Скринингова кампания за рака на маточната шийка през 2024 г.
СКРИНИНГОВА КАМПАНИЯ ЗА РАК НА МАТОЧНАТА ШИЙКА ПРЕЗ 2024 г. В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НАЦИОНАЛНАТА ПРОГРАМА ЗА ПРЕВЕНЦИЯ НА ХРОНИЧНИТЕ НЕЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ 2021-2025 г.
(приета с Решение № 552 на Министерския съвет от 2021 г., изм. и доп. с Решение № 379 на Министерския съвет от 2024 г.)
Съгласно Приложение № 1, III. Реализиране на дейности, насочени към ранно откриване на водещите хронични незаразни болести 2.2.5. Провеждане на скринингови кампании за злокачествени новообразувания на шийката на матката сред групи от здравото население и Наредба № 8 от 3 ноември 2016 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията (Обн. ДВ. бр.92 от 2016 г).
Въведение
Ракът на маточната шийка е определен като рак на младите, защото заема второ място по честота на ракови заболявания сред жените на възраст между 15 и 44 години.
Данните на Националния център по обществено здраве и анализи за заболяемостта от рак на маточната шийка – брой заболели жени на 100 000 население, в динамика по години показват трайна тенденция на повишаване :
- 2020 г. - 453,6 случая на 100 000 население;
- 2021 г. - 455,5 случая на 100 000 население;
- 2022 г. - 477,4 случая на 100 000 население.
При диагностициране на предракови лезии на маточната шийка по време на бременност, провеждането на хирургично лечение за тяхното отстраняване може да доведе до преждевременно раждане и загуба на плода, а лечението на рак на маточната шийка при млади жени (резекция, химиотерапия и/или облъчване) оставя жената неспособна да ражда деца.
Скринингът има за цел да обхване лица в една привидно здрава популация, които са изложени на по-висок риск от здравословен проблем или състояние, така че да може да се предложи ранно лечение или интервенция. Това от своя страна може да доведе до по-добро здраве и здравни резултати за изследваните лица.
За предотвратяване на заболяването е създадена възможност за момичета на възраст от 10 до 13 г., при заявено желание на техен родител/настойник, да получат безплатна ваксинация срещу човешки папилома вируси при общопрактикуващия лекар, в рамките на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2021-2024 г.
Понастоящем с Наредба № 8 от 2016 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията е регламентирано провеждането на профилактичен преглед от акушер-гинеколог с гинекологичен статус и вземане и изпращане на материал за цитонамазка с последващо интерпретиране от патологоанатом на всички жени на възраст 30-40 години - ежегодно, а след две негативни цитонамазки – веднъж на 3 години. С това на практика за жените от възрастовата група 30-40 години е осигурено покритие за скринингова дейност за ранно откриване на рак на маточната шийка, с финансиране по реда на задължителното здравно осигуряване. Последващи дейности при необходимост за диагностично уточняване и лечение също се покриват от Национална здравноосигурителна каса.
Предвид значимостта на заболяването е оценена необходимостта от провеждане на скрининг през 2024 г., чрез разширяване на възрастта и периодичността на профилактичните прегледи, както за здравноосигурените, така и за здравнонеосигурените жени на възраст от 20 г. до 49 г.
По данни от Националния статистически институт от 2022 г. жените на възраст от 20 г. до 29 г. са 268 686 лица, а жените на възраст от 40 г. до 49 г. са 470 842 лица или общо 739 528 лица.
Целева група
- жени на възраст от 20 до 29 г. вкл., независимо от здравноосигурителния им статус;
- жени на възраст от 40 до 49 г. вкл., независимо от здравноосигурителния им статус;
- здравнонеосигурени жени на възраст от 30 до 40 години.
Обхват и изпълнители на кампанията
Кампанията предвижда извършване на 90 000 бр. прегледа при лекар специалист по акушерство и гинекология и 90 000 бр. медико-диагностични изследвания на цитонамазка.
Финансирането е както следва:
- отпуснати средства в размер на 9 000 000 лв. за трансфер по бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2024 г. за заплащане на прегледите и изследванията на жени от целеви групи по т.1 и т.2.
- отпуснати средства в размер на 1 000 000 лв. за извършване на прегледите и изследванията на жени от целевата група по т.3.
Дейностите заплащани от НЗОК се извършват от лекари специалисти от лечебни заведения изпълнители на СИМП и МДД в съответствие с Национален рамков договор за медицинските дейности за 2023-2025 г. (НРД). Условията и реда за провеждане, отчитане и заплащане на дейностите се уреждат в НРД.
Провеждане на прегледи се извършва от лекар специалист по акушерство и гинекология, сключил договор с НЗОК и взимане и изпращане на материал за цитонамазка.
Последващо интерпретиране на резултата се извършва от специалист по клинична патология и класификация по Папаниколау.
Предоставяне на препоръки до участниците за последващи прегледи и необходими медицински услуги и организирането им.
Здравноосигурените лица, по отношение на които по време на прегледа и/или изследването са установени отклонения в здравословното състояние могат да проведат допълнителни консултации, изследвания и болнично лечение, включени в пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, по реда определен в НРД.
Очаквани резултати
Очакваните резултати от прилагането на скрининговата кампания през 2024 г. са:
- да се намали смъртността чрез ранно откриване и ранно лечение;
- да се намали честотата на заболяването чрез откриване и лечение на неговите предшественици;
- да се намали тежестта на заболяването чрез ранно идентифициране и предлагане на ефективно лечение.
Инвестирането в скрининг за рак може да спомогне за облекчаване на тежестта върху здравните системи чрез по-ранното му откриване, което осигурява по-голяма продължителност на живота в по-добро здраве, и най-вече чрез спасяване на човешки живот.