Нови 40 специализанти ще получават финансов стимул по проекта на МЗ

31 октомври 2025

Министерството на здравеопазването обявява началото на четвъртата кампания за кандидатстване по проекта „Насърчаване на специализацията в области с недостиг на специалисти“, финансиран по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027.

 

До момента по него над 200 лекари, дентални лекари, медицински сестри и акушерки получават финансов стимул в размер на 2,5 минимални работни заплати или 2600 лв. месечно над основното им възнаграждение, като предстои сключването на договори с още над 100 души, които до този момент бяха в списъка на чакащите.

 

Настоящият екип на Министерството на здравеопазването успешно защити увеличение на бюджета на проекта с 26,5 млн. лв. Така общият бюджет вече възлиза на 41,5 милиона лева. Това позволи включването на чакащите специализанти, както и организирането на новата – четвърта процедура за подбор.

 

От 3 ноември до 30 ноември 2025 г. още 40 специализанти могат да кандидатстват за участие в проекта. Допустимите кандидати са две групи. Първата е за обучаващи се по специалности с установен недостиг на национално ниво, а втората е за обучаващи се в области с най-ниска осигуреност със съответните специалисти.

 

На национално ниво са определени 19 специалности, от които 11 са с педиатрична насоченост, включително детска кардиология, детска неврология, детска гастроентерология, детска хирургия, педиатрични здравни грижи и др.

 

С тази кампания Министерството на здравеопазването  продължава усилията си да подкрепя младите медици и да гарантира по-добра осигуреност със специалисти в цялата страна.

 

Подробна информация за условията и необходимите документи за кандидатстване е достъпна на сайта на Министерството на здравеопазването, в раздел „За специализанти“.

Свързани новини

Свързани новини

МЗ изпълни обещанието към младите лекари: създаде портал за специализанти МЗ изпълни обещанието към младите лекари: създаде портал за специализанти 29 април 2026

„През последните два месеца започнахме да изплащаме един натрупан дълг към младите лекари, които са бъдещето на българското здравеопазване. Днес можем да кажем, че изпълнихме поетия ангажимент“, заяви министър Околийски.

Още новини

Още новини