Още три лекарствени продукта стават безплатни за децата до 7 г.

05 септември 2025

Нови три лекарствени продукта са включени в Позитивния лекарствен списък. Те са предназначени за домашно лечение на остри инфекции на деца до 7 г. и ще бъдат заплащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Така общият брой на безплатните лекарства става пет. 

 

Лекарствените продукти, включени в Списъка, са антибиотици, свързани с инфекции в горните и долните дихателни пътища, отит, както и инфекции на кожата и меките тъкани.

 

В процес на разглеждане от страна на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти са други четири лекарствени продукти, сред които антибактериални и противовирусни, а за още един продукт се очаква решение за приемане.

 

Министерството на здравеопазването и Съветът полагат целенасочени усилия процесът по оценка и включване на нови лекарствени продукти в Позитивния лекарствен списък да се осъществява приоритетно и в кратки срокове. Целта е да се гарантира, че децата ще имат своевременен достъп до необходимата терапия, която се заплаща от НЗОК.

Свързани новини

Свързани новини

Нови 40 специализанти ще получават финансов стимул по проекта на МЗ Нови 40 специализанти ще получават финансов стимул по проекта на МЗ 31 октомври 2025

Министерството на здравеопазването обявява началото на четвъртата кампания за кандидатстване по проекта „Насърчаване на специализацията в области с недостиг на специалисти“, финансиран по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027.

Още новини

Още новини