ПОСОКА: семейство
26 октомври 2016Проект „ПОСОКА: семейство” е един от петте големи национални проекта, чрез които се реализираха мерките от Плана за действие за изпълнение на Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България“ (приета от Министерски съвет на 24 февруари 2010 г.).
Проект BG051PO001-5.2.10-0001 „ПОСОКА: семейство” се изпълни по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG051PO001-5.2.10 „Шанс за щастливо бъдеще”, Компонент 1: „Подготовка за преструктуриране на ДМСГД” се изпълнява в рамките на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2007-2013”, приоритетна ос 5 „Социално включване и насърчаване на социалната икономика”, област на интервенция 5.2 „Социални услуги за превенция на социалното изключване и преодоляване на неговите последици”.
Конкретен бенефициент по проекта е Министерство на здравеопазването, а партньори по дейностите бяха Държавна агенция за закрила на детето и Агенция за социално подпомагане. При изпълнението му подкрепа оказваха УНИЦЕФ и НПО „Надежда и домове за децата“. УНИЦЕФ осигури техническа и експертна помощ за разработването и изпълнението на проекта на национално ниво, а „Надежда и домове за децата“ осигури експерти, които работиха активно на ниво общност за превенция на изоставянето и недопускане настаняването на бебета в 8-те ДМСГД, както и подкрепа на биологичните семейства след реинтеграцията на децата.
Проектът стартира на 26 октомври 2011 г., с период на изпълнение 32 месеца. Поради необходимостта от синхронизиране на сроковете между всички участници в процеса на деинституционализация, от които пряко зависи изпълнението на заложените дейности, се наложи удължаване на проекта с 16 месеца и той приключи на 25 октомври 2015 г.
При старта на проекта бе сключен договор за безвъзмездна финансова помощ на стойност 1 972 503,62 лв., осигурена от Европейския социален фонд (ЕСФ) на Европейския съюз. В процеса на изпълнение на договора се реализира икономия и общата стойност проекта бе коригирана на 1 071 158,92 лв., от които са изразходвани 771 434,97 лв.
Цел на проекта
Постигната е общата цел на проекта 8 от Домовете за медико-социални грижи за деца (ДМСГД) от 0 до 3-годишна възраст са подготвени за преструктуриране чрез извършени целенасочени подготвителни дейности. Чрез аналитичен подход и синергична интервенция с други, отговорни за процеса, институции се закриха в ДМСГД в пилотните области: Габрово, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив, София, Русе, Търговище.
Изпълнени са специфичните цели на проекта:
- Планирани са подходящите услуги в пилотните 8 ДМСГД, обект на преструктуриране – 44 услуги, специфични за всяка област;
- Подготовени са и са изведени всички деца от 8 – те институции;
- Реализирани са целенасочени мотивационни и информационни действия спрямо заинтересованите страни в подкрепа на процеса на деинституционализация.
Целева група
Целевата група на проекта - децата от 0 до 3 години, настанени в избраните пилотни ДМСГД са оценени, подготвени и изведени; специализираният персонал, ангажиран с грижите за децата в пилотните ДМСГД и персоналът, който бе нает за предоставяне на новите услуги са обучени; ограничен е входът за децата от общността на възраст от 0 до 3 години; за семействата на децата изведени от ДМСГД, както и за децата в общността в риск от изоставяне са изградени услуги за подкрепа и превенция.
Изпълнени дейности
Изпълнени са всички дейности, заложени по проекта както следва:
- Цялостно управление и администриране на проекта;
- Сформиране на екипи в целевите общини и национална координация на дейностите по деинституционализация на ДМСГД;
- Основни анализи за подготовка на преструктуриране на ДМСГД. Подготвителни дейности по реинтеграция на децата;
- Планиране на конкретни услуги в пилотните области и разработване на методологии за иновативни услуги;
- Популяризиране на процеса на преструктуриране на ДМСГД и провеждане на комуникационна кампания. Информиране и публичност;
- Обучение на персонала на пилотните ДМСГД и на новоразкритите услуги.
Дейностите, които са били негов обект ще станат основа и приложим модел при деинституционализацията на останалите ДМСГД в страната.
В рамките на изпълнението на проект „ПОСОКА: семейство“ на 434 деца до 3 г., включително и 149 деца с увреждания, е осигурена семейна или близка до семейната среда. Само 11 деца до 3 г. са преместени в други институции.
Реално 97 % от децата са деинституционализирани, като на 401 деца е осигурена семейна среда, или на 90 % от изведените деца до 3 г. Най-голям е броят на осиновените деца 159. В приемни семейства са настанени 144 деца, в биологичните семейства са върнати 89 деца. а в семейства на близки и роднини са настанени 9 деца. В среда близка до семейната - Центрове за настаняване от семеен тип, са настанени 33 деца, 27 от които в Центрове за настаняване от семеен тип за деца с увреждания с потребност от постоянни медицински грижи.
Във всички пилотни общини са взети решения на общинските съвети за закриване на ДМСГД и разкриване на новите услуги. С ПМС № 208 от 10.08.2015 г. от 01.10.2015 г. 8-те ДМСГД в общините Габрово, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив, Русе, София /“Св. Параскева“/ и Търговище са закрити и на тяхно място в помощ на родители, осиновители и приемни семейства вече работят следните нови услуги: 8 Дневни центрове за деца с увреждания; 5 Центрове за ранна интервенция; 6 Семейно консултативни центрове; 9 Центрове за настаняване от семеен тип за деца/младежи, в които се отглеждат деца/младежи с потребност от постоянни медицински грижи; 3 Центъра за приемна грижа и осиновяване; 8 Центрове за майчино и детско здраве, 3 звена „Майка и бебе“ и 3 Центъра за психично здраве, гарантиращи ранната превенция на изоставянето и правилно развитие на детето в естествената му среда. ДМСГД са преструктурирани в комплекси от услуги, които се управляват от съответните Общини.