Отговор на министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов за общопрактикуващи лекари в Дупница
28 февруари 2025Министерство на здравеопазването осъществява контрол върху дейността на лечебните заведения в рамките на законоустановени правомощия чрез своите контролни органи – Регионалните здравни инспекции и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН).
Съгласно регистъра за извънболнична помощ и хосписите, воден от ИАМН, в гр. Дупница осъществяват дейност 121 лечебни заведения, както следва:
- Амбулатория за индивидуална практика за първична медицинска помощ - 17 броя;
- Амбулатория за индивидуална практика за първична дентална помощ - 50 броя;
- Амбулатория за групова практика за първична медицинска помощ – 4 броя;
- Амбулатория за групова практика за първична дентална помощ – 1 брой;
- Амбулатория за индивидуална практика за специализирана медицинска помощ - 32 броя;
- Амбулатория за индивидуална практика за специализирана дентална помощ – 1 брой;
- Медицински център - 7 броя;
- Медико-дентален център – 1 брой
- Самостоятелна медико-диагностична лаборатория – 3 броя и
- Самостоятелна медико-техническа лаборатория – 5 броя.
В правомощията на НЗОК е да осъществява пряк контрол върху дейността на общопрактикуващите лекари.
В Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса на основание чл. 45, ал. 2 от Закона е дадено определение за „Дежурен кабинет“. Действащата нормативна уредба предвижда разкриване на „дежурен кабинет“ само в лечебните заведения, извън индивидуалните и групови практики за първична извънболнична медицинска помощ. Личните лекари, които осигуряват достъп до медицинска помощ на пациентите извън обявения работен график, както и в празнични и почивни дни имат право да получават заплащане от НЗОК.
Цитираната Наредба № 9 създава задължение на ОПЛ да осигуряват достъп до медицинска помощ на задължително здравноосигурените лица извън обявения си работен график.
Един от начините е такава помощ да се оказва индивидуално чрез 24-часово осигуряване на консултации по телефона, осъществяване на необходимите дейности в амбулаторията или в дома на пациента по преценка на общопрактикуващия лекар.
Друга възможност за медицинско обслужване на пациентите се явява разкритият филиал на спешна медицинска помощ в гр. Дупница, който разполага с реанимационен екип, лекарски екип и долекарски екип.
Сравнителният анализ на дейността на ФСМП-Дупница води до извода, че дейността му през месец януари 2025г., отнесена към януари 2024 г. е съпоставима. Не се очертава промяна по отношение регистрираните случаи, амбулаторните прегледи и натовареността на екипите. Това е индиректен критерий за оценка на ефективността на работата на ОПЛ.