Министър десислава атанасова пред в. "монитор": най-сериозно ще скочат заплатите на медсестрите
10 юли 2012
10 юли 2012 г.
350 деца са заминали за лечение зад граница
Трансплантации на черно у нас не се правят
Не очаквам фалити на аптеки
- Г-жо Атанасова, днес ще подпишете колективния трудов договор за сектор „Здравеопазване". Какво увеличение на заплатите да очакват медицинските работници и откога влиза в сила новото заплащане?
- Да, от днес в сила ще влязат новите минимални прагове на работните заплати в здравеопазването, което ще доведе до съществено увеличение на основните месечни възнаграждения не само на лекарите, но и на целия персонал в лечебните заведения.
Средното увеличение ще е между 10 и 20%. Най-сериозен ръст в основните заплати ще има при новопостъпващите медицински сестри. Както знаете, голям проблем за страната ни е задържането на тези кадри. Повечето от тях заминават в чужбина веднага след като се дипломират.
Важно е да се знае също, че с проекта за промени в колективния трудов договор се предвижда нощният труд да скочи от 50 стотинки на един лев.
Новото увеличение на заплатите влиза в сила от 1 юли тази година, въпреки че днес заедно с работодателите и синдикатите ще подпиша документите.
- Като говорим за пари, какви ще са последствията за Министерството на здравеопазването от решението на Конституционния съд, че трансферът на средства от касата към ведомството е незаконен?
- Решението на съда действа напред във времето, т.е. не може да влезе в сила със задна дата. Параграф 5 от Закона за бюджета на НЗОК гласеше, че всички медицински дейности и лекарства, които през 2011 г. са се финансирали от бюджета на министерството, вече се заплащат чрез трансфера от касата. Точно тези текстове съдът обяви за противоконституционни.
Става дума за тези 100 млн. лв., които бяха заложени в бюджета на касата. Средствата се трансферираха ежемесечно, като в края на всеки период се подаваха данни към касата и съответно тя превеждаше на министерството нужните средства. Сега, когато решението вече е факт, сме в месец юли, което означава, че за този месец ние няма да получим пари от касата. Останалите средства - до края на годината, са в размер на около 45 млн. лв. Те няма да бъдат преведени, но това няма да се отрази върху лечението на пациентите. Ще се направят корекции в рамките на бюджета, за да може министерството да компенсира тези средства.
- Всички министри разчитат на допълнителни средства от по-високата събираемост на данъците и от преизпълнението на бюджета. Нямате ли възможност да се справите в рамките на собствения си бюджет?
- За съжаление нямаме такава възможност. Особено след падането на лимита за лечението на деца в чужбина. Непрекъснато изпращаме малчугани в чужбина, ежемесечно одобряваме нови молби, отпускаме средства. Около 350 деца са заминали за консултации и лечение зад граница. Изразходвали сме 5,5 млн. лв., а за цялата година са предвидени 6 млн. лв. Ние трябва да намерим средства за оставащите 6 месеца, т.е. това ще стане за сметка на вътрешно преструктуриране на средствата в рамките на собствения ни бюджет.
Освен това увеличихме заплатите в Спешна помощ с 18% с пари за тази година. Това означава, че трябва да подсигурим и тези средства. Това ще стане отново чрез вътрешно преразпределение. Ето защо ще е много трудно да компенсираме тези 45 млн. лв. със собствени сили.
- С решението си да намалите цените на лекарствата вие провокирахте негативната реакция у много от фармацевтите. Очаквате ли протести тази седмица?
- Това, което цели правителството и екипът на Министерство на здравеопазването, е сваляне на цените на лекарствените продукти за всички хора.
Да, фармацевтичният съюз заплаши, че ще блокира пътища в знак на несъгласие с намаляването на надценките на дистрибуторите и тези в аптеките с 2%. Но за сметка на това всички пациентски организации застанаха зад нас и казаха, че подкрепят всички предприети мерки, а това не е за подценяване. Все пак водещото за държавата е интересът на хората, в случая на пациентите.
Знаете, че в момента се обсъждат няколко промени в нормативните документи - става дума за Наредбата за цените и реимбурсацията на лекарствените продукти, Закона за лекарствените продукти в хуманитарната медицина, Закона за здравното осигуряване, а вече е обнародвана и Наредба 10, която ще позволи на НЗОК да договаря по-ниски цени на медикаментите. Всички тези документи са в синхрон и когато промените станат факт, ще сме свидетели на едно чувствително понижение на цените.
- Ще фалират ли аптеки заради редуцирането на надценките с 2%?
- Не смятам, че два пункта е драстично намаление в надценките както за дистрибуторите, така и за аптекарите.
Съгласно нормативната уредба има няколко ценови групи. Първата е от 0 до 10 лв., където попадат около 1000 лекарствени продукта. Във втората - от 10 до 30 лв., са около 680 медикамента. А третата е над 30 лв. и тя обхваща над 1200 лекарства. Отражението от свалянето на надценката ще е различно за тези лекарствени продукти -най-голямо и съществено ще е то при най-скъпите лекарства. Например медикамент, който преди е струвал 223 лв., вече ще е 216 лв. Друг медикамент, чиято цена е била 293 лв., ще стане 282 лв. Така че ако един пациент има изписани няколко скъпи лекарства и трябва да си ги купува всеки месец, едно намаление от 20 лв. при изпълнение на рецептата ще облекчи семейния бюджет.
Направила съм всички предложения за промени единствено в интерес на пациентите. Чувам, че ме обвиняват в лобизъм за големи вериги аптеки, за дистрибутори и дори за производители на лекарства. Категорично ги отхвърлям.
Дали ще има фалити на аптеки?! Аз не мисля, че това ще се случи. От началото на годината до момента са разкрити 59 нови аптеки, т.е. ако този бизнес не беше печеливш, едва ли някой щеше да продължава да инвестира в него.
- Вие бяхте предложили да се създаде държавна агенция, която да регулира цените на лекарствата. Миналата седмица обаче правителството реши това да е Национален съвет към Министерския съвет. Защо отстъпихте и защо този съвет ще заседава в Плевен?
- Не зная защо, но всички смятат, че промяната на наименованието задължително води след себе си и промяна на функциите. Ние предложихме това да е държавна комисия по цени и реимбурсиране, а Симеон Дянков, в качеството си на председател на Съвета за административна реформа, предложи това да е съвет, който да е със седалище в Плевен. Тази структура ще бъде изнесена в провинцията в контекста на децентрализацията на държавната администрация.
Нищо друго не е променяно -съставът, числеността и функциите на тази администрация остават такива, каквито са заложени в предложението. Тази комисия ще издава разрешителни, ще определя цените, както и нивото на реимбурсация на съответните медикаменти. Всички решения на комисията ще бъдат публикувани онлайн - на сайта на здравното министерство ще има линк и всеки ще може да се запознае с взетите решения. Или иначе казано, съветът няма да има само консултативни функции.
- Миналата седмица бяха одобрени и промените в Закона за трансплантациите. Очаквате ли това да насърчи тази дейност? Изчислявали ли сте какви средства ще са необходими за целта?
- Преди година и половина имаше един скандален случай с младо момче, починало при катастрофа. Родителите му дариха органите, бяха спасени два живота, а когато те отишли да го приберат от моргата, им го върнали в безобразно състояние. Ето на това искаме да сложим край с промените в нормативната база. Тук обаче не става дума за покриване на разходите по погребението, а за финансиране на медицинските дейности по обработката на тялото след смъртта.
Не са правени изчисления колко средства ще са нужни, но те със сигурност няма да са много, като се има предвид, че от началото на годината у нас е имало само 4 донорски ситуации, т.е. напоследък въобще не се работи в областта на трансплантологията.
Дали тези промени ще насърчат живото донорство, не мога да кажа. Това е решение, което всеки взема сам. Тук не става дума за двете минимални работни заплати, които ще получиш, ако дариш бъбрек или част от черния си дроб. Актът на донорство е безвъзмезден и доброволен. Ние само покриваме медицинските разходи на тези хора и ги компенсираме за временната нетрудоспособност. Изборът е морален и той не бива
да бъде провокиран от материалното стимулиране.
- Преди по-малко от месец СЗО сигнализира за увеличаване на трафика на органи, а неотдавна българските медии писаха и за това, че сърби продават бъбреците си у нас. Как ще коментирате тези твърдения? Правят ли се трансплантации на черно в болниците ни?
- Да, запозната съм с доклада на СЗО, както и с публикациите на тази тема. Доколкото си спомням, ставаше дума за социално слаби сърби, които предлагат бъбреците си, но никой у нас не ги купува. Не може и дума да става за трансплантации на черно в наша болница. Ние сме свързани в Европейска мрежа за донорство, т.е. не е възможно у нас да има търговия на органи. Нямаме и данни някой някъде да се е опитвал на извърши трансплантация с купил на черно бъбрек. Това е криминално деяние и то се наказва изключително строго.
- От много години се говори за годишна класация на клиниките, но все още няма критерии, по които да се направи. Не е ли редно да има рейтинг на болниците, който да ориентира пациентите в техния избор?
- Има такава инициатива, тя е от страна на неправителствените организации. Те всяка година напълно доброволно правят такава класация.
Що се отнася до възможностите на държавата - преди време съществуваха критерии за акредитиране на лечебните заведения. Впоследствие съдът отмени тази акредитация и тя сега е задължителна единствено за болниците, които са бази за обучение. Разбира се, всички лечебни заведения трябва да отговарят на медицинските стандарти, т.е. да имат наличие на достатъчно квалифицирани лекари, да разполагат с добра апаратура, да правят определен брой манипулации всеки месец и т.н. Благодарение на тези стандарти се изготвят и т.нар. нива на компетентност, които определят какви са възможностите на дадената клиника.
Естествено, това е само едната част от възможността за оценка. Добър качествен измерител все още няма - за него съдим по реакцията на пациентите, която може да е субективна, и по данните на НЦООЗ, където се следят показатели като смъртността, продължителността на лечението, рехоспитализациите и т.н.
Както виждате, оценка на клиниките се прави непрекъснато, на всички нива, но действително за годишен рейтинг все още не може да се говори. Факт е обаче, че имаме нужда от подобна класация и работим активно в тази насока. Защото пациентът може да е доволен от това, че спи на розови чаршафи на цветенца и персоналът е усмихнат, но да се окаже, че в клиниката не могат да му направят нито една добра процедура. В този смисъл е редно да има ежегоден рейтинг на болниците.
350 деца са заминали за лечение зад граница
Трансплантации на черно у нас не се правят
Не очаквам фалити на аптеки
- Г-жо Атанасова, днес ще подпишете колективния трудов договор за сектор „Здравеопазване". Какво увеличение на заплатите да очакват медицинските работници и откога влиза в сила новото заплащане?
- Да, от днес в сила ще влязат новите минимални прагове на работните заплати в здравеопазването, което ще доведе до съществено увеличение на основните месечни възнаграждения не само на лекарите, но и на целия персонал в лечебните заведения.
Средното увеличение ще е между 10 и 20%. Най-сериозен ръст в основните заплати ще има при новопостъпващите медицински сестри. Както знаете, голям проблем за страната ни е задържането на тези кадри. Повечето от тях заминават в чужбина веднага след като се дипломират.
Важно е да се знае също, че с проекта за промени в колективния трудов договор се предвижда нощният труд да скочи от 50 стотинки на един лев.
Новото увеличение на заплатите влиза в сила от 1 юли тази година, въпреки че днес заедно с работодателите и синдикатите ще подпиша документите.
- Като говорим за пари, какви ще са последствията за Министерството на здравеопазването от решението на Конституционния съд, че трансферът на средства от касата към ведомството е незаконен?
- Решението на съда действа напред във времето, т.е. не може да влезе в сила със задна дата. Параграф 5 от Закона за бюджета на НЗОК гласеше, че всички медицински дейности и лекарства, които през 2011 г. са се финансирали от бюджета на министерството, вече се заплащат чрез трансфера от касата. Точно тези текстове съдът обяви за противоконституционни.
Става дума за тези 100 млн. лв., които бяха заложени в бюджета на касата. Средствата се трансферираха ежемесечно, като в края на всеки период се подаваха данни към касата и съответно тя превеждаше на министерството нужните средства. Сега, когато решението вече е факт, сме в месец юли, което означава, че за този месец ние няма да получим пари от касата. Останалите средства - до края на годината, са в размер на около 45 млн. лв. Те няма да бъдат преведени, но това няма да се отрази върху лечението на пациентите. Ще се направят корекции в рамките на бюджета, за да може министерството да компенсира тези средства.
- Всички министри разчитат на допълнителни средства от по-високата събираемост на данъците и от преизпълнението на бюджета. Нямате ли възможност да се справите в рамките на собствения си бюджет?
- За съжаление нямаме такава възможност. Особено след падането на лимита за лечението на деца в чужбина. Непрекъснато изпращаме малчугани в чужбина, ежемесечно одобряваме нови молби, отпускаме средства. Около 350 деца са заминали за консултации и лечение зад граница. Изразходвали сме 5,5 млн. лв., а за цялата година са предвидени 6 млн. лв. Ние трябва да намерим средства за оставащите 6 месеца, т.е. това ще стане за сметка на вътрешно преструктуриране на средствата в рамките на собствения ни бюджет.
Освен това увеличихме заплатите в Спешна помощ с 18% с пари за тази година. Това означава, че трябва да подсигурим и тези средства. Това ще стане отново чрез вътрешно преразпределение. Ето защо ще е много трудно да компенсираме тези 45 млн. лв. със собствени сили.
- С решението си да намалите цените на лекарствата вие провокирахте негативната реакция у много от фармацевтите. Очаквате ли протести тази седмица?
- Това, което цели правителството и екипът на Министерство на здравеопазването, е сваляне на цените на лекарствените продукти за всички хора.
Да, фармацевтичният съюз заплаши, че ще блокира пътища в знак на несъгласие с намаляването на надценките на дистрибуторите и тези в аптеките с 2%. Но за сметка на това всички пациентски организации застанаха зад нас и казаха, че подкрепят всички предприети мерки, а това не е за подценяване. Все пак водещото за държавата е интересът на хората, в случая на пациентите.
Знаете, че в момента се обсъждат няколко промени в нормативните документи - става дума за Наредбата за цените и реимбурсацията на лекарствените продукти, Закона за лекарствените продукти в хуманитарната медицина, Закона за здравното осигуряване, а вече е обнародвана и Наредба 10, която ще позволи на НЗОК да договаря по-ниски цени на медикаментите. Всички тези документи са в синхрон и когато промените станат факт, ще сме свидетели на едно чувствително понижение на цените.
- Ще фалират ли аптеки заради редуцирането на надценките с 2%?
- Не смятам, че два пункта е драстично намаление в надценките както за дистрибуторите, така и за аптекарите.
Съгласно нормативната уредба има няколко ценови групи. Първата е от 0 до 10 лв., където попадат около 1000 лекарствени продукта. Във втората - от 10 до 30 лв., са около 680 медикамента. А третата е над 30 лв. и тя обхваща над 1200 лекарства. Отражението от свалянето на надценката ще е различно за тези лекарствени продукти -най-голямо и съществено ще е то при най-скъпите лекарства. Например медикамент, който преди е струвал 223 лв., вече ще е 216 лв. Друг медикамент, чиято цена е била 293 лв., ще стане 282 лв. Така че ако един пациент има изписани няколко скъпи лекарства и трябва да си ги купува всеки месец, едно намаление от 20 лв. при изпълнение на рецептата ще облекчи семейния бюджет.
Направила съм всички предложения за промени единствено в интерес на пациентите. Чувам, че ме обвиняват в лобизъм за големи вериги аптеки, за дистрибутори и дори за производители на лекарства. Категорично ги отхвърлям.
Дали ще има фалити на аптеки?! Аз не мисля, че това ще се случи. От началото на годината до момента са разкрити 59 нови аптеки, т.е. ако този бизнес не беше печеливш, едва ли някой щеше да продължава да инвестира в него.
- Вие бяхте предложили да се създаде държавна агенция, която да регулира цените на лекарствата. Миналата седмица обаче правителството реши това да е Национален съвет към Министерския съвет. Защо отстъпихте и защо този съвет ще заседава в Плевен?
- Не зная защо, но всички смятат, че промяната на наименованието задължително води след себе си и промяна на функциите. Ние предложихме това да е държавна комисия по цени и реимбурсиране, а Симеон Дянков, в качеството си на председател на Съвета за административна реформа, предложи това да е съвет, който да е със седалище в Плевен. Тази структура ще бъде изнесена в провинцията в контекста на децентрализацията на държавната администрация.
Нищо друго не е променяно -съставът, числеността и функциите на тази администрация остават такива, каквито са заложени в предложението. Тази комисия ще издава разрешителни, ще определя цените, както и нивото на реимбурсация на съответните медикаменти. Всички решения на комисията ще бъдат публикувани онлайн - на сайта на здравното министерство ще има линк и всеки ще може да се запознае с взетите решения. Или иначе казано, съветът няма да има само консултативни функции.
- Миналата седмица бяха одобрени и промените в Закона за трансплантациите. Очаквате ли това да насърчи тази дейност? Изчислявали ли сте какви средства ще са необходими за целта?
- Преди година и половина имаше един скандален случай с младо момче, починало при катастрофа. Родителите му дариха органите, бяха спасени два живота, а когато те отишли да го приберат от моргата, им го върнали в безобразно състояние. Ето на това искаме да сложим край с промените в нормативната база. Тук обаче не става дума за покриване на разходите по погребението, а за финансиране на медицинските дейности по обработката на тялото след смъртта.
Не са правени изчисления колко средства ще са нужни, но те със сигурност няма да са много, като се има предвид, че от началото на годината у нас е имало само 4 донорски ситуации, т.е. напоследък въобще не се работи в областта на трансплантологията.
Дали тези промени ще насърчат живото донорство, не мога да кажа. Това е решение, което всеки взема сам. Тук не става дума за двете минимални работни заплати, които ще получиш, ако дариш бъбрек или част от черния си дроб. Актът на донорство е безвъзмезден и доброволен. Ние само покриваме медицинските разходи на тези хора и ги компенсираме за временната нетрудоспособност. Изборът е морален и той не бива
да бъде провокиран от материалното стимулиране.
- Преди по-малко от месец СЗО сигнализира за увеличаване на трафика на органи, а неотдавна българските медии писаха и за това, че сърби продават бъбреците си у нас. Как ще коментирате тези твърдения? Правят ли се трансплантации на черно в болниците ни?
- Да, запозната съм с доклада на СЗО, както и с публикациите на тази тема. Доколкото си спомням, ставаше дума за социално слаби сърби, които предлагат бъбреците си, но никой у нас не ги купува. Не може и дума да става за трансплантации на черно в наша болница. Ние сме свързани в Европейска мрежа за донорство, т.е. не е възможно у нас да има търговия на органи. Нямаме и данни някой някъде да се е опитвал на извърши трансплантация с купил на черно бъбрек. Това е криминално деяние и то се наказва изключително строго.
- От много години се говори за годишна класация на клиниките, но все още няма критерии, по които да се направи. Не е ли редно да има рейтинг на болниците, който да ориентира пациентите в техния избор?
- Има такава инициатива, тя е от страна на неправителствените организации. Те всяка година напълно доброволно правят такава класация.
Що се отнася до възможностите на държавата - преди време съществуваха критерии за акредитиране на лечебните заведения. Впоследствие съдът отмени тази акредитация и тя сега е задължителна единствено за болниците, които са бази за обучение. Разбира се, всички лечебни заведения трябва да отговарят на медицинските стандарти, т.е. да имат наличие на достатъчно квалифицирани лекари, да разполагат с добра апаратура, да правят определен брой манипулации всеки месец и т.н. Благодарение на тези стандарти се изготвят и т.нар. нива на компетентност, които определят какви са възможностите на дадената клиника.
Естествено, това е само едната част от възможността за оценка. Добър качествен измерител все още няма - за него съдим по реакцията на пациентите, която може да е субективна, и по данните на НЦООЗ, където се следят показатели като смъртността, продължителността на лечението, рехоспитализациите и т.н.
Както виждате, оценка на клиниките се прави непрекъснато, на всички нива, но действително за годишен рейтинг все още не може да се говори. Факт е обаче, че имаме нужда от подобна класация и работим активно в тази насока. Защото пациентът може да е доволен от това, че спи на розови чаршафи на цветенца и персоналът е усмихнат, но да се окаже, че в клиниката не могат да му направят нито една добра процедура. В този смисъл е редно да има ежегоден рейтинг на болниците.