Правителствена социална отговорност: Иновативен подход на качество в правителствените действия и резултати, Модел G.S.R.
30 септември 2011Проект - SEE EoI/A/788/4.1/X „Правителствена социална отговорност: Иновативен подход на качество в правителствените действия и резултати, Модел G.S.R. (Governmental Social Responsibility Model: An Innovative Approach of Quality in Governmental Operations and Outcomes) - G.S.R. Model"
Обща информация
Министерство на здравеопазването участва като партньор в проект SEE EoI/A/788/4.1/X „Правителствена социална отговорност: Иновативен подход на качество в правителствените действия и резултати, Модел G.S.R. (Governmental Social Responsibility Model: An Innovative Approach of Quality in Governmental Operations and Outcomes) - G.S.R. Model", финансиран по Оперативна програма „Югоизточна Европа”
Водещ партньор на проекта е гръцката организация за стандартизация - Hellenic Organisation for Standartization (ELOT). В проекта участват 10 партньора между, които и Министерство на здравеопазването, останалите партньори са:
- EC business and innovation centre of Attika
- University of Patras, department of business administration
- City hall of Iasi
- Department of engineering for innovation- university of Salento
- Basilicata region, Department of enterprises policy regional office
- Municipality of Bari
- Decentralized administration of Attica
- Tempus public foundation
- Business service centre of government of Zenica- Doboj canton
Общият бюджет на проекта е 1 985 000 евро, продължителността на проекта е 42 месеца.
Основни дейности
Проектът GSR прилага принципа на устойчивото икономическо развитие на регионите в Югоизточна Европа, чрез ефективно въвеждане на управление на качеството на услугите в публичния сектор. Конкретно GSR се фокусира върху "динамичното" повишаване на уменията и капацитета на правителствените институции, предлагащи социални услуги, като целта е не само да се подобри производителността и ефективността, но най-вече да започне да се говори и преминава към "социална отговорност" на организациите в публичния сектор. В тази посока партньорите работят по развитието на модел на социални услуги, в случая с България се изследва модел на социално отговорна услуга за прилагане от териториалните структури на правителствените институции.
В изпълнение на проекта Министерство на здравеопазването организира и проведе редица срещи и дискусии във фокусни групи за Правителствената социална отговорност с участието на представители от различни държавни институции от Югозападен район на Република България. Основната цел на проведените дискусии, бе повишаване на осведомеността за прилагането на модела на Правителствената социална отговорност в администрацията, както и адаптирането към сектор здравеопазване. Министерство на здравеопазването организира и проведе семинар „Обучение на обучители”, на който бяха обучени над 30 експерта от второстепенните разпоредители на министерството, за прилагането на идеите и целите на проекта, както и за разработване, адаптиране и внедряване на локални планове за прилагане на Правителствената социална отговорност в съответното ведомство. С цел промоция на идеята за Правителствената социална отговорност извън сферата на здравеопазването, бяха поканени за лектори двама експерти от МТСП, които представиха принципите и основите на Стратегията за Корпоративната социална отговорност в България.
Екипът на проекта проведе демонстрационен семинар, на който експерти от РЗИ гр. Перник, РЗИ гр. Благоевград, РЗИ гр. Кюстендил, РЗИ София-област и Столична РЗИ представиха изработени, спрямо нуждите на съответното ведомство, планове за прилагането на Правителствената социална отговорност, в съответствие с модела на проекта GSR. На семинара присъстваха представители от МРРБ и МТСП.
За целите на устойчивостта на проекта се изработи Декларация за спазване принципите на правителствена социална отговорност. В изпълнение на проекта бе изготвен „Анализ на действалите в България модели на Правителствена социална отговорност и проект Gsr Model (съвместен обобщен доклад на екипа по проекта)”. Краен срок на изпълнение на проекта - 30 септември 2012 г.