„До няколко месеца, буквално в началото на есента, стартираме обученията на работещите в спешните отделения на болниците с над 50% държавно участие в капитала. Предвидили сме тези обучения, заложени в проекта „Подобряване на условията за лечение на спешните състояния“(ПУЛСС), да започнат веднага след като приключат петдневните практически и теоретични курсове на работещите в центровете за спешна медицинска помощ в страната. Изпълнението на проекта беше забавено заради пандемията, но сега наваксваме бързо.“ Това обсъди заместник-министърът на здравеопазването д-р Петър Грибнев на среща с директора на Националния център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ д-р Росен Радев и екипа му. Заместник-министърът посети Националния център, за да се запознае на място с напредъка в изпълнението на проект BG05M9OP001-3.007-0001 „Подобряване на условията за лечение на спешните състояния“, финансиран от Европейския социален фонд по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020 с бенефициент Министерството на здравеопазването.
„Основна цел на този проект е да подобрим качеството на предоставяната спешна медицинска помощ чрез инвестиции в човешкия ресурс – под формата на продължаващо обучение и придобиване на нови знания, умения и компетентности. В този смисъл съм удовлетворен от обратната връзка и висока оценка, която ни давате. Мога да обобщя от разговорите си дотук, че основното искане към нас е такива тематични обучения за повишаване на професионалната компетентност да се организират по-често. Добрата новина е, че след края на проекта Националният център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ ще продължи да организира обучения, съобразени с потребностите на работещите в системата и с най-добрите практики в областта“, посочи д-р Петър Грибнев в разговор със спешните екипи.
„Тази седмица курсове преминават 111 служители от 11 центъра за спешна медицинска помощ (Благоевград, Бургас, Варна, Кърджали, Ловеч, Пазарджик, Плевен, Пловдив, София, Стара Загора и Хасково). В петък броят на работещите в центровете за спешна медицинска помощ – лекари, медицински сестри, акушерки, фелдшери, лекарски асистенти, парамедици и шофьори на линейки, преминали обучението по ПУЛСС, ще надмине четири хиляди души. Имаме пълна готовност, техническа и кадрова обезпеченост, веднага след курсовете на ЦСМП да стартираме и обучението на колегите от болничната спешна помощ“, обясни д-р Росен Радев.
Курсовете ще продължат да се провеждат в Националния център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ, а лектори отново ще бъдат водещи наши лекари с богат професионален опит. Теоретичните обучения отново ще са с продължителност 15 часа седмично, а практическата част ще трае 17.5 часа, като обучаваните ще са разпределени в групи до 12 човека.
В програмата са включени теоретични лекции за приложението на медицинския триаж и протоколи за поведение при пациенти със спешни състояния (респираторни нарушения, нарушения в циркулацията, травматични състояния, неврологични нарушения, интоксикации, спешни състояния в детската възраст и др.), както и практически упражнения, свързани с оценка на спешното състояние и прилагането на различни техники за осигуряване и поддържане на проходимост на дихателните пътища, кардиопулмонална ресусцитация и дефибрилация, мениджмънт на травмата, животоспасяващи и животоподдържащи техники при педиатрични пациенти и др.
В изпълнение на проекта надграждащи знания и умения за работа със спешни пациенти ще получат близо 7000 души, ангажирани в системата на спешната медицинска помощ у нас. По линия на проект „Подобряване на условията за лечение на спешните състояния“, за Националния център за обучение и квалификация са закупени специализирани медицински манекени /симулатори/ за практическите обучения. С финансиране по проекта е извършен ремонт на помещенията в Центъра и е осигурено необходимото за провеждането на обученията офис оборудване и обзавеждане, а всички 170 филиала на центровете за спешна медицинска помощ са оборудвани с нови компютърни конфигурации.
Общият бюджет на ПУЛСС възлиза на 7 млн. лв., които са 100% безвъзмездна финансова помощ. Крайният срок за изпълнение на проекта е 31.12.2022 г.
За оптималната работа на интернет страницата, порталът на МЗ и нашите партньори използваме технологии, за да съхраняваме и/или да имаме достъп до информация за устройството Ви – бисквитки или cookies. Приемайки тези технологии, Вие позволявате на МЗ и на партньорите ни да обработваме лични данни на този сайт, като поведението Ви или уникални идентификатори за Вашето устройство. Несъгласието или отмяната на съгласие може да се отрази неблагоприятно върху някои характеристики или функции.
Кликнете долу, за да се съгласите с гореспоменатото или да направите конкретен избор, включително да упражните правото си на несъгласие с това компании да обработват лична информация, базирана на легитимен интерес, а не съгласие. Можете да промените избора си по всяко време, като кликнете върху „Настройки“ по-долу.
Използваме данните ви за: