Отговор на министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов за ТЕЛК
30 януари 2025Относно: забавяне на разглеждане на подадените заявления за ТЕЛК след въвеждане на системата за случайно разпределение на заявленията за издаване на ТЕЛК през 2024 г.
Влизането в сила от 21 юни 2024 г. на равномерното електронно разпределение на територията на цялата страна на заявленията за освидетелстване, по повод трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане, съобразно поредността на тяхното постъпване в Електронната система на медицинската експертиза, не е причина за забавяне на производствата. Точно обратното – от 35 000 забавени процедури, които нормативната промяна завари, те вече са намалени на около 25 000.
Сред новосъздадените близо 70 ТЕЛК, по обясними причини, не всички комисии успяха да се справят добре в началото. Неправилно определени работни графици от техните председатели, неефективна комуникация със съответните регионални здравни инспекции или недостатъчен контрол от страна на някои болнични ръководства са сред основните причини за тези затруднения. Въвеждането на всички данни и операции в Електронната система за контрол на медицинската експертиза обаче прави работата на ТЕЛК проследима и прозрачна и дава възможност Министерство на здравеопазването да предприема своевременно действия за преодоляване на тези затруднения.
Проблемите в работата на ТЕЛК към „МБАЛ – Велинград“ ООД бяха установени в началото на октомври 2024 г. и те бяха свързани основно с кадрови и организационни проблеми. На 2 декември 2024 г. в Министерство на здравеопазването постъпи писмо от РЗИ – Пазарджик, с което се съобщава за искането на „МБАЛ – Велинград“ да се закрие ТЕЛК във връзка преструктуриране на лечебното заведение, в резултат на което за него отпада задължението да има разкрита ТЕЛК.
Това наложи преустановяване разпределението на нови заявления към тази комисия, а тези, които вече бяха насочени към нея (около 1000 броя), бяха преразпределени към другите ТЕЛК в страната.
Към настоящия момент в тази комисия няма неразгледани заявления на лица с увреждания.
Във връзка с прекратяването правата на лицата с увреждания, при изтичане срока на техните експертни решения, от съществено значение е нормативно уреденото им право в Закона за здравето за удължаване валидността на предходното експертно решение до издаването на ново, когато е налице забавяне на експертизата и лицето си е подало заявление за преосвидетелстване поне три месеца преди изтичане срока на експертното решение.
Относно предприетите мерки от страна на Министерство на здравеопазването, за недопускане на забавяне на експертизите, е въведен текущ контрол върху динамиката на работа на всяка една ТЕЛК, който се осъществява чрез постоянно наблюдение в Електронната система за контрол на медицинската експертиза. При отклонение от оптималната работа на някоя от комисиите, се взима незабавно решение за предприемане на конкретни действия – координация със съответната регионална здравна инспекция, с ръководството на лечебното заведение, коригиране на графика на комисията, временно прекратяване разпределението на заявления и други подходящи действия.
Във връзка с горните мерки, както и във връзка с разширяване на функционалностите на Електронната система за контрол на медицинската експертиза, очакваме до края на 2025 г. да бъде преодолян целият брой на забавени експертизи и всички комисии да влязат в оптимален ритъм на работа.