Министерството на здравеопазването напомня, че през летните месеци зачестяват случаите на хранителни интоксикации. Само през изминалата седмица са регистрирани подобни случаи – в гр. Трявна и в гр. София, при които са заболели 15 лица.

Най-честите симптоми на хранителна интоксикация са стомашни болки, повръщане и диария. Оплакванията могат да се появят много бързо след консумация на храната, но понякога може да е след дни. В повечето случаи симптомите се появяват 24-72 часа след консумацията на храната. Причината е благоприятната среда за развитие на микроорганизми при високи температури и неправилно съхранение на хранителни продукти.

За да предотвратим риска от стомашни неразположения препоръчваме:
- Поддържане на чистота. Причинителите на хранителни интоксикации се пренасят по ръцете, кърпите за избърсване и приборите, особено дъските за рязане. Най-малкият контакт може да ги пренесе в храната и да причини хранителни заболявания.
-
- Не смесвайте сурова и сготвена храна. Суровата храна, особено месото, птиците и морските дарове, както и техните сокове, могат да съдържат опасни микроорганизми, които могат да бъдат пренесени върху други храни по време на приготвянето и съхранението на храната.
-
- Правилното готвене убива почти всички опасни микроорганизми. Храната е безопасно сготвена, когато вътрешната температура стане достатъчно висока, за да убие микробите, които могат да ви разболеят. Проучванията показват, че готвенето на храна до температура от 70°C може да помогне да се гарантира, че е безопасна за консумация. Храните, които изискват специално внимание, включват кайма, печени меса, големи парчета месо и цели птици.
-
- Съхранявайте храната правилно. Микроорганизмите могат да се размножават много бързо, ако храната изисква специален режим на съхранение, но се съхранява на стайна температура.
-
- Използвайте безопасна вода и суровини. Суровините, включително водата и ледът, могат да бъдат замърсени с опасни микроорганизми и химикали. В повредени и мухлясали храни могат да се образуват токсични химикали. Внимателният подбор на суровини и прости мерки, като измиване и белене могат да намалят риска.
