиви системи за здравеопазване.
  4. Улесняване на достъпа на гражданите на Съюза до по-добро и по-безопасно здравно обслужване.

Здравната програма се управлява от Европейската комисия със съдействието на Изпълнителната агенция за потребителите, здравеопазването, селското стопанство и храните  (The Consumer, Health, Agriculture and Food Executive Agency - CHAFEA). Агенцията организира покани за представяне на предложения за проекти и за безвъзмездни средства за оперативни разходи.

На 1 март 2016 г. е приет Годишният план за работа през 2016 г. по Третата здравна програма на Европейския съюз за периода 2014 – 2020 г., който е достъпен на следния адрес: Health Programme - Annual work plan for 2016.

В годишния работен план са определени приоритетните области и критериите за финансиране на действия по програмата. Въз основа на това се публикуват покани за представяне на проектни предложения, с подробно описание на различните видове схеми за финансиране и процедурите, които следват, както и правилата за участие.

Повече информация относно програмата и поканите за представяне на проектни предложения може да бъде намерена на официалните интернет страници на Европейската комисия  и Изпълнителната агенция за потребителите, здравеопазването, селското стопанство и храните.

 

Регламент

ПОКАНА ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ПИЛОТНИ ПРОЕКТИ В РАМКИТЕ НА ТРЕТАТА ЗДРАВНА ПРОГРАМА НА ЕС 2014-2020 г.

 

Европейската комисия публикува покана в рамките на Работния план за 2016 г. на Третата многогодишна програма за действие на ЕС в областта на здравето за представяне на предложения за пилотни проекти в следните тематични области:

  • PP-02.01.2016: Пилотен проект - Създаване на регистър на редките вродени малформации (като част от Регистъра на редките заболявания), базирайки се на структурата, организацията и опита на Регистъра на вродените малформации;
  • PP-02.02.2016: Пилотен проект - Достъп до грижи за психичното здраве и подобряване на грамотността по отношение на психичното здраве;
  • PP-03.02.2016: Пилотен проект - тежки психични разстройства и рискът от насилие: пътища чрез грижа и ефективни стратегии за лечение;
  • PP-4.2.2016: Пилотен проект - ИНТЕГРИРАНЕ: Разработване на интегрирани стратегии за наблюдение и лечение на хронични и ревматични заболявания: ролята на показателите за качество и резултатите, съобщавани от пациентите в допълнение към лекарската оценка на активността на заболяванията и вредата от тях;
  • PP-02.05.2016: Пилотен проект - Курсове за основна превенция за момичета, живеещи в райони с по-висок риск от рак на гърдата.

 

Крайният срок за подаване на предложенията е 31 януари 2017 г., 17:00 часа, брюкселско време.

Предложенията се подават онлайн чрез системата на ЕС за електронен обмен на Портала за участници в изследвания и иновации.

Съгласно критериите за допустимост, кандидатите трябва да бъдат организации, учредени в съответствие с действащото право, държавни органи, органи от публичния сектор, по-специално изследователски и здравни институции, университети и висши учебни заведения. Предложенията трябва да бъдат подадени от консорциуми на юридически лица или от самостоятелно юридическо лице, създадени в държава-членка на ЕС.

По-подробна информация и всички необходими документи относно публикуваната покана могат да бъдат намерени на следния интернет адрес: Съвет на Европа

Грантови схеми за съвместни действия

Във връзка с изпълнението на Третата многогодишна програма за действие на Европейския съюз в областта на здравето (2014-2020 г.) през 2016 г. са планирани грантови схеми за изпълнение на действия, съфинансирани от Европейската комисия и властите на държавите-членки ( „Съвместни действия“).

Работният план за 2016 г. предвижда приблизително 13,8 милиона евро за съвместни действия в следните сфери:

  • JA-01-2016. Качество на превенцията на ХИВ/СПИН/ППИ, вирусен хепатит и на туберкулоза и връзката с лечението (2 милиона евро съфинансиране от ЕС).
  • JA-02-2016 Действия в областта на хроничните заболявания (5 милиона евро съфинансиране от ЕС).
  • JA-03-2016 Контрол на тютюна (2 милиона евро съфинансиране от ЕС).
  • JA-04-2016 Антимикробна резистентност и инфекции, свързани със здравни грижи (4 милиона евро съфинансиране от ЕС).
  • JA-05-2016 Оторизация на процесите по подготовката на кръв, тъкани и клетки (800 000 евро съфинансиране от ЕС).

Съвместните действия са един от инструментите за финансиране по Третата многогодишна програма за здраве (2014 – 2020 г.).

Участието на държавите-членки в съвместни действия се предвижда да се осъществява на базата на предварително номинирани от всяка държава участници.

Особеност на предложенията за подобни дейности е наличието на действително европейско измерение или ясна добавена стойност (принос) от действието за целия Европейски съюз. Съвместните действия представляват сътрудничество с колкото се може повече ключови участници от държавите-членки за разработване / споделяне / усъвършенстване на тестови инструменти, методи и подходи към конкретни въпроси или дейности, и да участва в изграждането на капацитет в ключови области на интерес.

Финансиране

Финансирането ще бъде предоставено посредством директни грантови схеми, т.е. само чрез процедура за директно предоставяне, чрез Изпълнителната агенция за потребителите, здравеопазването и храните. Финансовото участие на ЕС е 60% от общите допустими разходи, като в случай на действия от особена полза то може да достигне 80 %. Оставащата част за съфинансиране се поема (съответно 40% или 20%) от основния и асоциираните партньори.

Общи принципи при финансирането на съвместни действия

  • Участниците следва да имат собствени финансови ресурси за съфинансиране;
  • Безвъзмездните средства не могат да имат за цел или резултат създаването на печалба за организацията участник;
  • Допустими са разходите, извършени след датата на подписване на споразумението за отпускане на безвъзмездна финансова помощ;
  • Не се допуска дублиране на финансирането и съответно за всяка дейност може да се отпусне само една сума безвъзмездни средства за един бенефициент.

Допустими кандидати

В съответствие с Третата програма за здраве органи от публичния сектор, включително научни и здравни институции, университети и други висши учебни заведения, както и неправителствени организации могат да получат мандат да участват в съвместно действие от името на държавата-членка/страната, участваща в Третата здравна програма.

ОТВОРЕНА ОБЩЕСТВЕНА КОНСУЛТАЦИЯ ЗА СРЕДНОСРОЧНА ОЦЕНКА НА ТРЕТАТА МНОГОГОДИШНА ПРОГРАМА ЗА ДЕЙСТВИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ В ОБЛАСТТА НА ЗДРАВЕТО 2014 - 2020 Г.

Европейската комисия публикува обществена консултация за оценка на Третата многогодишна програма за действие на Европейския съюз в областта на здравето 2014 - 2020 г.

Всички граждани и организации, които проявяват интерес към здравната политика, общественото здраве, и/или здравеопазването в Европа, се приканват да допринесат за тази консултация.

Консултацията ще продължи до 23 февруари 2017 г.

Консултацията е част от средносрочната оценка на Третата многогодишна програма за действие на Европейския съюз в областта на здравето 2014 - 2020 г. Целта й е да се гарантира, че освен организациите и лицата, които имат пряко участие или се ползват от дейностите по програмата, също така и по-широките групи от заинтересовани страни, както и широката общественост могат да изразят мнението си по отношение на нейното изпълнение и бъдещи приоритети.  

Резултатите от обществената консултация ще бъдат използвани заедно с другите доказателства като информация за средносрочната оценка на Третата многогодишна програма за действие на Европейския съюз в областта на здравето 2014 - 2020 г. Европейската комисия ще публикува работен документ, включително и резюме на резултатите до средата на 2017 г.

Желаещите да вземат участие в консултацията следва да попълнят онлайн въпросник, който е публикуван на английски език. Отговорите на въпросите могат да бъдат представени също така и на всеки един от официалните езици на Европейския съюз.

Онлайн въпросникът е достъпен на следния интернет адрес: Съвет на Европа.

Покана за представяне на проектни предложения за 2016г.

Изпълнителната агенция за потребителите, здравеопазването, селското стопанство и храните (CHAFEA) публикува покана за представяне на проектни предложения за отпускане на финансова помощ за конкретни действия под формата на безвъзмездни средства за проекти по Третата здравна програма на Европейския съюз 2014-2020 г.

С поканата са определени пет области за представяне на предложения за проекти със следните индикативни суми:

Приоритетни области

Индикативна сума

Здравеопазване на мигрантите: Добри практики в предоставянето на грижи за уязвими мигранти и бежанци

4 500 000 евро

Събиране на знания и обмен на добри практики в областта на мерките за намаляване употребата на алкохол от непълнолетни и злоупотребата с алкохол

1 200 000 евро

Събиране на знания и обмен на добри практики в областта на мерките за предотвратяване незаконната употреба на наркотици в съответствие с минималните стандарти за качество за намаляване търсенето на наркотици

600 000 евро

Подкрепа на държавите-членки и заинтересованите страни за справяне с предизвикателствата на хроничните заболявания

2 500 000 евро

Подбор и защита на донори

550 000 евро

Кандидатите трябва да бъдат организации, учредени в съответствие с действащото право, държавни органи, органи от публичния сектор, по-специално изследователски и здравни институции, университети и висши учебни заведения. Кандидатите, участващи в проектното предложение, трябва да бъдат различни юридически лица (т.е. независими един от друг) от най-малко 3 страни, участващи в програмата.

Максималната продължителност на проектите следва да не надвишава 36 месеца.

Проектни предложения могат да се подават само по електронен път чрез системата за електронен обмен на ЕС.

Крайният срок за подаване на предложенията е 2 юни 2016г.

Подробна информация относно поканата за представяне на проектни предложения и процедурата за кандидатстване може да бъде намерена на официалната интернет страница на Изпълнителната агенция за потребителите, здравеопазването, селското стопанство  и храните: http://ec.europa.eu/chafea/health/calls-projects.html  .

Въпроси и отговори

На етап „номиниране на компетентни институции, органи и организации“ следва кандидата да предостави изискуемите документи, от които да е видно, че има финансов капацитет. Осигуряването на финансовия ресурс е решение на кандидата.

При разписването на проекта, кандидатът, съвместно с партньорите от страните-членки, ще избере най-подходящата форма за изпълнение на поетите от него задачи. Ако се наложи възлагане на дейности, то това трябва да се изпълни по реда на националното и европейското законодателство.

Посочените, към конкретна сфера на действие, суми в скоби, представлява общия бюджет по конкретната сфера, който е предназначен да се подели между всички номинирани участници от държавите-членки (ДЧ), които ще изявят интерес да участват в тези проекти. Това не представлява сума, определена за България. Грантовете са за проекти, които подкрепят сътрудничество между ДЧ на ЕС и често, в конкретна сфера, броят участници може да надвиши 15 държави членки.

Чрез настоящата процедура за подбор ще бъде избран, за всяка от осемте сфери на Съвместни действия, ще бъде избран само един кандидат, чиято номинация ще бъде изпратена до Изпълнителна агенция за здраве, храни и потребители (CHAFEA) към ГД „Здравеопазване и защита на потребителите“ към Европейската комисия.

Не трябва да се кандидатства с вече стартиран проект. На този етап, задача на всяка държава, е да номинира кандидати по всяко съвместно действие и да изпрати формулярите за номинации. Кандидатите трябва да са наясно какво биха желали да изпълнят в рамките на конкретната сфера от Съвместните действия. Това е причината, поради която Министерство на здравеопазването се нуждае от информация за това какво конкретно планира да извърши кандидата по определеното от него съвместно действие.

Не е задължително да са по европейски програми. В поканата изрично е посочено, че информацията, която се предоставя за изпълнените проекти следва да е в сферата на съвместното действие, по което би желал да кандидатства участника.

Под „работни теми“ се има предвид конкретни дейности, които кандидатът би желал да изпълни в рамките на сферата на конкретното съвместно действие.

Нашият интернет проект цели осигуряване на максимална достъпност на информацията за пациенти и създаване на възможност за обратна връзка към лекарите, за споделяне на добри медицински практики от лекарите. Вписват ли се такива цели в тази точка или се има предвид само изграждането на различни бази данни? Този въпрос касае подготовката на конкретния проект, което ще е предмет на договаряне с номинираните участници от останалите държави-членки. Принципно, по Третата многогодишна програма за действие на Европейския съюз в областта на здравето (2014-2020 г.) се подкрепят проекти, които имат значение на ниво ЕС. Национални проекти, които нямат такъв ефект не са допустими за финансиране. В случая, ако Вашата проектна идея бъде приета от останалите заинтересовани държави-членки и на тяхна територия също се изгради такава свързаност, то тогава финансирането е допустимо, тъй като ще може да се измери ефект на европейско ниво.

Търговските дружества не са допустими за финансиране по този финансов механизъм, т.е. Съвместните действия. Посочената, във въпроса, препратка, ясно посочва, че допустимите кандидати зависят от вида на финансовия механизъм изброява потенциалните кандидати по всички видове механизми. Видно от публикуваната на интернет страницата, от Изпълнителната агенция за здраве, храни и потребители, информация търговските дружества са допустим кандидат по финансовия механизъм, наречен „Тръжни процедури“, но не и по „Съвместни действия“ За справка: http://ec.europa.eu/chafea/health/projects.html