Отговор на министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева на н.п. Елисавета Белобрадова
19 юли 2024Относно: Риск от преустановяване на проекта за Национална детска болница, съгласно чл. 37а и чл. 37б от Закона за лечебните заведения
УВАЖАЕМА Г-ЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМА Г-ЖО БЕЛОБРАДОВА
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
Чрез съществуващите и прилагани към момента административни процедури по чл. 37а и чл. 37б, в Закона за лечебните заведения е създаден и регламентиран единен механизъм както по отношение разкриването на нови лечебни заведения за болнична помощ и комплексни онкологични центрове, така и по отношение осъществяването на нови медицински дейности от съществуващи лечебни заведения за болнична помощ и комплексни онкологични центрове.
В чл. 37а от Закона за лечебните заведения е регламентиран специален ред за създаване на лечебни заведения за болнична помощ и комплексни онкологични центрове, което може да стане само след одобрение на Министерския съвет, като в тази връзка Министерският съвет приема Решение, с което одобрява създаването или отказва да одобри създаването на съответното лечебно заведение.
Преценката за одобряване създаването на лечебно заведение за болнична помощ или комплексен онкологичен център се извършва от Министерския съвет по предложение на министъра на здравеопазването въз основа на извършена от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ комплексна оценка по определени от закона критерии.
В чл. 37б от Закона за лечебните заведения е регламентиран реда за разрешаване на нови медицински дейности на съществуващи лечебни заведения за болнична помощ и комплексни онкологични центрове от министъра на здравеопазването, като по процедурата се издава заповед, с която се разрешава или се отказва да се разреши извършването на нови медицински дейности в съответното лечебно заведение. Заповедта се издава от министъра на здравеопазването въз основа на извършена комплексна оценка от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ по критерии, подробно регламентирани в закона.
Когато в документите на заявителите по чл. 37а или по чл. 37б от Закона за лечебните заведения е посочено, че лечебното заведение/новите медицински дейности ще се финансират със средства от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, по всяка една от тези процедури се изисква становище от Националната здравноосигурителна каса, включително за възможностите за финансиране от Националната здравноосигурителна каса на съответните медицински дейности.
Решението на Министерския съвет за одобряване създаването на лечебно заведение по чл. 37а от Закона за лечебните заведения или издаването на заповед на министъра на здравеопазването по чл. 37б на Закона за лечебните заведения за разрешаване на нови медицински дейности представляват задължително условие за последващо подаване на заявление до министъра на здравеопазването за издаване на разрешение за осъществяване на лечебна дейност или промени в обстоятелствата на издадено на съответното лечебно заведение разрешение за осъществяване на лечебна дейност по реда Закона за лечебните заведения.
Комплексната оценка на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ се извършва по реда на чл. 37а или по реда на чл. 37б от Закона за лечебните заведения въз основа на многокомпонентен задълбочен анализ, в който броя на леглата (предвидени, съществуващи, реално или фактически използвани) са само част от показателите, които се анализират в хода на всяка една от административните процедури.
За да бъде инициирана административна процедура по чл. 37а от Закона за лечебните заведения е необходимо инвеститорът/собственикът на бъдещото лечебно заведение да разполага с изискуемите по реда на закона документи, съответно да са прецизирани и да има яснота по отношение структурата на лечебното заведение, дейностите, които ще се осъществяват, сроковете за реализиране на проекта и свързаните с това, както и с бъдещата дейност финансови параметри.
Уважаема госпожо Белобрадова,
Във връзка с гореизложеното Ви уверявам, че в Министерство на здравеопазването стриктно се проследява подготовката и изпълнението на всички процеси и процедури, касаещи проекта за Национална детска болница, в която ще се концентрира комплексна и високоспециализирана здравна помощ за малките пациенти в съответствие с принципите за достъпност, своевременност, достатъчност и качество на медицинската помощ.
Също така, в Министерство на здравеопазването ще бъдат предприети всички законосъобразни административни действия от компетентността на министъра на здравеопазването, които са обект на настоящия парламентарен въпрос и касаещи бъдеща процедура по Закона за лечебните заведения за издаване на разрешение за осъществяване на лечебна дейност на Национална детска болница.