Свързани новини

Във връзка с трагичния инцидент в град Кочани, в Министерството на здравеопазването е сформиран щаб, ръководен от министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов.
„Промените в Наредбата за медицинската експертиза са в няколко посоки, като най-значимата и дългоочаквана от хората с увреждания е промяната в Методиката за оценка на трайно намалената работоспособност, вид и степен на увреждане, в проценти. В основната си част направените промени са предложени от организации на хората с увреждания и са съгласувани с експертните съвети към министъра на здравеопазването по съответните медицински специалности.“ Това съобщи министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев на брифинг след днешното заседание на Министерския съвет.
Същественото в тази промяна е отчитането на всяко едно увреждане в общата оценка. Новият начин за изчисляване на оценката отразява най-високия процент на най-тежкото увреждане, към който се прибавят 20% от сбора на процентите на всички съпътстващи увреждания.
„Промените в Наредбата ще спомогнат за прецизиране на случаите, при които с категоричност трябва да се определи пожизнен срок на инвалидност и/или чужда помощ“, обясни д-р Меджидиев.
Той посочи, че е отстранена и несправедливостта, свързана с невъзможността за определяне на чужда помощ при лицата с психични заболявания, на които са определени под 90% трайно намалена работоспособност. Промяната в тези текстове на Наредбата ще допринесе за по-справедливото оценяване на лицата с психични заболявания.
Наредбата дава възможност лицата, освидетелствани или преосвидетелствани в периода до влизането в сила на това постановление и за които с него са определени по-благоприятни условия за оценка на увреждането, да имат право да подадат заявление-декларация за преосвидетелстване извън случаите по чл. 56, ал. 1 от Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи. Не се предвижда срок за това преосвидетелстване, тъй като се очаква значителен интерес от лицата с увреждания и съществува риск от допълнително забавяне на експертизата от страна на ТЕЛК при ограничаване във времето, обясни здравният министър.
„Тези промени ще ускорят процеса по издаване на експертните решения, предстоят и други промени, за което сме ангажирали „Информационно обслужване“ АД. Предвиждаме и промени по отношение на ТЕЛК съставите, така че да дадем възможност на повече експерти да извършват експертиза, което ще намали и сроковете за получаване на експертните решения“, заяви още д-р Меджидиев.
Здравният министър съобщи, че на днешното си заседание Министерският съвет е приел и Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и на пневмококовите инфекции при лица на и над 65 г. 2023-2026 г. Документът предвижда продължаване на ваксинациите срещу грип, което ще доведе до по-добро индивидуално здраве и намаляване на тежкото протичане, усложненията и хоспитализациите вследствие на грипна инфекция.
Основни цели на Националната програма са намаляване на заболяемостта, усложненията и смъртността от сезонен грип и инвазивни пневмококови инфекции при възрастни на и над 65 г. чрез повишаване на имунизационния обхват в тази възрастова група и повишаване на информираността на населението и на медицинските специалисти за риска от грип и пневмококови инфекции, ваксинопрофилактиката и начините за предпазване.
Д-р Меджидиев обясни, че с реализацията на програмата се предвижда осигуряване на ваксини срещу сезонен грип и срещу пневмококови инфекции чрез договори за доставки между Националната здравноосигурителна каса и съответния притежател на разрешение за употреба и/или упълномощен представител и посочения от него търговец на едро с лекарствени продукти. С реализацията на Националната програма се очаква повишаване на имунизационния обхват срещу сезонен грип на целевата група от 25% през 2023 г. до 35% през 2026 г. и повишаване на имунизационния обхват срещу пневмококови инфекции от 5% през 2024 г. до 15% през 2026 г.
Във връзка с трагичния инцидент в град Кочани, в Министерството на здравеопазването е сформиран щаб, ръководен от министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов.
За оптималната работа на интернет страницата, порталът на МЗ и нашите партньори използваме технологии, за да съхраняваме и/или да имаме достъп до информация за устройството Ви – бисквитки или cookies. Приемайки тези технологии, Вие позволявате на МЗ и на партньорите ни да обработваме лични данни на този сайт, като поведението Ви или уникални идентификатори за Вашето устройство. Несъгласието или отмяната на съгласие може да се отрази неблагоприятно върху някои характеристики или функции.
Кликнете долу, за да се съгласите с гореспоменатото или да направите конкретен избор, включително да упражните правото си на несъгласие с това компании да обработват лична информация, базирана на легитимен интерес, а не съгласие. Можете да промените избора си по всяко време, като кликнете върху „Настройки“ по-долу.
Използваме данните ви за: