Тестват първия български хеликоптер за спешна помощ по въздуха през ноември

17 Октомври 2023

В средата на ноември първият български хеликоптер за спешна помощ по въздуха излиза за полетни тестове. Това заяви зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов по време на посещение в базата на Leonardo S.p.A в италианския град Верджате, където в момента се изгражда първият от общо шест хеликоптера за спешна медицинска помощ. Той ще бъде доставен в изпълнение на дейностите по проект BG16RFOP001-4.002-0001 „Осигуряване на въздушни превозни средства за реакция при спешни медицински състояния” по Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 г.

Българската делегация, водена от министъра на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков , беше посрещната от вицепрезидента по международни продажби на Leonardo S.p.A Андреа Миртето. Министър Гвоздейков подчерта, че вече са подадени документите за лицензиране на „България Хели Мед Сървиз” ЕООД като авиационен оператор и до пристигането на първия хеликоптер у нас, дружеството ще разполага с лиценз. По думите му предимството на това, че в България спешната медицинска помощ по въздух се изгражда сега е,  че ще бъдат закупени хеликоптери от най-ново поколение и страната ни ще има достъп до най-висок клас авионика.

По време на разговорите беше обсъдена и възможността за доставка на два допълнителни хеликоптера, която е заложена в договора между Leonardo S.p.A и Министерството на здравеопазването. Заместник-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов обясни, че съгласно клаузите в договора до края на другата година страната ни може да поръча още два хеликоптера без промяна в цената.

Българската делегация посети полетния симулатор и центъра за обучение на Leonardo S.p.A, където в момента се обучават двама от българските пилоти и двама инженери за HEMS. От компанията подчертаха, че екипът показва изключително високо ниво на подготовка и професионализъм.

Андреа Миртето заяви, че до момента Leonardo S.p.A са произвели над 4500 хеликоптера за 1500 клиента от 150 страни. По думите му компанията разполага със специален софтуер, който следи всички хеликоптери във всяка точка на света и може да предвиди бъдещи повреди. Стойността на реализираните поръчки в сферата на електрониката, сигурността, аеронавтиката и производството на хеликоптери възлиза на 14,7 млрд. евро, а в момента компанията изпълнява договори на стойност 17,3 млрд. евро.

Свързани новини

Свързани новини

Още новини

Още новини