"ПУЛСС" - Практически увод в лечението на спешните състояния
10 юли 2009Проект BG051РО001-6.02.02 ПУЛСС (Практически увод в лечението на спешните състояния) е в рамките на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2007 - 2013”
Обща информация
Проект BG051РО001-6.02.02 „ПУЛСС - Практически увод в лечението на спешните състояния” е осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз. Общият бюджет на проекта е 3 730 669, 37 лв. Дейностите са изпълнени в периода 10 юли 2009 г. – 10 март 2015 г.
Цел на проекта
Основна цел на проекта е подобряване качеството на предоставяната здравна помощ, както чрез повишаване на знанията и уменията на персонала на спешната медицинска помощ, така и чрез въвеждане на нови добри клинични практики.
Резултати
По проекта са изпълнени над 100% от заложените индикатори. Проведено е обучение на:
- 5 580 лекари, медицински специалисти и шофьори от центровете за спешна медицинска помощ;
- 442 лекари и медицински специалисти от 33 лечебни заведения със спешни отделения (допълнителна дейност, реализиране със спестен финансов ресурс).
Изпълнени дейности
В изпълнение на проект „ПУЛСС - Практически увод в лечението на спешните състояния” успешно са изпълнени следните дейности:
- изготвени са анализи и бази данни за подкрепа на процеса на обучение на персонала на спешна медицинска помощ;
- създадени са протоколи за клинично поведение в спешната медицина;
- въведени са добри европейски практики в сферата на спешната медицинска помощ (Германия, Словения, Франция и Италия);
- разработена е програма за обучение, осигуряваща надграждащи знания и умения на целия медицински персонал в сферата на спешната медицинска помощ;
- графично оформени и отпечатани са протоколи за клинично поведение в спешната медицина (в 28 ЦСМП са разпространени 8 000 бр. Сборници от детайлни протоколи (алгоритми) за клинично поведение в спешната медицина и 8 000 бр. Наръчници - джобен формат) ;
- изготвен е проект на интердисциплинарен медицински стандарт по спешна медицина;
- разработена е електронна страница за надграждащо обучение по спешна медицина;
- осигурен е хардуер и софтуер за надграждащо обучение - високотехнологични манекена за обучение ( инсталирани в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов”), 37 манекена за обучение за придобиване на основни реанимационни умения (разположени в 28 ЦСМП и 9 лечебни заведения), 34 компютърни конфигурации и 8 портативни компютри ( инсталирани в 28 ЦСМП и МЗ).
Допълнителна информация в секция Обществени поръчки - Профил на купувача