Отговор на министъра на здравеопазването проф. Асена Сербезова на въпрос на н.п. Радослав Василев

08 юли 2022

Относно: ФСМП Раднево

 

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ВАСИЛЕВ,

 

Отчитайки важността на въпроса, който поставяте предоставям на Вашето внимание следното:

По първия поставен от Вас въпрос:

МБАЛ Д-р Димитър Чакмаков – Раднево“ ЕООД е общинско лечебно заведение – търговско дружество с едноличен собственик на капитала община Раднево, а правата и на такъв се упражняват от Общински съвет – Раднево.

Във връзка с изпълнявания от Министерство на здравеопазването голям инвестиционен проект „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ“ по ОПРР 2014-2020 година” за нуждите на обект ФСМП Раднево,  МБАЛ „Д-р Димитър Чакмаков – Раднево“ ЕООД е учредила в полза на министерството безвъзмездно право на ползване за срок от 10 г. върху част от сградата, находяща се на първи етаж  на общинското лечебно заведение.

С писмо изх. № 94-3311/26.05.2021 г. Министерство на здравеопазването е уведомила кмета на община Раднево и председателя на Общински съвет - Раднево, че при разпореждането с МБАЛ Раднево, следва да се съобразят с относимата нормативна уредба , като се има предвид и изпълнявания от министерството проект и наличието на учредените в тази връзка вещни права.

При изпълнение на договор за безвъзмездна финансова помощ   „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ”, финансиран по ОП „Региони в растеж” 2014-2020 г. е обявена процедура за избор на изпълнител по реда на ЗОП с предмет „Извършване на строително-монтажни работи за нуждите на извънболничните структури на спешната помощ на територията на Югоизточен район  с няколко обособени позиции. По обособена позиция № 3 е избран изпълнител за извършване на строително-монтажни работи във ФСМП Раднево и е сключен договор № РД-11-560/11.11.2020 г. с изпълнител Кооперация „Синвекс“. Строителните работи стартират с Акт 2 от 09.09.2021г.

На 11.01.2022 г. с Акт 10 са преустановени строително-монтажните работи поради технически причини, изразяващи се в изграждане на външните ел. връзки.

На 18.04.2022 г. в Министерство на здравеопазването е получено писмо от Община Раднево, с което ни информират, че на 13.09.2021 г. е сключен договор за продажба на 100% от капитала на МБАЛ Раднево.  В клаузите на сключения договор е предвидено новият собственик да запази съществуващите наемни правоотношения между приватизираното дружество и МЗ.

Както знаете, уважаеми господин Василев , по Ваша инициатива бе проведена среща на  ресорния зам. министър в министерството д-р Грибнев с областния управител на гр. Стара Загора и директора на ЦСМП Стара Загора за обсъждане на този изключително важен въпрос.

Министерство на здравеопазването предвижда и да проведе среща с кмета на община Раднево и новия собственик на сградата за обсъждане на вариант за доброволно дарение на помещенията, предвидени за ФСМП, за да бъдат успешно  завършени започнатите СМР.  

По втория поставен от Вас въпрос:

Потребностите на населението от достъпна извънболнична и болнична медицинска помощ се определят и планират на териториален принцип чрез Национална здравна карта, посредством която се осъществява националната здравна политика. На тази база се адаптира структурата на здравната мрежа и се планира ефективно и справедливо използване на ресурсите.  

Картата на спешната медицинска помощ, като елемент на здравната карта, съдържа броя и местоположението на структурите на спешна медицинска помощ. Съгласно методиката в страната са разкрити 27 Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) – в съответствие с административните центрове в България, с разкрити към тях 198 Филиала, 5 изнесени екипа и Спешни отделения в лечебните заведения за болнична медицинска помощ.   

Дейностите по оказване на спешна медицинска помощ са регламентирани със закони и наредби, които са част от нормативната уредба на Република България – Закон за Лечебните заведения, Закон за здравето, Наредба №25 за Спешната медицинска помощ, Наредба за достъпа до медицинска помощ, Медицински стандарт „Спешна медицина“, Национална здравна карта и др. Дейността на ЦСМП е регламентирана в Правилник за устройството и дейността на Центровете за спешна медицинска помощ.

Съгласно Приложение № 35 към т. І, подт. 8 на Картата за спешна медицинска помощ към Националната здравна карта, към Центъра за спешна медицинска помощ Стара Загора са разкрити 9 Филиала: ФСМП – Стара Загора; ФСМП – Казанлък; ФСМП – Раднево; ФСМП – Чирпан; ФСМП – Мъглиж; ФСМП – Гурково; ФСМП – Павел Баня; ФСМП – Гълъбово и ФСМП Братя Даскалови.

Филиалът в Раднево обслужва 25 населени места с общ брой на населението към 31.12.2021г. - 17 404 жители.

Във филиала по щатно разписание са наети и работят:

- 6 лекари;

- 6 специалисти по здравни грижи;

- 6 шофьори и

- 1 санитар.

Екипите разполагат с 2 броя санитарни автомобили (линейки).

На смяна работи един лекарски екип, който включва – един лекар, един специалист по здравни грижи и един шофьор на линейка.

Средната натовареност на екипите от м. януари 2021г. до настоящия момент е както следва:

2021година:

- януари – 1,3 обслужени пациенти за 12-часово дежурство;

- февруари – 1,6;

- март – 1,2;

- април – 2,2;

- май – 1,7;

- юни – 1,5;

- юли – 1,5;

- август – 1,4;

- септември – 2,1;

- октомври – 2,6;

- ноември – 2,5;

- декември – 1,7.

2022година:

януари – 2,2;

- февруари – 2,1;

- март – 1,4;

- април – 1,9;

- май – 1,6.

 

Средната натовареност на мобилния екип във филиал Раднево през цялата 2021г. и през 2022г. до сега, е 1,8 обслужени пациенти за 12-часово дежурство и към настоящия момент не налага сформирането на допълнителен мобилен екип.

За този период няма постъпили жалби от жителите на общ. Раднево за отказана, ненавременна или не добре осъществена  визита.

Парламентарен контрол

Парламентарен контрол