Отговор на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев на въпрос на н.п. г-н Георги Гьоков
25 януари 2018Относно: ехинококозата в България
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО КАРАЯНЧЕВА,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГЬОКОВ,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
Ехинококозата е космополитно разпространена паразитоза.
Тя е една от тежко протичащите паразитози у човека , водеща до продължителна нетрудоспособност, не рядко и до трайна инвалидизация, което както подчертахте и Вие я прави тежък медико-социален и стопански проблем за страната ни.
У нас източник на инвазията са крайните гостоприемници - куче, вълк, чакал. В страните, където интензитетът на паразитозата при кучетата е нисък (Германия, Швеция, Норвегия) ехинококозата сред междинните гостоприемници - селскостопански животни (овце, кози, коне, зайци) и човека се среща рядко.
Заболяемостта от ехинококоза сред населението по света варира в широки граници. В някои от страните от Европейския съюз се регистрират спорадични, главно внасяни случаи - Финландия, Норвегия, Дания и Швеция. Ниска е заболяемостта в Испания, Австрия, Англия, Португалия, Гърция, Холандия.
Сравнението на официалните данни за България с тези в останалите европейски страни показва значително по-високи стойности на регистрирания абсолютен брой лица с ехинококоза годишно, което според експертите от Националния център по заразни и паразитни болести се дължи на добрата нормативна база в здравеопазването, в резултат на която регистрацита на случаите с кистна ехинококоза е на много по-добро ниво от тези в редица европейски страни.
За периода 2006 – 2016 г. в страната са регистрирани общо 4074 случая на кистна ехинококоза (средна годишна заболяемост за периода 4.63 на 100 000 население).
С най-висока средногодишна заболеваемост са областите Сливен , Кърджали , Шумен , Търговище , Силистра и Добрич .
За периода 2007-2016г от общо 3531 заболели 615 (17.42%) са в детско-юношеска възраст.
По-важните причини за широкото разпространение на ехинококозата през последните години са:
1. Неизпълнение от общините в пълен обем на съществуващата нормативна база за контрол на кучешката популация, вкл. частична регистрация и паспортизация на домашните кучета, непълен обхват с дехелминтизация, включително и на регистрираните кучета. Резултатът е увеличение на броя на скитащите кучета, които не се обезпаразитяват и създават постоянни условия за заразяване на хората и домашните животни;
2. Обезвреждане на субпродукти и трупове на умрели животни извън екарисажите, което създава условия за заразяване на кучетата;
3. Недостатъчна здравна култура и неосведоменост за предпазните мерки срещу заразяване с ехинококоза.
През периода 2004 - 2008 г. Министерство на здравеопазването (МЗ) и Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ) изпълняваха съвместно Национална програма за контрол на ехинококозата при хората и животните (2004 – 2008 г.) с добри резултати. Отчитайки сериозността на проблема, Министерство на здравеопазването чрез НЦЗПЗ /при осигуряване на необходимата финансова обезпеченост/ има готовност да изготви продължение на медицинската част на Програмата в кратки срокове
Ехинококозата е сериозен проблем за обществото, който може да бъде решен само с общите и координирани усилия на МЗ, МЗХГ, МОСВ, областни управи, общини и кметства, природозащитни организации, средства за масово осведомяване.