Министър десислава атанасова пред в. “телеграф”: проблемът в здравето е липсата на кадри
12 ноември 2012
- Изпратихте ли в прокуратурата доклада на парламентарната комисия за цените на лекарствата, както се зарекохте, г-жо министър?
- Да. Миналата седмица Народното събрание го прие окончателно и след като го получих, го изпратих на вниманието на главния прокурор. Ако разследващите органи установят, че има незаконни действия или бездействие от страна на администрацията, в това число и от страна на министри на здравеопазването, смятам, че ще предприемат всички необходими стъпки тези лица да понесат отговорността си.
- Продължавате ли със стъпките за намаляване на цените на лекарствата и какви мерки предприемате?
- Те са в няколко посоки. Комисията по цени и реимбурсиране работи постоянно. В лекарствените продукти за онкология например има драстичен спад с около 40-50% в цените, които НЗОК плаща. Около 550 са лекарствените продукти с вече по-ниски цени след извършените от комисията служебни проверки. Знаете, че има два начина за промяна в цената. Единият е служебна проверка, която доскоро се правеше веднъж в годината, а сега вече през 6 месеца. Другият вариант е, когато фирмата производител подаде заявление за намалена цена. Знаете, че вече се реферираме със 17 държави, а не с 13, както беше преди. Това значи, че ако цената на който и да е лекарствен продукт спадне където и да е в референтна европейска държава, веднага комисията го регистрира и това намаление се отразява и в България.
- Споменахте лекарствата за онкоболните. Преодолени ли са вече проблемите с доставката им?
- Знаете, че през 2010 г. беше взето решение заплащането им да се прехвърли от Министерството на здравеопазването към Здравната каса и от началото на 2011 г. това стана факт. Тя плаща за тях, а лечебните заведения и онкологичните центрове осъществяват цялата процедура по обществената поръчка. Така достъпът на пациентите до лекарства за домашно лечение беше улеснен в пъти, но поръчваните от всяко лечебно заведение количества намаляха, защото възложителите станаха много повече. Така се оказа, че фирмите изобщо не се явяват, което пък води до недостатъчен достъп до медикаменти за болнично лечение. Затова преди около 2 седмици обсъдихме комплексните онкологични центрове и специализираните болници по онкология да се възползват от възможността, която им дава законът за обществените поръчки, и заедно да възлагат търговете си. Вече сме изпратили писмо на Сдружението на комплексните онкологични центрове да разгледат тази идея, да я обсъдят и ако смятат, че тя би могла да бъде реализирана - да я приложат.
- В момента инспектори проверяват няколко болници. Сред тях Александровска и тази в Пазарджик, където жена почина, защото лечебното заведение остана без ток. Има ли развитие по тези случаи?
- С моя заповед бяха назначени проверки на РЗИ-Пазарджик и вече е готово заключението на петчленната експертна комисия. Становището им е, че смъртта на пациентката няма връзка с прекъсването на тока. Назначена е и специална комисия от независими технически експерти, която да провери чрез тест състоянието на генераторите в болницата. Тя ще установи дали е имало проблем тях. Пак с моя заповед всички болници в страната трябваше да дадат информация за състоянието на енергийните си системи. Всички те отговориха, че няма проблем със системите за електрозахранване и имат готовност за посрещане на зимната обстановка. Има лечебни заведения, които са общински и които не разполагат с генератори, но те са малко. Всички областни и университетски болници,които поемат спешните случаи и имат интензивно отделение, обаче са готови да работят при зимни условия. Проверката в Александровска болница пък е по сигнал на пациентска организация и е относно средствата, които се заплащат за диагностика с ПЕТ скан. За пациентите се внасят изотопи и всяка една диагностика струва на държавата 3000 лева. Очаквам докладът от проверката да ми бъде доставен до края на седмицата. В случай че сигналът бъде потвърден, ще последват санкции.
- А докъде стигна проверката в болницата в Плевен, където бе изгорено новородено?
- По повод случая с частната АГ болница има образувано досъдебно производство и се надявам компетентните органи скоро да излязат със становище чия е отговорността. Моето мнение, не само като министър, но и като човек, е, че следва да се потърси отговорност от хората, които са били тогава на работа и е следвало да упражнят всички медицински грижи. Що се отнася до проверките, през последните 6 месеца нашата гореща телефонна линия е приела изключително много сигнали, жалби и оплаквания. На всеки сигнал отговаряме или с проверка на място, или с искане на допълнителна информация. Любопитно е, че когато излезе информацията, че Александровска болница се проверява заради ПЕТ скана, получих три сигнала на личния си мейл като министър за искани пари от пациенти. Става въпрос за суми от по 3000 лева. Впоследствие още същия ден, когато поискахме допълнителна информация, никой не се обади повече. Има и много сигнали, които са без никакъв подател и са напълно анонимни, но ние обръщаме внимание и на тях. Вътрешният одит на министерството е много натоварен и извършва непрестанно такива проверки. Имаме случаи, в които хората сигнализират за лошо отношение, но това не можем да го променим независимо каква проверка ще извършим. Отношенията лекар и пациент не са регламентирани с нормативен акт. Това са морално-етични норми.
- Каква е ситуацията със Спешната помощ в страната? Неотдавна, излезе статистика, че имаме повече линейки, отколкото лекари.
- Най-сериозният проблем в г системата на здравеопазването, не само в Спешната помощ, е липсата на достатъчно кадри. Особено млади. Знаете, че когато заех този пост, обявих Спешната помощ за свой основен приоритет. Проблемите при нея могат най:общо да се очертаят в четири групи. Първата е липсата на лекари, медицински сестри, фелдшери, които да работят. Вторият проблем са възнагражденията. Може би това е причината за съществуването на първия. Третият е фактът, че доскоро хората, които работеха в Спешната помощ, не можеха да повишават своята квалификация, да се обучават и да специализират. Четвъртият проблем е вече от страна на пациентите и той е за достъпа на спешните екипи до адресите.
- А какво правите, за да преодолеете тези проблеми?
- По темата за възнаграждението знаете, че от 1 юни бяха увеличени заплатите на работещите там с 18%. От началото на този месец пък вдигнахме заплатите и на работещите в държавните психиатрични болници, както и тези на работещите в центровете за трансфузионна хематология. Това не се е правило в последните 5 години от никой друг. По въпроса със специализацията променихме Наредба 34 и по този начин дадохме възможност на всички работещи в Спешна помощ да специализират. Освен това реализирахме проект за 16 млн. лева по оперативна европейска програма, който стартира преди дни. С него се дава възможност на всички специализанти -общо 1000 на брой, да получат стипендия в размер на две минимални работни заплати и ние да платим таксата в размер на 180 лева за практическото и теоретическото обучение.
- А четвъртият проблем - достъпът на линейките до адресите?
- С кмета на София г-жа Фандъкова започнахме реализацията на проект за изнесена дейност на Центъра за спешна медицинска помощ в четири столични квартала. Първият такъв филиал открихме през октомври в Кремиковци. Преди дни открихме филиала в „Люлин,,. Планирали сме преди студентския празник -8 декември, да открием и филиала в Студентски град, а до края на годината се надявам това да е факт и в кв. „Надежда". Така ще има позиционирани екипи, които по най-бързия начин да стигат до адреса.
- Преди дни открихте филиал на врачанската болница в Оряхово. Каква е ситуацията с общинските лечебни заведения в момента?
- Болницата в Оряхово е със същите задължения като тази в Девин - около 2 млн. лева, като са трупани в същия период от време. Миналата година дори бе преустановен приемът на пациенти, но с решение на общинския съвет и новоизбрания кмет на Оряхово бяха обединени усилията и на болницата във Враца, и на министерството, и на народните представители от ГЕРБ да се намери вариант, така че хората да имат достъп до болнична помощ. Подчертавам - депутатите от ГЕРБ, защото преди време колеги от БСП поискаха изрично изслушване в залата по отношение на болницата. Тогава заявих същото, което казвам и сега - че когато местната, изпълнителната и законодателната власт работят в една посока, нещата се случват. Оряхово е примерът. Миналият петък поканих Георги Божинов от БСП, който много се интересуваше тогава от болницата, да дойде на откриването на новия филиал, но той така и не се появи. Мисля, че това е показателно за гузна съвест. Това е и белегът от управлението на тройната коалиция в тези райони. Тези фалирали болници са следствие на лош мениджмънт и лоши управленски решения, които са се вземали назад в годините. Това, което направихме в Оряхово, искахме да го направим и в Девин - там да бъде открит филиал на областната болница в Смолян, но вероятно заради политически нюанси предложението не беше прието.