Значително увеличение на средствата за детско и майчино здравеопазване е предвидено за тази година, като за първичната медицинска помощ финансовият ресурс ще е в размер на близо 79 млн. лв., което е с 38% повече спрямо 2021 г. Това съобщи министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова по време на посещението си в СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“. Най-голямо е нарастването на финансовия ресурс за детско и майчино здравеопазване в специализираната извънболнична медицинска помощ – с 60% повече спрямо миналата година.
За детско и майчино здравеопазване в болничната медицинска помощ за 2022 г., което включва 101 клинични пътеки, заложените средства са в размер на над 267 млн. лв. – с 27 % повече спрямо 2021 г. Ще има увеличение на средната цена на клиничните пътеки с 20 на сто, в това число на тези за акушерство и гинекология, за неонатология и за педиатрия. Използването на този финансов ресурс ще е възможно след приключването на преговорите между Български лекарски съюз и Националната здравноосигурителна каса по Анекса към действащия Национален рамков договор за медицински дейности, уточни проф. Сербезова.
Здравният министър съобщи, че Министерството на здравеопазването е предложило проект за промяна на Наредба № 8 от 2016 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията и в Наредба №9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК. Промените предвиждат провеждането на медико-диагностични изследвания в рамките на профилактичните прегледи на децата на възраст между 7 и 18 г., които до този момент не са били включени. Според здравния министър това е от особено значение, тъй като все по-често в ранна детска възраст се наблюдава появата на социално значими заболявания, като затлъстяване, диабет тип 2, високо кръвно налягане. За бременните жени е предвидено провеждането на допълнителни ехографски прегледи в рамките на профилактичните им прегледи, като към заплащаните до момента 2 акушерски ехографии ще бъдат добавени още 2. Допълнително се включва и провеждането на ехографско изследване за фетална морфология. Добавя се и възможността за заплатено от НЗОК провеждане на изследване за хепатит С. Целта е да се подобри наблюдението по време на бременността, за да се избегнат усложнения. Ще бъде включено и профилактично ехографско изследване на млечните жлези за жени на възраст 30-50 г. Добавянето на това изследване цели да установи във възможно най-ранен стадий евентуални злокачествени заболявания на гърдата, когато и възможностите за лечението им са най-благоприятни, коментира още проф. Сербезова.
Не на последно място разчетените средства по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2022 г. за дейности по Националната програма за подобряване на майчиното и детското здраве са на стойност 4,69 млн. лв. Допълнително 2 млн. лв. са предвидени по програмата през тази година за лабораторни изследвания и консултации в рамките на биохимичен скрининг за бременни за оценка на риска от раждане на дете с хромозомни аномалии.
В отговор на журналистически въпрос по отношение лечението на украинските граждани у нас, началникът на кабинета на здравния министър доц. Васил Пандов съобщи, че предстои Народното събрание да обсъди и одобри промени в Закона за убежището и бежанците, Закона за здравното осигуряване и Закона за здравето, които ще позволят лицата, идващи от Украйна, да бъдат включени в системата на здравното осигуряване.
„Специализираната болница „Проф. Иван Митев“ е едно от лечебните заведения, което от началото на войната в Украйна и пристигането на първите украински граждани у нас, поема грижата за децата, които се нуждаят от медицинска помощ. И в момента тук е хоспитализирано украинско дете, придружено от своята майка. Състоянието на детето вече е стабилно, но се нуждае от продължаващо лечение и последващи консултации. Досега през болницата са преминали 7 деца, 2 от които са останали за лечение. В специализираната болница е създадена отлична организация, като са включени и доброволци, владеещи украински или руски език, които активно помагат, за да може по-лесно да се осъществява комуникацията между медицинския персонал и пациентите. Благодаря на медицинските специалисти не само тук, но и в цялата страна, които безрезервно оказват необходимите здравни грижи на украинските граждани и до момента в Министерството на здравеопазването нямаме сигнал или жалба за отказано лечение или преглед“, заяви министър Сербезова.
По отношение на бъдещата детска болница заместник-министърът на здравеопазването д-р Петър Грибнев посочи, че освен изграждането на детска болница трябва да се работи активно по цялостна концепция за развитие на детското здравеопазване в страната. „Не трябва да се фокусираме единствено върху изграждането на нова детска болница, която ще има ролята на център за лечение на деца в цялата страна, но и върху това как тя ще комуникира с педиатрични отделения в страната, а също и с доболничната помощ, обслужваща деца“, заяви още д-р Грибнев.
За оптималната работа на интернет страницата, порталът на МЗ и нашите партньори използваме технологии, за да съхраняваме и/или да имаме достъп до информация за устройството Ви – бисквитки или cookies. Приемайки тези технологии, Вие позволявате на МЗ и на партньорите ни да обработваме лични данни на този сайт, като поведението Ви или уникални идентификатори за Вашето устройство. Несъгласието или отмяната на съгласие може да се отрази неблагоприятно върху някои характеристики или функции.
Кликнете долу, за да се съгласите с гореспоменатото или да направите конкретен избор, включително да упражните правото си на несъгласие с това компании да обработват лична информация, базирана на легитимен интерес, а не съгласие. Можете да промените избора си по всяко време, като кликнете върху „Настройки“ по-долу.
Използваме данните ви за: