Свързани новини
Относно: функциониране на ТЕЛК № 1312 към „МБАЛ – Велинград“ ООД
Относно: Въвеждането на нова технология за контрол на кръвните продукти за вирусоносителство
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО КАРАЯНЧЕВА,
УВАЖАЕМИ ПРОФ. МИХАЙЛОВ,
Трансфузионната система на Република България е съществена част от здравеопазването на страната и състоянието и развитието ѝ се явяват определящ и стратегически компонент на националната ни сигурност.
Понастоящем диагностиката на донорската кръв за трансмисивни инфекции у нас се извършва чрез серологични тестове за скрининг по два метода: имуноензимен метод и метод на хемилуминисценция .
Посочените методи са чувствителни и специфични, но скритият „прозоречен“ период, в който не може да се открие налична инфекция е дълъг.
Тестването чрез техниката за амплификация на нуклеиновите киселини /NAT/ на донорската кръв е най-новата в световен мащаб технология за диагностика на донорската кръв за трансмисивни инфекции.
Към момента /доклад от 2016г. на Европейската комисия/, 21 страни в Европа прилагат NAT-технология, вкл. и страни извън ЕС - Турция, Албания, Сърбия, Хърватска, Украйна, Швейцария, като тенденцията е тя да стане задължително изискване за диагностика на дарената кръв.
В България въвеждането на NAT диагностиката на дарената кръв е изведено като приоритетна дейност в разработения през 2017 г. от водещи специалисти в областта на трансфузионната хематология проект на Национална програма за развитие на трансфузионната система 2017 – 2021 г. .
В бюджета на МЗ за 2018г., обаче, не са предвидени средства за въвеждане на NAT диагностиката.
Приоритет на правителството и държавния бюджет за 2018г. е развитието на науката и научните изследвания в страната. По тази причина МОН разполага със сериозен ресурс за разработване на програми за научни изследвания.
В търсене на източници за финансиране, МЗ съвместно с МОН разработи Национална научна програма, с която ще се даде старта на въвеждане на молекулярния метод NAT в трансфузионната система на страната, в рамките на 2 годишен период.
В изпълнение на Програмата ще бъдат закупени апарати от най-висок клас за извършване на НАТ диагностика на дарената кръв, с необходимите консумативи, софтуерно осигуряване и обучение на специалистите за Националния център по трансфузионна хематология и за Регионалните центрове по трансфузионна хематология - Пловдив, Варна, Стара Загора и Плевен.
Програмата включва научно-изследователски дейности, резултатите от които ще позволят формиране на визия и научна методология за въвеждането на NAT технологията във всички центрове по трансфузионна хематология, в които се извършва диагностика на дарената кръв.
Мотивите за това са следните:
- инфраструктурата и комуникациите в страната ни не позволяват своевременно, надеждно и точно изпращане на ДНК проби при централизирани изследвания само в 1 център;
- избягва се необходимостта от транспортиране на пробите, както и скъпата и сложна логистична организация;
- всички спешни проби ще бъдат тествани в рамките на 3,30 часа по всяко време и няма да има забавяне при осигуряване на диагностицирани кръвни съставки.
Очакваните резултати от прилагането на този диагностичен метод са:
- превенция на трансмисивните инфекции, поради ранното откриване на т.н. виремия в клинично здрави донори, преди клиничната изява на болестта;
- намаляване на заболеваемостта от трансмисивни инфекции при преливане на заразена кръв, както и
- намаляване на средствата за скъпоструващото лечение на тези инфекции.
Относно: функциониране на ТЕЛК № 1312 към „МБАЛ – Велинград“ ООД
За оптималната работа на интернет страницата, порталът на МЗ и нашите партньори използваме технологии, за да съхраняваме и/или да имаме достъп до информация за устройството Ви – бисквитки или cookies. Приемайки тези технологии, Вие позволявате на МЗ и на партньорите ни да обработваме лични данни на този сайт, като поведението Ви или уникални идентификатори за Вашето устройство. Несъгласието или отмяната на съгласие може да се отрази неблагоприятно върху някои характеристики или функции.
Кликнете долу, за да се съгласите с гореспоменатото или да направите конкретен избор, включително да упражните правото си на несъгласие с това компании да обработват лична информация, базирана на легитимен интерес, а не съгласие. Можете да промените избора си по всяко време, като кликнете върху „Настройки“ по-долу.
Използваме данните ви за: