Министър Кирилов обсъди със здравните министри на държавите-членки възможни мерки срещу негативния ефект на цифровите технологии върху психиката на децата

25 март 2025

На 24-25 март 2025 г. в гр. Варшава, Полша се проведе неформално заседание на Съвета на министрите на здравеопазването на държавите-членки на ЕС. Участие в заседанието от българска страна взе делегация, начело с министъра на здравеопазването, доц. д-р Силви Кирилов, дм.

 

По време на първата сесия министрите обсъдиха предизвикателствата, свързани с ефекта на цифровите технологии върху психичното здраве на децата и юношите. В сесията се включиха и деца – участници в проект на Полско председателство на Съвета, оценяващ отражението на цифровизацията и социалните платформи върху психиката на децата и младежите.

 

Представителите на ЕК, СЗО, УНИЦЕФ и ОИСР заедно с министрите на здравеопазването обсъдиха проблемите, свързани с прекомерното време, прекарвано от децата пред екрана, отражението върху незрялата нервна система на съдържание в интернет, което не е предназначено за деца и младежи, кибертормоза, речта на омразата, агресивния маркетинг. Общи бяха призивите за ранни интервенции, работа съвместно с деца, семейство и училище, но и с ангажимент на индустрията. Редица държави заявиха, че са въвели или обмислят забрана на използването на мобилни телефони в училище.

 

Министър Кирилов открои значението на мерките, които имат потенциал да ограничат негативния ефект на цифровата среда върху психичното здраве на децата и юношите: насърчаване на дигиталната грамотност, ангажиране в този процес на родителите и доставчиците на услуги, подобряване на информираността за съществуващите рискове.

 

В рамките на втора сесия министрите, с участието на ЕК, ЕЦПКЗ, СЗО, УНИЦЕФ, обсъдиха промоцията на здравословен начин на живот и профилактика на заболяванията. Акцент бе поставен върху ролята на рисковото поведение, като консумацията на алкохол и тютюнопушенето, както и върху изграждането на здравословни навици, като правилно хранене и физическа активност. Мерки, свързани с ваксинация и преодоляването на антимикробна резистентност, бяха откроени в множество изказвания.

 

Според България успешното реализиране на политиката за укрепване и подобряване на здравето на европейските граждани изисква действия на национално и европейско ниво, включително с акцент върху повишаването на здравната грамотност. СЗО съобщи, че 25 конкретни разходно-ефективни препоръки в сферата на общественото здраве са публикувани на 24 март - "NCD Quick Buys" за постигането до 2030 г. на целите за устойчиво развитие на ООН. Част от ДЧ, начело с Нидерландия, Белгия, Испания, Франция, Литва, Латвия, Естония, Дания, Ирландия, Финландия, Люксембург и др., настояха ЕК да пристъпи по-бързо към ревизия на Директивата за тютюневите изделия, за да бъдат обхванати и новите изделия, силно привлекателни за младите хора. Подчертано бе и изпратено писмо по темата до комисар Оливер Вархей. ЕК информира, че се работи по оценка на въздействието, преди да се публикува ревизиране на законодателството.

 

В рамките на неформален обяд беше обсъдена темата за гарантиране на достъпа до лекарствени продукти.

 

По време на Съвета министър Кирилов проведе двустранна среща с д-р Ханс Клуге, Регионален директор на Световната здравна организация за Европа. Министър Кирилов изрази задоволство от участието на страната ни в управителните органи за СЗО и подчерта, че България като член на Изпълнителния съвет на СЗО е конструктивен и надежден партньор, търсещ работещи решения. Д-р Клуге изрази задоволство от възможността за провеждане на срещата и подчерта, че СЗО е надежден партньор, на когото България може да разчита включително по отношение превенцията на насилието на здравните работници – тема, която беше откроена от министър Кирилов като една от възможните области на сътрудничество.

Свързани новини

Свързани новини

Министър Кирилов: Всяка поставена ваксина е знак за доверие в здравната система Министър Кирилов: Всяка поставена ваксина е знак за доверие в здравната система 29 април 2025

Ваксините и имунизацията са неизменна част от дейността на Министерството на здравеопазването, но едновременно с това те са и кауза. Това заяви министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов, дм при откриването на кръгла маса на тема „За живот без ваксинопредотвратими болести“.

Още новини

Още новини