Отговор на министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов за подобряване на сигурността на системата на здравеопазването в Република България

05 май 2025

За изпълнение на Стратегията за предприемане на мерки и действия за подобряване осигуреността на системата на здравеопазването на Република България с медицински сестри и акушерки и за увеличаване най-малко с 30 на сто на броя на правоспособните медицински сестри и акушерки за периода до 2030 г. са необходими финансови средства, които са заявени в проектобюджета на Министерството на здравеопазването за 2025 г.    Те включват:

 

- увеличаване на основното трудово възнаграждение на медицинските сестри и акушерките, назначени във второстепенните разпоредители с бюджет към Министерството на здравеопазването до 90% от средната работна заплата за страната – необходимите средства за         2025 г. са  6,6 млн. лв. (изчислени при средната заплата към момента на изготвяне на стратегията – 2 296 лв.; при увеличаване на средната работна заплата ще са необходими допълнителни финансови средства);

 

- предвидената в Стратегията Национална комуникационна програма за връщане на престижа на професията „медицинска сестра“ и „акушерка“ – за 2025 г. -  6,0 млн. лв.

 

Заявените финансови средства за осигуряване на Стратегията не са одобрени с бюджета на Министерството на здравеопазването за 2025 г.

 

Независимо от  това Министерството на здравеопазването работи по планираните в стратегията мерки и политики.

 

 Изготвени са промени в Закона за здравното осигуряване, с които е създадена правна възможност за пряко финансиране от НЗОК на амбулаториите за здравни грижи, регистрирани по реда на Закона за лечебните заведения от медицински сестри и акушерки.  

 

Министерството на здравеопазването утвърждава имиджа на професиите „медицинска сестра“ и „акушерка“. Последният пример е категоричното противопоставяне на направеното предложение от Сдружението на медицинските университети в Република България да се редуцира срокът на обучението на медицинските сестри от 4 на 3 години.  

 

Предприети са активни мерки за насърчаване придобиването на специалност Педиатрични здравни грижи от медицинските сестри. Министерството на здравеопазването разработи и изпълнява проект „Насърчаване на специализацията по специалности и в области с недостиг на специалисти“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г.   На специализантите по тази специалност по проекта ще се предоставя месечен финансов стимул в размер на 2,5 минимални работни заплати в допълнение към получаваните доходи.

 

По предложение на Министерството на здравеопазването за учебната 2024/2025 г. са утвърдени 1000 места за студенти – медицински сестри вместо предложените първоначално 883. За следващата учебна 2025/2026 г. Министерството на здравеопазването предложи да бъдат утвърдени 1200 места за студенти – медицински сестри.

 

Министерството на образованието и науката разработи проект на Постановление на Министерския съвет, с което специалността „Медицинска сестра“ се определя за защитена специалност и като такава таксите в държавните висши училища се поемат от държавата.

 

Стандартите за делегираните от държавата дейности с натурални и стойностни показатели са актуализирани с ръста на минималната работна заплата и с политиката по доходите в бюджета за 2025 г.

 

За периода 2022-2025 г. стандартът за издръжка на дете в самостоятелна детска ясла е увеличен с 58% или с 4 324 лв., като за 2025 г. е 10 315 лв., което показва усилията на държавата да осигури по-добро финансиране на тази дейност.  

 

Законът за държавния бюджет на Република България за 2025 г. е приет и предстоят преговори за Колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“, който регламентира минималния размер на началните основни месечни заплати по категории персонал, съгласно националния класификатор на професиите и длъжностите, и допълнителните трудови възнаграждения в техния минимален размер.

 

Парламентарен контрол

Парламентарен контрол