Министър Кирилов: Гарантирам прозрачност за българксата детска болница

14 юли 2025

бТВ, „Защо, господин министър?“

 

За Националната детска болница, младите лекари и безплатните лекарства (пълен текст)

Силви Кирилов – министър на здравеопазването

 

 

Водещ: Здравейте. Започва разговор, в който най-важният въпрос е „Защо?“. Аз съм Жени Марчева, а мой гост е министърът на здравеопазването Силви Кирилов. Добър вечер, здравейте.

Силви Кирилов: Добър вечер, здравейте.

Водещ: Г-н министър, преди няколко часа самият вие дадохте извънредна пресконференция, след като председателят на „Продължаваме промяната“ г-н Асен Василев показа едно писмо, подписано от Вас, до финансовия министър Теменужка Петкова, с искане в бюджетната рамка за 2025-2027 г. да бъде заложен почти 1 милиард лева за изграждането на детската болница. Искам да съм безкрайно точна – точният прогнозен бюджет е 458 737 650 евро и 27 евроцента с ДДС, което прави близо 895 милиона лева с ДДС. Има ли такова писмо от Вас до финансовия министър? Това ли е прогнозният бюджет за детската болница?

Силви Кирилов: Има такова писмо и понеже г-н Василев го показа това писмо – то е тук, в мен, – то е резултат от една международна и експертна оценка, която е поръчана от Европейската инвестиционна банка, в която Националната инвестиционна компания за детска болница е подписала този меморандум с този етап 2, за да се направи тази експертна оценка. Това е по времето, когато министър-председател е бил г-н Денков, а министър на финансите е г-н Асен Василев. Тази оценка е извършена и е поръчана от Европейската инвестиционна банка към консорциума IDOМ.

Водещ: Но това е прогнозният бюджет – близо 895 милиона лева с ДДС?

Силви Кирилов: Това е прогнозната оценка на тази структура – IDOМ. Разбира се, проведени са много обсъждания и са изготвени три доклада. Това е много сериозно поръчване за структурата, за наличните педиатрични структури в София и в България, за кадрите, след това за функционалността, което е изключително важно, както и за оборудването.

Водещ: Разбирам, оглеждате болницата от всеки един ъгъл.

Силви Кирилов: Ъгъл.

Водещ: Но сега, Асен Василев, като казва 1 милиард лева, е прав, нали така? Сега, сложил е едни 105 милиона вероятно за красота, така за разкош, да закръгли 1 милиард.

Силви Кирилов: Аз смятам, че това е опит за въвеждане в заблуда или да го кажа направо – в манипулация, бих казал, и лъжа. Той днес казва, че тези 100 милиона са първоначално капитал за развитие на този проект. Вчера се направи изказване, че със 100 милиона ще се успее да се построи тази болница. Тази цифра, която я дават тези международни експерти, са направени по цени, които аз не ги знам. Той казва, чух го в интервюто му, че са средни европейски цени, аз не знам какви са точно. Но след като получих тези доклади и това писмо, постъпило в Министерството, аз бях длъжен да уведомя Министерството на финансите. Държа да подчертая, че то няма правни и финансови последици, а само уведомителен характер.

Водещ: Сега, г-н министър…

Силви Кирилов: Момент, искам да изтъкна нещо изключително важно. Националната инвестиционна компания за детска болница, за да проучи българския пазар, е поръчала и е обявила обществена поръчка за пазарно проучване. Т.е. в края на този месец ще излезе това пазарно проучване при тези условия и при тази структура, които европейската компания е заложила, и ние ще имаме и цена на българския пазар.

Водещ: Вече ще имате и цените, които са релевантни към българския пазар.

Силви Кирилов: Точно така, към българския пазар. И тогава аз, отново като институция, трябва да уведомя на първо място Министерството на финансите и в същото време и Здравната комисия към българския парламент, за да може да се направи анализ и да се вземе решение на базата на предложението.

Водещ: Кога казахте, че това ще стане – към края на месеца?

Силви Кирилов: Това пазарно проучване ще излезе към края на месеца и след това трябва да се анализира.

Водещ: Т.е. ще има нови сметки, ново пресмятане.

Силви Кирилов: Да.

Водещ: Сега, един много…

Силви Кирилов: Аз недоумявам какво е това, което се в последните 24 часа? Първо, този проект на многопрофилна детска болница България го чака 50 години. Аз казах, че съм присъствал на първата копка 1979 г. Няма българско семейство, което да не е застегнато...

Водещ: Какъв бяхте тогава, преди 50 години, на първата копка?

Силви Кирилов: Бях млад асистент в Клиниката по урология на Александровска болница.

Водещ: Така, и 50 години обществото ни чака този проект.

Силви Кирилов: Чака. И ние имаме един нереализиран проект, една надежда, която не се е осъществила. Сега има движение по въпроса. Разбира се, ние сме на средата на пътя и предстоят много действия. Но да се използват тези надежди на всяко едно българско семейство, да се създаде един… не знам как бих го нарекъл, скандал, за да се похлупи друг скандал и още по-точно бих казал – да се използва за политически цели и да се създават политически войни, за мен това е непонятно. Аз на първо място съм лекар и моята задача не е да водя войни. Моята задача е на тези проблеми, които са се натрупали във времето, от десетилетия, да намеря правилните решения.

Водещ: За да не се водим само по ръба на бръснача, защото това лично за мен като журналист е вторият план, който не е толкова важен, хайде още веднъж само да се върнем към сметките и математиката, защото там всичко е някак си безпристрастно.

Силви Кирилов: Да. С удоволствие.

Водещ: Пак казвам, засега, към този момент вие сте поискали от Финансовото министерство 895 милиона лева за няколко бюджета. Тук не говорим за този бюджет, а в продължение на три години. Обаче, за сравнение – детската болница в Бургас, която ще отвори врати в края на годината, живот и здраве, струва 68 милиона лева без ДДС, т.е. малко над 80 милиона лева. Сега, коректна съм – там ще има 147 легла и 16 отделения. Тук, в София – 440 легла и 26 отделения. Т.е. мащабът в София очевидно е по-голям. Но все пак – 80 милиона в Бургас, 800 милиона в София. И хората се питат „Защо?“, г-н министър?

Силви Кирилов: Затова правим това пазарно проучване на българския пазар. Аз смятам, че двете структури не са сравними, не само по брой легла, а и по изискванията, които са поставени, защото Европейската банка е поставила изисквания, които отговарят на световните стандарти за детска грижа. Дали ние ще поискаме това и какво ще бъде решено, ще се реши, след като се проучи българския пазар, след като имаме цена на българския пазар, след като информираме Министерството на финансите и Здравната комисия към българския парламент и се направи един обстоен анализ и решим какво може да си позволим и какво ще искаме.

Водещ: Ако не можем да си позволим най-хубавото, най-скъпото... Помня, в Румъния си направиха детската болница с SMS кампания. Много съм сериозна в това – можем ли, ако решим, че тази цена е непосилна за бюджета, още отсега да се започне една такава SMS кампания, която да подпомогне изграждането на детската болница? Хипотеза. Да или не?

Силви Кирилов: Влизаме в хипотетичен режим, в който аз не бих желал като лекар да участвам, защото българските лекари, българските здравни специалисти и тези участници, и българските пациенти, особено българските деца заслужават най-доброто. Те са нашата надежда, те са нашето бъдеще.

Водещ: Чудесно. Обърнете се към тези деца и техните родители и кажете: като човек, който преди половин век е присъствал на първата копка на тази болница, вие днес, като министър на здравеопазването, в състояние ли сте да гарантирате, че тази болница ще бъде изградена по най-прозрачния начин, без скрито-покрито и без корупция?

Силви Кирилов: Да, разбира се. Аз имам 50-годишен стаж в българското здравеопазване, познат съм на българската общественост, на българските пациенти и моята дейност е свързана изцяло с прозрачност, макар в друг аспект. И в случая това би било един достоен апотеоз на една кариера, която е отдадена на българското здравеопазване.

Водещ: Добре, ще продължим тази тема да я следим. Тя е изключително важна, но нека да говорим и за още теми, които са изключително важни. Защо, например, младите лекари са гневни на здравната система? Изказването на председателя на Парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов, който прати младите лекари на село в Сицилия и каза, че могат лесно да бъдат заменени с вносни лекари, които да работят тук за по 800 долара, много силно засегна Вашето съсловие, г-н Кирилов. Казахте ли му нещо на г-н Йорданов след това изказване?

Силви Кирилов: Не сме се срещали, просто така се стекоха обстоятелствата – аз бях на други места и извън страната. Но вижте, българските лекари и българските специалисти по здравни грижи и въобще всички участници в този лечебно-диагностичен процес имат своята изключителна стойност, подготовка, която им създава условия за работа, която да отговаря на стандартите, и те дават всичко от себе си, за да получи българският пациент необходимите грижи, необходимите манипулации, необходимата терапия.

Водещ: Да, въпросът е дали г-н Йорданов е наясно с това.

Силви Кирилов: Сега, аз не мога да говоря от името на г-н Йорданов, още повече, че за тези 50 години аз съм показал какъв е моят изказ. Но българските лекари и българските здравни специалисти са незаменими. Аз съм един от тях и знам какво могат, знам манталитета, знам отношението им. И разбира се, искам да знаете, че другата ми основна задача е да се гарантира на българските пациенти здравеопазване и дейност, които да отговарят на всички стандарти, те да бъдат защитени. Т.е. между съсловието на здравните специалисти и лекари и българските пациенти има едно изградено равновесие и доверие и всяко едно действие, което нарушава това доверие или система от действия, които са насочени, не се отразява добре и на двете позиции.

Водещ: Младите лекари искат от вас, политиците, две неща: ясно кариерно развитие и справедливо заплащане. Какво ще получат?

Силви Кирилов: Затова веднага създадохме работна група, проведено е вече едно събиране, съвещание и разговор с тях, след което ние проведохме и среща с ректорите на висшите медицински училища и деканите и предстои разговор и с работодателите в здравеопазването. Техните искания са в три направления. Първото е заплащането, второто е специализацията и третото е да имат възможност, платформа, където спокойно, без да се притесняват, да могат да споделят пропуски.

Водещ: Намирате ли за справедливи тези искания на младите ви колеги?

Силви Кирилов: Разбира се, че са справедливи, но ние трябва да създадем...

Водещ: Винаги има „но“.

Силви Кирилов: Не е „но“.

Водещ: Слушам ви.

Силви Кирилов: Исках да кажа в следния аспект – специализацията е един изключително сложен процес, в който включването в системата е изключително важно. Преди 10 години са се водили същите разговори и обсъждания в аспект за трудови договори и осигуровки. Тогава са настъпили определени промени, има решение на Върховния административен съд на 3- и 5-членен състав, с което ние трябва да се съобразим и при сегашните разговори. Но дори преди да възникне този проблем, в ръководството...

Водещ: Ще получат ли младите ви колеги това, за което днес протестират и настояват? Да кажем, днес сме средата на лятото – преди края на тази календарна година?

Силви Кирилов: Задачите, които са поставени пред тази работна група, която е създадена, е именно това – да се синтезират исканията и да могат да бъдат облечени в текстове, които да намерят своето място в наредба №1, след което тя ще бъде качена за 30 дни за обществено обсъждане, което е изключително важен етап, защото всеки един български гражданин, всеки един специализант може да вземе отношение, след което тези бележки и тези становища ще бъдат обработени и отново ще бъде обсъдена в работната група и внесена в ръководство, вече с детайли, за да се приеме.

Водещ: Дайте някакъв срок.

Силви Кирилов: Ами аз го очертах – горе-долу е 3 месеца.

Водещ: 3 месеца.

Силви Кирилов: Минимум.

Водещ: Добре. Т.е. ранната есен те ще очакват отговор.

Силви Кирилов: Поне тези наредби, които са минали – аз цял живот не съм се занимавал с наредби, но тези, които са минали от Нова година насам, приблизително срокът е 3 месеца.

Водещ: Добре. Още една важна тема – има ли риск от поскъпване на лекарствата и заради предстоящото влизане на България в еврозоната? Има ли, г-н министър? Защото ето, прави впечатление – сега, откакто стана ясно, че 1 януари 2026 г. страната ни ще бъде част от еврозоната, държавата фокусира вниманието си върху цените на храните, което е разбираемо. Ами лекарствата?

Силви Кирилов: Моето лично мнение е, че няма такава опасност. Първо, на сайта на Националния свет по цени и реимбурсиране и в момента вече има възможност да се видят цените както в лева, така и в евро. Те се постараха и повече – създадоха мобилно предложение, където също може да се провери. Този опция ще бъде валидна до приключване на процеса на действие на лев и евро. Така че, смятам, че не би трябвало.

Водещ: Добре. Безплатните лекарства фокусират абсолютно заслужено вниманието на хората, но нещата тръгнаха с фалстарт. Сега, в момента, в който говорим с вас, всъщност има един антибиотик, който се отпуска по Здравна каса – един антибиотик в две разфасовки. Ще има ли и други безплатни лекарства за децата до 7 години?

Силви Кирилов: Наистина със седем дни се забави, но ние като институция взехме всички мерки в последния работен ден Съветът по цени и реимбурсиране да приеме всички предложени кодове на Националната здравноосигурителна каса и създаде възможност във вторник да започне да функционира системата. Но на практика имаше седем дни закъснение. Откъде идват проблемите? За да бъде реимбурсиран даден препарат, той трябва да влезе в Позитивния лекарствен списък. Българските препарати подлежат само на вътрешна оценка тук, в нашата страна, докато тези с международно патентно наименование, преминават и през външна оценка, където се вземат и най-ниските цени.

Водещ: Т.е. казвате, че системата е тромава, тежка, трябва да се измине.

Силви Кирилов: Не че е тромава и тежка – има икономически интереси на притежателите на разрешение за употреба, които си ги защитават и някои от тях не желаят да влязат в Позитивния лекарствен списък.

Водещ: А, това е ключът към липсата на интерес на фирмите. Добре.

Силви Кирилов: Да влязат в позитивния лекарствен списък, да. Но аз съм се обърнал още преди повече от месец и половина към тях да ги помоля да направят всичко възможно, че ние приемаме такава наредба и ще се създават условия за реимбурсиране.

Водещ: И те какво ви отговориха на това?

Силви Кирилов: Те не са отговорили, но ето, едни вече са се регистрирали. Има още, които са в процес, още един препарат на ценообразуване и влизане в Позитивния лекарствен списък. Това наистина е едно достижение за българските граждани, за българските деца и за българските семейства, защото това е една възможност наистина за подпомагане на семейния бюджет. Но искам да изтъкна нещо изключително важно – неправилното лечение с антибиотици е най-прекият път към микробната резистентност. И затова ние сме отправили към университетите, към асоциациите на специалистите, към лекарите за сериозно изисквани алгоритми за лечение с антибактериални средства, за да се предпазим от тази микробна резистентност.

Водещ: Последен въпрос. Защо Перник и областта, областен град остана без родилно отделение?

Силви Кирилов: Защото липсата на кадри не е патент само на България. Това е в цяла Европа, бих казал и в света. Когато кандидатствахме преди 10 дни в Комитета по здравеопазване към ОИСР, разбрах, че почти всички имат подобни проблеми. Даже Норвегия, която е страната с най-високо заплащане на здравните кадри, представителят каза: „Ние даваме най-големите заплати, имаме същите проблеми и не може да идентифицираме защо се случва така“. Но…

Водещ: Разбирам това. Тук трябва да приключим, трябва да приключим, за да не разваляме дисциплината на медията.

Силви Кирилов: Благодаря.

Водещ: Аз ви благодаря. Може още два пъти по 20 минути да говорим. Успех, но има много нерешени проблеми. Здравният министър Силви Кирилов.

 

Интервюта

Интервюта